הארגון שירה לעבר רמת הגולן בסוף השבוע פעל בפעם הראשונה נגד ישראל. זוהי מיליציה פלסטינית הפועלת בכפיפות לצבא הסורי ונהנתה עד לאחרונה מהדרכה צבאית של יועצים רוסים וכמובן של קציני משמרות המהפכה האיראניים ואנשי חיזבאללה. מיליציה זו - "ליווא אל-קודס" פעלה עד כה בעיקר בגזרת חלב בצפון המדינה ובשנתיים האחרונות הופעלה נגד שרידי כוחות דאעש במדבר הסורי ובאזור נהר הפרת.

זהו ארגון מיוחד במינו, מכיוון שהוא מורכב בעיקרו מתושבי מחנות הפליטים הפלסטיניים סביב הבירה המסחרית של סוריה, חלב - ניירב וחנדראת - והועסקה בעיקר במשימות של אבטחה, בין השאר בעיר ההיסטורית תדמור ובשני כפרים שיעים שבצפון סוריה.

לוחמי הארגון ליווא אל-קודס בחוראן
לוחמי הארגון ליווא אל-קודס בחוראן
מנהיג הארגון "ליווא אל-קודס" - המהנדס מוחמד סעיד
מנהיג הארגון "ליווא אל-קודס" - המהנדס מוחמד סעיד (עם הצעיף)

הארגון נוסד באוקטובר 2013, ביוזמת הצבא הסורי, כדי לגייס כוח אדם נוסף לצבא סוריה שעמד על סף התפוררות וסבל מעריקות המוניות. למשימה נבחר מוחמד סעיד, המכונה "המהנדס", כיום בשנות ה-40 לחייו, שהשתדל בין השאר לגייס פלסטינים נוצרים לשורות המיליציה שלו. הוא משקיע מאמץ גדול בטיפוח הקשרים עם העדות הנוצריות במדינה. אין זה מפתיע, שכן בעבר השתייך ל"החזית העממית לשחרור פלסטין", שנוסדה והונהגה שנים ארוכות בידי מנהיגים נוצרים.

"ליווא אל קודס" ספג אבדות כבדות כאשר סייע למתקפה הרצחנית של הצבא הסורי וחיל האוויר הרוסי לשחרור הרבעים המזרחיים של חלב, שהיו תקופה ארוכה בידי המורדים הסורים. אחר כך, סבל אבדות לא מעטות בהיתקלויות עם אנשי דאעש שמנסים לרענן את מאחזיהם באזורי המדבר.

מגויסות של ארגון "ליווא אל-קודס" בחלב
מגויסות של ארגון "ליווא אל-קודס" בחלב
חללי ארגון "ליווא אל-קודס" בקרבות האחרונים עם דאעש
חללי הארגון "ליווא אל-קודס" בקרבות האחרונים עם דאעש במדבר הסורי

הארגון מונה, לפי הערכות שונות, כ-3,000 עד 5,000 לוחמים, בהן מעט נשים. הוא מחולק לשלוש מסגרות גדודיות: "אריות אל-קודס", "גדוד ההרתעה" ו"גדוד שבעא", על שם אזור המריבה שבין ישראל לחיזבאללה. פעמים אחדות העניקו הגנרלים הרוסים בסוריה עיטורים ואותות כבוד לאנשי הארגון על חלקם בלחימה בצד אסד, והם צורפו, לכאורה, ל"גיס החמישי", מערך של מיליציות שבנו הרוסים כמשקל נגד למיליציות של חיזבאללה ואיראן. ואולם, הקשר בין מוחמד סעיד לבין האיראנים הוא קשר קרוב ותכוף, ואין ספק שפעל בשליחותם כששיגר את הרקטות בדרום רמת הגולן. לא ידוע על קשר מיוחד בין מוחמד סעיד ונאמניו לבין חמאס, אבל הדבר בהחלט אפשרי.

הקונסול האיראני בחלב מתארח אצל "ליווא אל-קודס"
הקונסול האיראני בחלב מתארח אצל "ליווא אל-קודס"

נקודה נוספת שיש להדגיש: אין להעלות על הדעת שהארגון הזה פעל כפי שפעל בגולן בלא ידיעתם והסכמתם של ראשי הצבא הסורי. הרושם הוא שחוליות משגרים קודמו לאזור החוראן (מחוז דרעא) במיוחד לשם השיגורים, כשבדרך כלל לא הייתה עד כה נוכחות של "ליווא אל-קודס" בגזרה הזו.