ניצחונה הסנסציוני של מנהיגת הימין הקיצוני באיטליה, ג'ורג'ה מלוני, בבחירות ביום ראשון השבוע היה צפוי, אך עדיין מדיר שינה מעיני רבים שחרדים באשר לכיוון שאליו תפנה עכשיו ארץ המגף. מלוני היא מתנגדת בוטה למהגרים, נגד האיסלאם, נגד להט"בים, נגד דרישות האיחוד האירופי. המפלגה שבראשה היא עומדת, "האחים של איטליה", היא ממשיכת דרכה של המפלגה הפשיסטית האיטלקית. קודמה של מלוני בראשות המפלגה, איגנציו לה-רוסה, הצהיר רק לאחרונה - "כולנו יורשים של הדוצ'ה" (מוסוליני).

באופן סמלי, הניצחון הראשון מאז מלחמת העולם השנייה של מפלגת הימין הקיצוני באיטליה נרשם במלאת מאה שנה ל"מצעד על רומא", באוקטובר 1922, שבו "לובשי החולצות השחורות", נאמניו של מוסוליני, השתלטו על הבירה והביאו למינויו של בניטו מוסוליני - הדוצ'ה, שעמד בראש המפלגה הפשיסטית, לראש הממשלה.

מי שמיהרו לברך את מלוני על ניצחונה היו ראש ממשלת הונגריה הפופוליסט ויקטור אורבן, מנהיגת הימין הקיצוני בצרפת מארין לה פן (שרשמה רק לאחרונה הישג מטריד בבחירות בצרפת) וראש ממשלת פולין מתיאוש מובייצקי, שממשלתו מנסה לשכתב את חלקם של הפולנים בשואת היהודים במלחמת העולם השנייה.

ראש ממשלת הונגריה ויקטור אורבן (צילום: רויטרס)
סביבת חברים בעייתית ביותר, ויקטור אורבן - מראשוני המברכים | צילום: רויטרס
ראש ממשלת פולין מטאוש מורבייצקי בוועידת מינכן (צילום: Michele Tantussi/Getty Images)
אנחנו נתעלם מאנטישמיות, הם יתעלמו מהמצב בשטחים (ר"מ פולין מורבייצקי, ארכיון) | צילום: Michele Tantussi/Getty Images

בצאת החג הצטרפה למברכים גם שרת הפנים של מדינת ישראל איילת שקד. היא התייצבה מול מצלמה והקליטה ברכה שאותה צירפה לחשבון הטוויטר שלה שבו כתבה בעברית ובאנגלית: "ברכות לג'ורג'ה מלוני על ניצחון. הימין ניצח באיטליה וינצח גם בישראל. וכן, נשים יכולות לעשות הכול, גם להנהיג מדינה". בברכה הזו איילת שקד לא מייצגת את הממשלה שבה היא חברה, אלא ממשיכה בניסיונותיה לרהביליטציה בחוגי הימין הישראלי, שכרת ברית בעייתית ביותר עם הימין הקיצוני באירופה.

ויקטור אורבן ההונגרי, שרואה במלוני ובעלי בריתה "שותפים לאתגרים שבפניהם ניצבת אירופה", הוא גם ידיד קרוב של ראש האופוזיציה בנימין נתניהו. בימיו כראש הממשלה, נתניהו כרת עימו ברית שבה, בתמורה להתעלמות של ממשלת ישראל מאנטישמיות שעליה נישא אורבן בהונגריה, יתעלם אורבן מהכיבוש הישראלי בשטחים ואף ימנע מהאיחוד האירופי את הקונצנזוס הדרוש כדי להעביר החלטות שעלולות לפגוע בישראל בשל הכיבוש וההפליה של הפלסטינים.

לפני חודשיים, נזכיר, נאם אורבן נגד "ערבוב בין גזעים אירופים לבין גזעים שאינם אירופים". יועצת קרובה שלו התפטרה מיד אחרי שאמר את הדברים משום שלדבריה "מה שאמר לא היה מבייש את יוזף גבלס, שר התעמולה הנאצי".

ג'ורג'ה מלוני מצביעה בבחירות (צילום: רויטרס)
מרחיקים את המורשת ההיסטורית הבעייתית - באמצעות תמיכה בישראל, מלוני | צילום: רויטרס

הימין הישראלי, שלא מהסס להשתמש בזכר השואה כדי לדחות כל ביקורת על מדיניותו, בחר לשלב ידיים עם ממשיכי דרכם של מי שהובילו לדברים הנוראים ההם. השכלול (טרייד אוף) ברור: אנחנו נתעלם משנאת הזרים והאנטישמיות שלכם. אתם, בתמורה, תתעלמו מהכיבוש ותאפשרו לנו להמשיך במדיניות מפלה כלפי הפלסטינים, כי הרי הם ברובם מוסלמים שאתם מתעבים.

ערד ניר (צילום: החדשות12)
ערד ניר | צילום: החדשות12

ג'ורג'ה מלוני, שכנראה תהיה האישה הראשונה שתעמוד בראש ממשלה באיטליה, מנסה להתנער מהעבר הפשיסטי שלה ושל המפלגה שבראשה היא עומדת. לתפיסתה, תמיכה בלתי מסויגת בישראל היא חלק מהפעולות להרחקת הסירחון ההיסטורי. אלא ששום בושם לא יסתיר את האמת הכואבת: הפשיסטים באירופה לא הפכו לאוהבי יהודים, הם פשוט שונאים את המוסלמים יותר.

>> להאזנה לכל הפרקים של "אחד ביום" לחצו כאן