הצעת החוק של חה"כ בועז ביסמוט בעניין הקלטות הסתר מעוררת התנגדות רבתי במערכת האכיפה ובתקשורת. איך לא - חקיקה כזו תיטיב עם העבריינים ותרע עם החוקרים והתחקירנים. קשה להאמין שאדם שמשלח ידו הוא תקשורת יוביל חקיקה אנטי-תקשורתית שכזו. לזכות או לגנות נתניהו ייאמר, שהוא הקדים את ביסמוט שלו בכמה שנים טובות או רעות.

לפני שמונה שנים הייתי אצל נתניהו בשיחת רקע. במהלך השיחה אמרתי, שחבר'ה צעירים נוהגים כבדרך שגרה להקליט כל שיחה. האפליקציה או הסיטואציה הזו, אמרתי, היא חומצתית, היא מעכלת כחומצה את בסיס האמון בין בני אדם. נתניהו נדלק. עיניו נצצו. יש לך הגדרות מדויקות(!), אמר, לא תאמין - כבר חודשים אני מדבר על זה עם "החבר שלנו" והוא לא מוכן לשמוע, הוא מנפנף אותי ("החבר שלנו" הכוונה ליועמ"ש אז יהודה וינשטיין, אליו אשוב בהמשך). אבל לא צריך את "החבר שלנו", אמר, אתה לא מבין איזו השפעה יש לך, אתה יכול לסדר את זה בקלות, מילה שלך באולפן שישי פלוס מאמר, והחבר'ה האלה במשרד המשפטים מתיישרים!

בנימין נתניהו, בועז ביסמוט (צילום: פלאש 90)
נתניהו היה שם לפניו, ארכיון | צילום: פלאש 90

כעבור ימים הוא תמה מדוע אינני מפרסם דבר בעניין שדיברנו. בשיחה עם מקורב אליו סיפרתי בתמיהה על האטרף שלו בעניין הקלטות. תבין אותו, תבין לליבו, אמר המקורב. הוא פוחד פחד מוות, שמני נפתלי הקליט אותו ואותה (את שרה) בלילות הטרופים בבלפור. אז הבנתי, אני תופס לאט, שדיברנו בשפות שונות. אני על יחסי אמון בין מכרים. הוא על שיחות מביכות ציבורית, בעלות נפץ פוליטי, גם פוטנציאל פלילי. 

כעבור שנים יספר וינשטיין בספרו "היועץ" על הקדחתנות של נתניהו בסוגיית חוק האזנות הסתר ואיך נהג להטריף אותו בעניין. אני סולד מהקלטות כאלה ומעולם לא הקלטתי, אמר לו וינשטיין, אך הן הכלי המרכזי בלחימה בפשע. אולי תשקול שוב, ביקש נתניהו. גם אם אשקול שוב, אמר וינשטיין, התוצאה תהיה זהה! הערת אגב - כעבור שנים התברר שבאותה עת ממש, בשלהי שנת 2014, הקליט נתניהו את מו"ל ידיעות אחרונות, ארנון (נוני) מוזס.

נדמה לי שמיותר להסביר, שהתיקון המוצע לחוק יהווה פרס לנוכלים, לגנבים, לעושקי קשישות וקשישים, לעוקצי אזרחים תמימים. בלי יכולת להקליט, היו נמשכות עד רגע זה ההתעללויות האכזריות בפעוטונים מדן ועד אילת, מ"גן הזוועות" של כרמל מעודה בראש העין עד "גן סיגל" בחולון. להבדיל אלף אלפי הבדלות ובקטנה: גם לא היינו יודעים, שסמוטריץ' משוכנע, שנתניהו "השקרן בן שקרן" יורשע במשפטו.

הסיפור הזה הוא משל קטן על נמשל גדול. בכדי לבלום את העמדתו לדין בהוראת המדינה – חותר נתניהו לשנות את אופי המדינה.