למרות תוצאות הסקר שפורסם אתמול (שני) וסקרים נוספים, צריך להבין שגנץ לא השתנה מהבחירות האחרונות וגם מפלגתו לא השתנתה. מה שהשתנה זו מפלגת הליכוד שהיא ספינה המטביעה את עצמה. הניצולים מהספינה שוחים כעת אל ספינת ההצלה הכי קרובה למרכז-ימין וזה, כרגע, המחנה הממלכתי.

את שחיית הניצולים אל בני גנץ אפשר לייחס לאישיותו הכלל-ישראלית הנוחה, לביוגרפיה הצבאית ולעובדה שהצליח לבנות מפלגת מרכז-ימין עם גדעון סער, זאב אלקין, חילי טרופר ומתן כהנא. הספינה של יאיר לפיד ויש עתיד נמצאת כמה קואורדינטות שמאלה, ולכן הניצולים מספינת הליכוד הטובעת לא שוחים לכיוונה.

הציבור מאוכזב מהממשלה הנוכחית כי הוא רצה רפורמה הפוכה מזו שמנסים לבצע. הוא רצה לחזק את מערכת האכיפה ואת בתי המשפט כדי להילחם באלימות ובפשע - לא כדי לספק את הגחמות האישיות והרעיוניות של יריב לוין ושמחה רוטמן. נרשמים גם זעם ועלבון על סכומי העתק שנתניהו מעתיר על המפלגות החרדיות לטובת הישרדותו ולרעת החברה והמשק. הציבור הימני, הלאומי-ליברלי, לא יסכים לממן את העסקונה החרדית על חשבון מערכת הבריאות, החינוך והתחבורה. אם נתניהו צריך את הפוליטיקאים החרדים לצרכיו האישיים-הפוליטיים - שיממן אותם מכיסו הפרטי.

הציבור אולי לא מכיר מקרוב את מוד'יס, את חברות דירוג האשראי וה-OECD, אבל הוא חש את הקריסה הכלכלית באופן יומיומי - בחנויות, בעסקים ובחשבון הבנק.

כדאי לשים לב גם להיעלמות של מפלגת העבודה עם מרב מיכאלי, שלפי הסקרים כולם מורידה לטימיון שלושה מנדטים - מדובר בציבור דעתן ופוליטי שלא יישאר בבית ביום בחירות. הוא ימצא כבר למי להצביע.

האם נתניהו, הקפטן של ספינת הליכוד הטובעת, יכול להציל את המצב? קפטן נועז היה עוצר את המזימה, מוריד מהספינה את לוין, כלומר מזיזו ממשרד המשפטים. את רוטמן היה מעמיד בפינה, גם כעונש וגם למען יראו וייראו. האם נתניהו הוא קפטן נועז, האם הוא מסוגל אישיותית ופוליטית לעשות זאת? ספק גדול.