קשה לדעת אם האיחוד בין בני גנץ לגדעון סער אכן יביא להישג במנדטים בסופו של דבר. עם זאת, גנץ, מצידו, מסתכל קדימה יותר ליום שאחרי הבחירות. הוא מכוון לתפקיד ראש הממשלה, בשיתוף פעולה עם הסיעות החרדיות.

ישראל הולכת לבחירות - סיקור נרחב ב-N12:

כפי שכתבתי בעבר, הסיעות החרדיות נאמנות לבנימין נתניהו. הן רוצות את נתניהו כראש ממשלה, כך גם הבוחרים שלהן. השאלה שנותרה פתוחה היא מה יקרה במצב בו נתניהו לא ישיג את המספר 61. מה עושים אז - האם הולכים שוב לאופוזיציה, או לסיבוב שישי של בחירות - או שמנהלים קרב להקמת ממשלה ללא יציאה לבחירות.

בחודשים האחרונים החל יו"ר 'יהדות התורה', חה"כ משה גפני, במסע הפומבי והחריג שלו - תומכים בנתניהו, אבל עם כוכבית. לא מוכנים ללכת לאופוזיציה כעיזה עיוורת, אלא לנהל קרב על הקמת ממשלה בכל מחיר.

בין האופציות שהזכיר גפני הייתה ממשלת אחדות עם בני גנץ, כשלכולם ברור שנתניהו יצטרך לשלם לגנץ ולהעניק לו את ראשות הממשלה בחלק הראשון של הקדנציה. גנץ מנוסה בהבטחות של נתניהו ובערבויות של ראשי הסיעות החרדיות ולכן ידרוש, מבחינתו בצדק, להיות ראשון ברוטציה. ואכן, אם נתניהו לא יצליח להרכיב ממשלה, משה גפני יגבה את דרישתו הצפויה של גנץ להיות ראשון ברוטציה. באשר לש"ס, גם היום ההצהרה חד-משמעית: הולכים עם נתניהו ורק עם נתניהו. עם זאת, אחרי הבחירות נראה שהקולות מהמפלגה הספרדית יישמעו אחרת.

יאיר לפיד לוחץ יד למשה גפני במסיבת יום הולדת בכנסת (צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90)
יאיר לפיד במסיבת יום ההולדת של משה גפני | צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

עד כה, לגפני לא היה במה לאיים על 'הליכוד'. כשהוא ביקש בסבב האחרון ללחוץ על נתניהו שייאפשר לבכיר אחר מהליכוד להרכיב ממשלה, הוא נדחה על הסף. לכולם היה ברור שלגפני אין "כדורים באקדח". לאחרונה, גפני החל לסלול את הדרך ליום שאחרי.

בשבוע שעבר חגג גפני את שמחת חתונת נכדתו, שמחה שהפכה לאירוע פוליטי. בכירי הקואליציה הנוכחית נכנסו בזה אחר זה אל אולם השמחות בבני ברק. תמונה, ריקוד ועוד תמונה. גפני נהנה מכל רגע, למרות שידע שיספוג ביקורת מבית. אורח נוסף שהיה צריך להגיע ונמנע בשל אילוצי אבטחה היה ראש הממשלה יאיר לפיד, שהסתפק בשיחת טלפון. יומיים לפני כן גפני היה זה שהתקשר ללפיד בכדי לברך אותו לרגל כניסתו ללשכת ראש הממשלה. שבוע קודם, גפני ניפגש עם לפיד בארבע עיניים במשך כשעה. לכל זה קדמה חגיגת יום ההולדת לגפני, בה לפיד השתתף ואף נשא דברים. היינו כחולמים.

גפני לא רואה עצמו יושב בממשלה בראשות יאיר לפיד. הוא מבין שמדובר בקו שיהיה קשה לחצות. הסיכוי קלוש, אך עם זאת קיים. מי האמין לפני שנה שנראה את החיבור הנוכחי בין גפני ל'יש עתיד'. רק אתמול ב'יתד נאמן' דיווחו - לראשונה - על שיתוף פעולה בין גפני לבכיר 'יש עתיד' מאיר כהן, שיתוף פעולה שהוביל להעברת תקציבים לפנימיות ישיבות לצעירים חרדים. המטרה בדיווח הייתה להוכיח שיש תוצאות משיתוף הפעולה שמנהל גפני עם לפיד.

