"מה עובר עליו, הוא סותם את הגולל על האפשרות שנשתף איתו פעולה, גם אם ביבי לא מביא 61" – כך התבטא אמש (ראשון) אחד מראשי הסיעות החרדיות שהופתע מההודעה על שריון חה"כ מתן כהנא ברשימת 'המחנה הממלכתי'.

בחודש וחצי האחרון פעלו ראשי המפלגות החרדיות, בעיקר מאחורי הקלעים, כדי למנוע שריון של מתן כהנא במה שהיה, אז, כחול לבן. הם העבירו לבני גנץ מסרים ששריון של כהנא יהיה אצבע בעין. גנץ הקשיב, אך לא קיבל החלטה.

בסוף השבוע החליטו בני גנץ וגדי איזנקוט: מתן כהנא ישוריין גם ישוריין ברשימה החדשה. בכירי הסיעות החרדיות שמעו על כך מהתקשורת ונפגעו. רק לפני כשבועיים הם חגגו שמתן כהנא נותר מחוץ לכנסת והנה הוא נכנס מהדלת הקדמית במפלגה איתה הם רמזו שישתפו פעולה במידה ובנימין נתניהו לא ישיג 61. בהחלטה משותפת הם סירבו להגיב פומבית, לא התייחסו לשריון. מאחורי הקלעים הם תקפו בחריפות את המהלך של בני גנץ, דיברו במונחים של "סוף עידן יחסי החרדים וגנץ".

הרמטכ"לים איזנקוט וגנץ בהודעה על ריצה משותפת (צילום: תומר נויברג, פלאש 90)
הסכים לשריון כהנא - למורת רוחם של החרדים, גנץ ואיזנקוט | צילום: תומר נויברג, פלאש 90

צריך להבין: מבחינה הח"כים החרדים, ובעיקר ההנהגה הרוחנית חרדית, מתן כהנא נחשב ל"סדין אדום". יש מי מהם שיטען שלא פחות מאיווט ליברמן. כהנא, מבחינתו, שיפר את היהדות אך מבחינת ההנהגה החרדית הוא פעל לפרק את ממסד הרבנות הראשית, פגע ביהדות ובסטטוס קוו, וזה למרות שרפורמות מרכזיות - כדוגמת הגיור - טרם אושרו. זו הסיבה שהחרדים חגגו כשכהנא, לפני מספר שבועות, נותר ללא מפלגה. כעת הם מתוסכלים שאותו כהנא שוריין אצל גנץ.

גנץ יטען להגנתו: לח"כים החרדים אין גבול. מחד הם מבקשים ממני בקשות שונות ומשונות כדוגמת אי שריון כהנא, מאידך הם חוסמים כל אפשרות של שיתוף פעולה. הם מצהירים שלא ילכו איתי. באיזו זכות הם עוד מבקשים את שמבקשים?

ייתכן שהרגע שבו גנץ קיבל את ההחלטה לשריין את כהנא ולא להתחשב בדרישות החרדים היה כשצפה בריאיון של משה גפני ליאיר שרקי במהדורה המרכזית. גפני חזר בו מכל הרמיזות וההתבטאויות של החודשים האחרונים והצהיר נאמנות חד-משמעית לבנימין נתניהו, גם במחיר של הליכה לאופוזיציה. גנץ צפה בגפני טורק בפניו את הדלת, גם אם נתניהו לא ישיג 61.

כעת, לאחר השריון של כהנא, אומרים בש"ס וביהדות התורה: לא נסכים לשיתוף פעולה עם בני גנץ, גם אם נתניהו לא ישיג 61 והוא זה שיבקש ממשלת אחדות עם גנץ. עד כדי כך הם פגועים וזועמים. ועדיין, צריך לזכור שאנו עוסקים בפוליטיקה והשנה האחרונה לימדה אותנו שהכול יכול להתרחש בפוליטיקה הישראלית. אל תיראו מופתעים אם יבוא היום והחרדים יסלחו לגנץ.

גדי איזנקוט נואם בהודעה על ריצה משותפת (צילום: תומר נויברג, פלאש 90)
קשה לראות איך זה יביא את גנץ ליעדו, אמש | צילום: תומר נויברג, פלאש 90

אם נחזור להצהרת הנאמנות של גפני, נראה שנתניהו פעל נכון מבחינתו. הוא הזעיק אליו את גפני לפגישה ארוכה, קיים בתדירות גבוהה שיחות עם הנציגים החרדים. הוא הסביר להם שכל רמז על אפשרות לשיתוף פעולה עם גנץ ולפיד פוגעת בסיכוי של המחנה להגיע ל-61. גפני השתכנע והצטרף לאריה דרעי. מעתה נתניהו לא יכול להסתפק באריה חזק, אלא גם בגפני חזק שישמור עליו בשלטון.

ומילה על גדי איזנקוט. גנץ מקווה שהצירוף שלו יוביל להתחזקות משמעותית של 'המחנה הממלכתי'. הסקרים שפורסמו אמש ככל הנראה אכזבו אותו. המפלגה חזרה לנקודת הפתיחה לאחר החיבור עם גדעון סער, ומשם אפשר בעיקר לרדת. במפלגה מסבירים שרק כעת הם פותחים בקמפיין ומקווים שיתחזקו ויהפכו למפלגה שמספר המנדטים שלה נושק ל-20. קשה לראות את זה קורה, אך רק בעוד פחות משלושה חודשים נדע.

ישי כהן תמונת פרשנות (צילום: חיים גולדברג, כיכר השבת)
ישי כהן | צילום: חיים גולדברג, כיכר השבת

>>> הכותב הוא פרשן ומגיש בכיר באתר החרדי "כיכר השבת"