למה התכוון ראש הממשלה היוצא כשאמר בנאום הפרישה שלו אתמול (רביעי) ש"בקרוב יהיו בשורות חשובות נוספות בתחומים שנוגעים לעתידנו ולעוצמתנו"? ההכרזה של בנט מסקרנת ומאחוריה מסתתרת בשורה דרמטית, אכן - אבל ידועה.

בנט רוצה לייסד באופן יצוק את ברית ה-MEAD (ה-Middle East Air Defence). מדובר בברית ההגנה האווירית במזרח התיכון, שבמסגרתה ישראל ומדינות ערב המתונות באזור יגנו זו על זו מפני ירי טילים או מתקפה אווירית באמצעות כטב"מים. ברית ההגנה הזו צפויה לעמוד במרכזו של ביקור הנשיא האמריקני ג'ו ביידן באזור בעוד שבועיים, כשישראל תבקש את מעורבותו בפרישת החסות סביב ברית ההגנה - שתכלול את מצרים, ירדן, איחוד האמירויות, סעודיה וקטאר.

מוחמד בן סלמאן, יורש העצר הסעודי (צילום: רויטרס_)
ישראל וסעודיה יקבלו תפנית נוספת לקראת נורמליזציה. מוחמד בן סלמאן | צילום: רויטרס_

צריך להזכיר: מדינות המפרץ, מצרים וירדן אמנם חתמו על הסכמי שלום עם ישראל, אבל לא חתמו איתה על בריתות צבאיות רשמיות להגנה אווירית משותפת. לכן, מדובר בצעד משמעותי ולא טריוויאלי כלל. המטרה של הברית היא כמובן אחת: איראן והאיומים הנשקפים ממנה ומזרועותיה כלפי כל החברות בברית.

בהצהרתו אמש, התכוון בנט גם לכך שיחסי ישראל וסעודיה יקבלו תפנית נוספת לקראת נורמליזציה. אותה נורמליזציה צפויה להתבטא בכל הקשור למסחר וגם בנוגע למטוסי החברות הישראליות, שבקרוב יורשו לעבור מעל שמי סעודיה בדרכם למזרח, למדינות כמו תאילנד והודו - מה שיקצר דרמטית את זמני הטיסה.

ירון אברהם (צילום: חדשות)
ירון אברהם | צילום: חדשות

ישראל גם תיתן משהו בתמורה, למען הסר ספק. ישראל הסכימה לסידורי ביטחון חדשים באיים בים האדום, במסגרתם יתפנה כוח הפקחים הבין-לאומי משם לטובת הסדר אחר והשלמת העברת האיים ממצרים לסעודיה.