מאז הגשת כתב האישום נגד נתניהו - אני מדבר על ביטולו ב"דרך המלך". אוי לדרך ואוי למלך, אבל אם וכאשר ישיג הגוש ההוא 61 - התוכנית היא זו: לחוקק פסקת התגברות, להדיח את היועצת המשפטית, למשוך את כתב האישום לצורך תיקונים וחסל סדר פסח. היועץ שייבחר כמובן יתחייב לכך ואין בית משפט שיסרב לבקשת התביעה למשוך כתב אישום.

שלושה משפטנים בכירים אמרו לי: לא יקום ולא יהיה, מחזה אימים כזה לא יעלה על בימותינו, או אז ישראל לא תהיה ישראל. השלושה הם יועץ משפטי לשעבר, שופט עליון בדימוס וסנגור ותיק.

היועמ"שית גלי בהרב מיארה בטקס הכניסה לתפקיד (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
לאיום עליה אין קשר למינוי רמטכ"ל, בהרב מיארה | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

אנא, תשיבו ביושר, ביקשתי, האם העליתם בדמיונכם ראש ממשלה נאשם עומד בהיכל המשפט, מאחוריו ניצבים שריו, לפניו פודיום עם סמל המדינה, מאובטח על-ידי שירות ביטחון כללי, תוקף את מערכות האכיפה? האמת לא, הם אמרו. האם ראיתם בסיוטים שלכם ישיבת ממשלה שבה ממנים שר משפטים (את אופיר אקוניס) בניגוד לחוק יסוד, חוק יסוד שהממשלה ההיא חוקקה, בניגוד להסכם קואליציוני ובעיקר בניגוד לאזהרות היועץ המשפטי וזעקותיו? היום ההוא, אמרתי, 27.4.2021, היה יום שחור בתולדות הבית השלישי, הכי קרוב לפוטש. האמת, אמרו שלושתם, לא היינו מדמיינים זאת בחלומותינו השחורים, אוי לעיניים שכך ראו ולאוזניים שכך שמעו.

זה שלב שבו אומרים במשפט: אלו עדיי. והנה באו לעזרתי חברי הכנסת יואב קיש ושלמה קרעי. הם איימו להדיח את היועצת המשפטית, גלי בהרב מיארה. קיש התנה זאת בחוות דעתה על מינוי רמטכ"ל. קרעי ויתר על ההתניה. אחר-כך קיש נבהל מעצמו ומנתניהו, שנבהל מחשיפת התוכנית, וניסה לחזור בו.

קיש שווה כמה מלים נפרדות. הוא היה טייס. בכירים לשעבר בחיל האוויר אומרים, שהתנהלותו בפוליטיקה וביצועיו - פוגעים פגיעה קשה בדימוי של החיל. תביטו במטס שלו מ"ממדים ללימודים" עד חוק המטרו. באירוע הראשון הוא ברח מעימות תקשורתי עם חיילים ואחר-כך התגונן, התבכיין, ש"סבא שלי הקים את המדינה ואבא שלי כבש את התעלה" מבלי שנתן דעתו לעקומת האיכות היורדת ולפחיתת הדורות במשפחתו. באירוע השני, חוק המטרו ההיסטורי, הוא התפתל והסתחרר עד שנפל לתהום של מבוכה. אם תסכימו להקדים את הבחירות בשבוע, אמר לראשי הקואליציה, ניתן לכם את החוק.

יואב קיש (צילום: החדשות 12)
פגיעה קשה בדימוי חיל האוויר, יואב קיש | צילום: החדשות 12

הוא תמך בגדעון סער שהתמודד בליכוד נגד נתניהו. יותר מזה, הוא היה יושב-ראש המטה שלו. הוא התנדב לעשות זאת משום שנתניהו התעלם ממנו, לא ספר אותו. הוא לא הביא בחשבון, שמי שתמך בגדעון (ובגאולה אבן) נכנס לרשימת האיקסים בקיסריה. מהרשימה הזו לא יוצאים לחופשי, לא מקבלים שם שליש, לא בשל התנהגות טובה ולא בשל חנופה חשופה. כאשר הקים סער את "תקווה חדשה" טלפן אליו קיש ואמר לו משהו כמו, אני אוהב אותך, מעריך אותך, תמכתי בך נגד ביבי, אבל אני לא בא אתך למפלגה החדשה. תודה, אמר סער, אני לא זוכר שהזמנתי אותך למפלגה החדשה שלי.

בעוד כארבעה חודשים נלך שוב לבחירות. שני נושאים יונחו על השולחן: יוקר המחייה וביטחון הפנים. בנושא השלישי יעסקו פחות, אף שהוא תנאי מקדמי והכרחי לטיפול בכל נושא אחר: שימור כללי המשחק והגנה על המבנה החוקתי של ישראל.