ה'קוסם' שוב הצדיק את כינויו, והפעם הזאת גם הדהים. לא עולה בידינו לתאר את עוצמת ההתנגדות שקמה מול נתניהו, כאילו התרוממה מולו חומה שהחזיקה מעמד במשך כל ימי התעמולה ועד ליום הבחירות. אמצעי התקשורת ברובם נתמלאו בתכנים שנועדו לבשר למצביעים כי הנה, עוד מעט יסתיימו שנות כהונתו של נתניהו כראש הממשלה. הוא גם שבר, כידוע, את שיא הכהונה בו החזיק רק הממשלה הראשון, בן גוריון.

עתה, נתניהו לא יוכל להשתרע על מצע של שושנים וליטול לעצמו ימי רגיעה, למרות שאין חולק שהרוויח אותם ביושר. לנו נדמה שהאתגר הממתין לתחילת כהונתו, לאחר כינון ממשלה, הינו עצום. התגברות על אתגר זה, הניצב מולו, זו משימה לא פחות קשה מאשר השגת ניצחון במערכת הבחירות. וכמו במערכת בחירות - מדובר בקרב פוליטי מתמשך. אכן, נדרשות תכונותיו של 'קוסם' כדי לסיים בהצלחה את המערכה.

בנימין נתניהו (צילום: אוליביה פיטוסי, פלאש 90)
לא רק הרכבת ממשלה - אלא מתן תקווה גם למי שלא הצביע עבורו, ארכיון | צילום: אוליביה פיטוסי, פלאש 90

נתניהו קיבל לידיו את רסן השלטון במדינה, אשר יושביה רק מייחלים עתה לתקופת הבראה, להתאוששות השנאה שאיפיינה את המערכה. עם זאת, ישנו חלק ששב ומשמיע תחזיות שחורות לעתידה של המדינה, עד כדי אזהרה מפני חלוקת ישראל לשתי מדינות (יהודיות) אם ינצח שוב. כל אזהרות הללו התכנסו לכמה מן הקשות ביותר: שלטון נתניהו ישים קץ למערכת המשפט, היועצת המשפטית לממשלה תודח ומי שיבוא במקומה יחליט לשים קץ להליכי המשפט המתנהל נגד נתניהו. מטרתו של נתניהו, כך נכתב, היא לבטל את משפטו. לצד זאת ימונו גם שופטים אחרים לבית המשפט העליון, כך נטען בעוד ועוד תחזיות שחורות שיתממשו אם נתניהו ישוב ללשכת ראש הממשלה.

כל התחזיות הללו יצרו אווירה קשה ביותר בציבור, עד כדי ייאוש. לכן, המשימה להחליף את מצב הרוח הקודר בקרב חצי מהעם, במצב רוח המשדר תקווה ורוגע, הוא שמהווה אתגר עצום הניצב מול נתניהו.

תומכי מרצ אחרי פרסום המדגמים, בחירות 2022 (צילום: אייל מרגולין, פלאש 90)
תחושת ייאוש כבדה בקרב המחנה השני, מרצ | צילום: אייל מרגולין, פלאש 90

כנאמר, רק 'קוסם' יוכל להביא את השינוי. מוטל על נתניהו למוסס את החיץ שנוצר בין חלקי האוכלוסייה. לא, אין הכוונה לכונן ממשלת אחדות. זו התרופה השגרתית המוצעת לחיסול כל משברון. על נתניהו וסיעות הקואליציה העתידית בהנהגתו למהר ולהתכנס כדי לדון בהחלטת שיטת המשטר. הרי מלאה כוס התרעלה הפוליטית אשר לשיטתה הפכה כל ח"כ ל"מלך", אשר בנסיבות מסוימות מסוגל להפיל את הממשלה אם לא ייענו דרישותיו.בגלל "הסדר" זה, הנוהג מקום המדינה, נערכו תוך זמן קצר כמה סיבובי בחירות, וכמובן בוזבז ממון רב. שינוי המשטר, גם כן אתגר קשה למימוש, הוא ממש צו השעה. אם כן, נתניהו ייאלץ לפרוק מעל כתפיו עול כבד מנשוא.

בחירות 2022 - הזירה הפוליטית