יו"ר ועדת הכספים בכנסת, חה"כ משה גפני, מצא זמן במרתון דיוני התקציב כדי לנסות להעביר את נועה קירל סדרת חינוך. הוא תרם מהמלצותיו האופנתיות כשהציע "לתרום לה בגדים". ייתכן שחלק מהקוראות והקוראים יתייחסו לדברים כהלצה, ויתהו מדוע בכלל להתייחס אליהם, הרי מדובר במשפט אחד בנאום שלם שעסק בנושאים אחרים. העניין הוא שלא ניתן לנתק את המשפט הסקסיסטי והמקטין הזה משורה ארוכה של התבטאויות, קריאות ומעשים שלכולם תכלית אחת - הקטנת נשים, הדרתן מהמרחב הציבורי, מהרחוב, מתפקידים בכירים, מייצוג המדינה ודחיקתן מכל עמדת השפעה.

הכול קשור בהכול, ושלא ינסו להסביר לנו אחרת. רק לפני ימים אחדים גילינו שרשת Be של שופרסל בחרה לסמן בעיגול סגול את פניהן של נשים על מוצרים שונים בסניף בבני ברק. לאחר מכן הרשת החליטה "לתקן" את העוול בעקבות הביקורת הציבורית ופשוט הוציאה מהסניף את כל המוצרים שעליהם תמונות של נשים. כשהופתעו לגלות שה"תיקון" הזה רק הגביר את הזעם הציבורי, הואילו ברשת להחזיר את הנשים לסניף ללא הסתרה וללא עיגולים סגולים שמעטרים את פניהן.

ועדת הכספים, היו"ר משה גפני (צילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת)
לא הלצה, אידיאולוגיה (קירל וגפני, ארכיון) | צילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת

בסוף השבוע האחרון גם הותקפה צעירה בחריש מכיוון שקומץ קיצוני סבר שלשחק בג'ימבורי עם הילדים בשבת זה דבר שאסור בתכלית האיסור בישראל של שנת 2023. לא ברור אם הרקע היה מגדרי או דתי – אבל הקורבן, כמה מפתיע, היא שוב אישה. אלו דוגמאות רק מהימים האחרונים. והיכן נבחרי הציבור שלנו בכל זה? ובכן, גורמים קיצוניים בקואליציה הנוכחית רק מדרבנים בדבריהם ובמעשיהם את המעשים הללו – שמענו כבר הצעות "גאוניות" להרחבת ההפרדה בין גברים ונשים בחופי הים, על רצון להפרדה בשמורות הטבע, בחלק מהמקרים מדובר במעשים של ממש כמו הרחבת סמכויות בתי הדין הרבניים באופן שאין ספק שיפגע קודם כול בנשים. אז סלחו לי אם אין בכוונתי לעבור לסדר היום על המשפט האחד הזה של חה"כ גפני, שאינו מייצג רק את עצמו אלא רוח רעה של ממש שיש לה אחיזה בכנסת הזאת.

הציבור החרדי הוא חלק בלתי ניתן להפרדה מעם ישראל – גם הדבר המובן מאליו הזה ראוי שייכתב. כל הכללה אינה במקומה, ובוודאי שיש להפריד בין הציבור החרדי על גווניו הרבים לבין נבחרי הציבור שמתיימרים לייצגו בכנסת. יחד עם זאת, לא נקבל את משטור גוף האישה שיש מי שמנסים לייצר כאן – עד כאן. עד ההגעה למרחב האישי שלנו, למרחב הציבורי המשותף של כולנו. לא תדירו אותנו, לא תחפיצו אותנו, לא תקטינו אותנו, לא תדחקו אותנו. אנו 51% מהאוכלוסייה ופשוט אין סרט כזה. תשכחו מזה.

פני נשים הוסתרו ממוצרים בסניף be בבני ברק (צילום: גלית סיטון)
יש מי שמנסה לייצר ישראל חשוכה וקודרת לנשים | צילום: גלית סיטון

מדהים כמה ההתייחסות הזו לנועה קירל מתמצתת את הפער האדיר בין ישראל שרובנו היינו רוצים לראות לבין ישראל שיש מי שמנסים לייצר כאן. בעוד נועה קירל מייצגת בימים אלו את פניה היפות של ישראל בפני העולם כולו – משה גפני ודומיו מייצגים את ישראל החשוכה שמזכירה יותר מדינות אחרות במזרח התיכון. בזמן שהיא תורמת בעצם נוכחותה להסברה הישראלית ולדימויה החיובי של ישראל בעולם – הוא מרחיק כל אדם ליברלי בעולם מהנס החד-פעמי הזה שנקרא מדינת ישראל.

אז בנות – תהיו נועה. תתלבשו איך שמתאים לכן, תהיו שלמות עם מי שאתן ואל תתנו לאף אחד להציב מעליכן תקרות זכוכית.

>>> חגית פאר היא יו"ר ארגון נעמת