שניים מחשובי המנהיגים האינטלקטואלים של חמאס יוצאים עכשיו בקריאות נפרדות לשנות את המדיניות הצבאית של הארגון ולאמץ אסטרטגיה חדשה: חתירה לשביתת נשק, או לפחות להפחתה משמעותית במספר סבבי הלחימה. זו הפעם הראשונה שנמתחת בפומבי ביקורת נוקבת וישירה נגד הקו שנקטו חמאס והג'יהאד האיסלאמי מאז השתלטו על רצועת עזה לפני כ-15 שנה.

הדברים הם פרי עטם של דוקטור אחמד יוסף, מוותיקי חמאס שהיה במשך שנים יועץ מדיני בכיר להנהגה, וד"ר אבראהים חמאמי, איש חמאס ידוע היושב בלונדון ומנהל מכון קטן בשם "המרכז לענייני פלסטין". חמאמי, אגב, עורר בשעתו שערורייה בבריטניה כשהתברר שמנהיג הלייבור קיבל ממנו תרומה נכבדה.

ד"ר אבראהים חמאמי, בכיר חמאס
בכיר חמאס, ד"ר אבראהים חמאמי
בכיר חמאס, ד"ר אחמד יוסף
ד"ר אחמד יוסף

במאמר בעיתון הפלסטיני הנפוץ ביותר "אל-קודס", מסביר יוסף כי נוכח חולשתה של רצועת עזה וכישלונם של הפלסטינים לגייס תמיכה בזירה הערבית, נדרשת עכשיו "הודנא" למשך לפחות 3 או חמש שנים. הוא מסביר כי הפלסטינים זקוקים למרווח נשימה להתאוששות ומאשים את הג'יהאד האיסלאמי בניסיון לגרור את חמאס למערכה שבה צה"ל הכתיב את כללי ההתמודדות. הוא מציין שהג'יהאד האיסלאמי ספג הפעם "מכה כואבת", והדבר יחזור על עצמו אם יתלקחו סבבים נוספים. "מאזן הכוחות", כתב יוסף, "נוטה לטובת הכיבוש ומדינות המערב מגבות אותו". הוא מסיים בקריאה להשיג גושפנקה של האו"ם לשביתת נשק "זמנית", וטוען שמבחינת ההלכה האיסלאמית היא תהיה במתכונת "הסכם חודייבה" שחתם הנביא מוחמד בשנת 628 עם מתנגדיו בעיר מכה.

חמאמי, מצדו, שיגר ברשתות החברתיות לעוקביו הרבים מאמר תחת הכותרת "הגיעה השעה לשינוי האסטרטגיה של העימות". גם הוא מדבר על כך שהאוכלוסייה ברצועת עזה מתקרבת במהירות לנקודה שבה לא תוכל לשאת יותר במחיר העימותים החוזרים והנשנים עם ישראל. הוא מזהיר את הנהגת חמאס מפני אובדן התמיכה הציבורית של תושבי הרצועה. הוא מזכיר את הופעתה של תנועת "אנו רוצים לחיות", שיצאה נגד שלטון החמאס.

מאות מטרות הותקפו, כיפת ברזל יירטה את רוב השיגורים (צילום: JACK GUEZ/ASHRAF AMRA/AFP/GettyImages)
"הג'יהאד האיסלאמי ספג מכה קשה", מבצע "עלות השחר" | צילום: JACK GUEZ/ASHRAF AMRA/AFP/GettyImages

חמאמי תוקף אף הוא את הג'יהאד האיסלאמי על שביצע פרובוקציה מיותרת, בעוד שגם ארגון זה, ובראש ובראשונה חמאס, חייבים להבין שאי אפשר לנהל עימות צבאי עם ישראל ברצועת עזה בלבד. חמאמי מדגיש שאין טעם בסבבי הלחימה שמסתיימים בלא כלום, עד שלא ניתן יהיה להביא גם את הגדה המערבית, ערביי ישראל והפלסטינים מעבר לגבול להצטרף בדרכם שלהם למערכה.

הוא סיכם באומרו שיש לפרוץ את מעגל הקסמים האכזרי באמצעות אסטרטגיה חדשה, מתוך הבנה שהמשך הקו הנוכחי יוביל בהכרח לכישלונות נוספים.

מסקרן להמתין כעת לתגובות - אם יהיו כאלה - של יחיא סינוואר ועמיתיו בהנהגת חמאס.