יועז הנדל לימד אותנו לפנות בוקר כלל ישראלי חשוב: עדיף לצאת רמאי מלהיראות פראייר. הודעתו, שלפיה הוא נטש את איילת שקד בגלל חילוקי דעות תהומיים שהתגלו לפתע, עומד בסתירה חזיתית לדברים שאמר רק שעות ספורות קודם לכן ל"פגוש את העיתונות", לפיהם אין שום סיכוי שיפרק מיוזמתו את הרוח הציונית.

אבל כאשר שקד הודיעה לו אמש על הפירוק, הוא העדיף להיראות כיוזם (רק שמרוב יוזמה שכח לשנות את תמונת הפרופיל ברשתות, שעדיין מראה את הצמד הגרוש בימים מאושרים יותר). כן, היוזמה הייתה שלה. ולא, זה לא כל כך משנה: רק הדר מוכתר מתחרה כעת בצמד הערכי והממלכתי בסיקור יתר חסר פרופורציה. כמה רעש על כמה מעט מצביעים.

יועז הנדל (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
הגיע להבנה: עדיף לצאת רמאי מפראייר, יועז הנדל | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

שקד תחזור כעת, אחרי סיבוב ענק במרחבי הפוליטיקה הישראלית שכלל את הימין החדש, ימינה והרוח הציונית, אל הבית היהודי שממנו פונתה בניגוד לרצונה על ידי נפתלי בנט. לו הייתה היא עושה כמעשה עידית סילמן, הייתה נכנסת על נקלה לכנסת; לו התפטרה מהממשלה עם מינוי לפיד ולא חוברת להנדל, הייתה מתקרבת לאחוז החסימה. כעת המאבק נראה כמעט חסר סיכוי.

כעת, החללית שלה נקלעה לכוח המשיכה של נתניהו. גורלה בידיו: בליכוד נערכו דיונים בשבוע האחרון האם לסייע לה לעבור, מתוקף היותה היחידה שמאפשרת לאנשים ללכת עם נתניהו ולהרגיש בלי: הליכוד יכול לשדך לה את סעדה, לא לתקוף אותה, ולקוות שתעבור. סביר יותר שבסוף יגברו הסקרים ואיבת העבר המפורסמת. במחנה הממלכתי חוגגים את הפרידה בין השניים, ומקווים ששקד תשרוף כמה שיותר קולות לבלוק הימין. לא הרבה, אולי, אבל כל קול קובע.

איילת שקד ויועז הנדל (צילום: אוליביה פיטוסי , פלאש 90)
גורלה נותר בידי נתניהו, איילת שקד | צילום: אוליביה פיטוסי , פלאש 90

לרשימה הזו נוסף אתמול כאב ראש רציני: הצהרתו של גדי איזנקוט (גם היא ב"פגוש את העיתונות") לפיה לא לגיטימי לשמש ראש ממשלה עם 12 מנדטים בלבד, תרדוף את המפלגה לאורך מה שנותר ממערכת הבחירות. כל סקר שינבא את המספר הזה ומטה ישמש נגד גנץ. איזנקוט התכוון אולי לדחוף בכך מתלבטים לתמוך בגנץ מעלה, אל מספרים לגיטימיים יותר. בפועל, ייתכן שקרה ההפך. הנדל, שקד ואיזנקוט קירבו את ישראל מעט יותר אל בחירות שישיות, בחירות 2023.