ישראל בדרך לבחירות - הזירה הפוליטית

גפני, כאמור, מצהיר שלא יישב עם לפיד. המטרה במסע שלו - יחד עם המפלגה שבעבר הכריזה מלחמה על הציבור החרדי ונציגיו - ברורה: יש לי אלטרנטיבות, 'יהדות התורה' חוזרת לעמדת 'לשון המאזניים' במערכת הבחירות החמישית. אם נתניהו לא ישיג 61 וימנע מבכיר אחר בסיעתו להרכיב ממשלה, וידחה הצעה לרוטציה עם גנץ - אני יודע ומסוגל לדבר גם עם יאיר לפיד. גם אם לא בכניסה לממשלה, אז לפחות בתמיכה מבחוץ.

בש"ס זועמים על גפני. טוענים כי גם אם גפני צודק בטענות, זה לא הזמן לדבר על כך בתקשורת. "גפני נותן למחנה המרכז-שמאל להבין שיש ללפיד סיכוי להקים ממשלה, הוא הפך לשותף בקמפיין של לפיד", טענו ח"כים בש"ס. לדבריהם, ללפיד אין כל סיכוי להרכיב ממשלה בכל סיטואציה שתהיה, כך שצעדיו של גפני תמוהות בלשון המעטה.

דרעי - שבעבר סירב להשתתף ביום הולדת של גפני בשל הגעתו של לפיד - נמנע מלהשתתף בחתונת נכדתו, גם לא בשמחת שבע ברכות. אפילו שיחת טלפון לא התקיימה בין השניים. את איחולי המזל טוב העביר דרעי באמצעות ריאיון בתקשורת. המתיחות בין השניים הגיעה לשיאים שלא ידענו בעבר. ספק אם צמד מנהיגי הסיעות החרדיות יוכלו לחזור לשתף פעולה כאילו דבר לא קרה ביניהם. את הזעם - בשלב הזה - הם שומרים לשיחות סגורות. כלפי חוץ משתדלים לשדר שהכול בסדר.

נראה כי בניגוד לגפני, לדרעי יש הרבה מה להפסיד אם יסתייג מהתמיכה בנתניהו. בין מצביעי ש״ס יש כשלושה עד ארבעה מנדטים שאינם חרדים, ציבור חילוני-מסורתי הרוצה את נתניהו בכל מחיר. אם דרעי מגמגם בתמיכה - הוא עלול לאבד אותם.

החרדים שמו וטו על יועז הנדל

בחזרה לבני גנץ וגדעון סער. עוד לפני שהשניים יצאו למסיבת העיתונאים המשותפת דבר אחד היה ברור - יועז הנדל לא יהיה חלק מרשימת 'כחול לבן התקווה החדשה'. גם בצעד הזה יש מסר ברור לסיעות החרדיות: אנחנו כאן, לשתף איתכם פעולה.

יועז הנדל בכנסת (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
נותר בחוץ, השר יועז הנדל | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

הנדל הפך בשנה האחרונה לסדין אדום מבחינת הסיעות החרדיות. הרפורמה שהוביל בתחום הסלולר הכשר הייתה "הקו ששבר את גב הגמל". הח"כים החרדים העבירו מסר לסיעות השונות: "מי שיכניס את הנדל לרשימה - שלא יצפה לכל שיתוף פעולה". המסר, אגב, הועבר גם ל'יש עתיד'. גנץ שמח על המסר שקיבל מהחרדים, מבחינתו הם יצרו לו הזדמנות להדיח מהכנסת את הנדל והאוזר. השניים שמנעו ממנו הקמת ממשלה הנשענת על 'המשותפת'.

בסיעות החרדיות חגגו את העובדה שהנדל ומתן כהנא טרם מצאו בית פוליטי. ספק אם מתן כהנא אכן לא ישוריין ברשימת גנץ וסער. השיחות ביניהם טרם הסתיימו וייתכן וזה עוד יקרה. אבל הישג אחד גפני - מבחינתו - קיבל בשיחות שניהל עם גנץ: הנדל בחוץ. נראה שגנץ יצא לדרך אחרי שסגר פינות עם גפני. השאלה האם יצליחו לגרור לאירוע גם אריה דרעי.

ישי כהן תמונת פרשנות (צילום: חיים גולדברג, כיכר השבת)
ישי כהן | צילום: חיים גולדברג, כיכר השבת

>>> הכותב הוא פרשן ומגיש בכיר באתר החרדי "כיכר השבת"