נאה מאוד ובנחישות דרש שר הביטחון הראשי יואב גלנט כשאמר: "כל הלחצים הפוליטיים, המשפטיים והאחרים, נעצרים אצלי!" השאלה היא כיצד ינהג שר הביטחון המשני בצלאל סמוטריץ'. הבעיה היא ששר הביטחון המשני הוא גם שר אוצר יחידי. הוא יוכל לתזז את גלנט ואת הרצי הלוי ולשגע אותם, בהינתן שכל מבוקשו לגבי האלקטורט שלו, נוער הגבעות ומתנחלי מאחזי הפרא, לא ייענה במלואו. אם בג"ץ עדיין חי, בועט ורוחו לא שחה – הוא צריך לפסול את כפל התפקידים הזה. למצב הצבירה הזה נועדה עילת הסבירות. שר אוצר, בוודאי בעת הזו, אינו יכול לשמש במקביל גם שר במשרד הביטחון. זאת בלי קשר לביוגרפיה הססגונית שלו, להיותו משתמט אקטיבי לתפארת ולהיותו בעבר בדוקאי של השב"כ.

כששר האוצר היה משה כחלון ושר הביטחון היה משה (בוגי) יעלון, הם פעלו בתיאום מופלא. מעבר להסכמות קטנות, יום-יומיות, נחתם ביניהם הסכם רב-שנתי שנודע בשם הסכם כחלון–יעלון. לימים יחשוף יעלון, שהם פעלו מאחורי גבו של ראש הממשלה נתניהו, שהיה אדיש לתקציב הביטחון וכל רצונו היה ששני שריו הבכירים ימשיכו להתקוטט ביניהם ויימצאו במלחמה מתמדת.

הרמטכ"ל הנכנס, רא"ל הרצי הלוי (צילום: דובר צה"ל)
עניין של זמן עד שיהפוך ל"סמולן", הרמטכ"ל הנכנס הרצי הלוי | צילום: דובר צה"ל

מינויו של הרצי הלוי לרמטכ"ל הוא מינוי טבעי ומתחייב. הרקורד, הניסיון ומגוון תפקידיו יוצרים לו, מה שנקרא - כרטיס עבודה מלא. גם ערכיו האישיים והפיקודיים. זה, כמובן, עניין של זמן עד שיהפכוהו לסמולן. כדאי להזכיר שכאשר בני גנץ הודיע על מינויו, הובעה הסתייגות מסביבת נתניהו, מנושאי דברו וצייצניו. לפני זמן לא רב אמר הלוי, מה שאומרים רבים וטובים: האיום על הלכידות הפנימית מסוכן בהרבה מהאיומים החיצוניים. בטקס החילופים הוא דיבר על צבא הצריך להיות חף מכל שיקול שאיננו מקצועי. כאשר, מסיבות פוליטיות נלוזות, בוצעים את משרד הביטחון וצה"ל לחלקים, אפילו לחלקיקים, נראה ששיקול מקצועי אין כאן. כשנותנים לשר אחד את תיאום הפעולות בשטחים ואת המנהל האזרחי ולשר שני את משמר הגבול בגדה המערבית - יש בזה הרבה ציניות ומעט אחריות.

המהפכה המשטרית, המתכסה בצעיף צבעוני המתקרא "רפורמה משפטית", מבטלת למעשה את בית המשפט העליון בשבתו כבית דין גבוה לצדק. למזימה הזו יהיו גם משמעויות חיצוניות. בכדי להגן על פוליטיקאים מושחתים בבית – היא חושפת את מפקדי צה"ל ובכיריו לאיומים מבחוץ, לבית הדין הבין-לאומי בהאג. בג"ץ הוא מערכת ההגנה האווירית שלהם, כיפת ברזל ושרביט קסמים גם יחד.

אמירות לוחמניות מאוד והתקפיות השמיעו נתניהו, ראש המל"ל צחי הנגבי ואחרים בטקס חילופי הרמטכ"לים. מאחר שכך - צצה ודוקרת שאלה קטנה: מהיכן תגייס זכות מוסרית למלחמה ממשלה דלת ציונות, רבת חרד"לות וגדושת משתמטים?