תם הטקס. הניסוי נכשל. ממשלת האנומליה שנולדה בחטא מסיימת את ימיה ונקברת קבורת חמור. זאת כשנפתלי בנט, שרצה להיות ראש ממשלה בכל מחיר, גם במחיר של אובדן אמינות טוטאלי וניתוק כל קשר עם ערכיו והאידיאולוגיה של בוחריו, שובר את שיאו השלילי של אהוד ברק והופך להיות ראש הממשלה עם הכהונה הקצרה ביותר (חוץ מלפיד שיבוא אחריו) ועם אופק פוליטי מעורפל.

צריך להבין שהממשלה הזו הייתה חסרת סיכוי מהרגע שבו היא נולדה. רוצים הוכחה? בבקשה: ברגע שהגיעו לסוגייה ערכית-מהותית ראשונה כמו חוק תקנות יו"ש, הם התפרקו לגורמים ואחזו זה בגרונה של זו. זועבי, גנאים, סילמן ואורבך הביאו לפיצוץ, ולכן צדק נתניהו והגוש שלו כשסירבו לשתף פעולה. גם כשניסו להציג את הטקטיקה הזאת כבלתי ערכית או כפגיעה באידיאולוגיה, העובדה שהליכוד ידע לנצל את הניגודים המובנים בקואליציה ובממשלה הביאה, לבסוף, לתוצאה הרצויה - חשיפת ערוות הממשלה ולבסוף נפילתה. אולי זה לא מצטלם טוב, אולי זה לא נראה טוב, אבל במקרה הזה התוצאה הצדיקה את הדרך.

אולי צריך להבהיר גם את המובן מאליו: ממשלה שתפקדה ככה הייתה צריכה ליפול. ממשלה שנולדה בלידת עכוז, לא פלא שהיא זוכה לקבורת חמור.

נפתלי בנט וגדעון סער (צילום: יונתן סינדל, פלאש 90)
גם אם יתאחדו, לא בטוח שיעברו את אחוז החסימה (בנט וסער, ארכיון) | צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

אגב, ישנו צדק פואטי בזה שדווקא לפיד יגיע לבחירות כראש ממשלה ולא סער או בנט. אמנם הוא איננו נהנה מהתמיכה הציבורית של נתניהו, אבל להבדיל מהשניים האלו - לפיד מנהיג מחנה. זה מחנה בעל דעות ברורות ומחודדות. בנט וסער, לעומתו, מייצגים ריק. לכן גם אם יצטרפו לריצה משותפת זה עם זה, לא בטוח שזה יספיק כדי לעבור את אחוז החסימה.

לאן הולכים עכשיו? מהציוץ של גדעון סער והנאום של לפיד עולה ש"רק לא ביבי" שוב יהיה במרכז הקמפיין. אבל הפעם זו טעות: נכון שלכולם ברור שהמדינה נחלקת לאנשים שתומכים ואוהדים את נתניהו, ואלה שתפיסת העולם שלהם היא "רק לא נתניהו", אבל הפעם זה לא יספיק וזה לא מה שצפוי לנו. הפעם נחזור לבחירות מובהקות של ימין נגד שמאל. נחזור לבחירות בין מדינה יהודית לבין מדינת כל אזרחיה. אחרי כניסת לפיד לבלפור, נחזור לבחירות בין מדינת ישראל למדינת תל אביב.

בנימין נתניהו בכנסת (צילום: Baz Ratner-Pool/Getty Images)
הצליח לחשוף את ערוות הממשלה, נתניהו בכנסת | צילום: Baz Ratner-Pool/Getty Images

מן הסתם, במהלך הקמפיין הארוך שצפוי לנו ידובר רבות על השותפות בין הליכוד לבין רע"ם. לכולם ברור כעת שזה לא רלוונטי, לא אקטואלי. אם הניסוי נכשל כמו שהוא נכשל, הליכוד לא יחזור על הטעות. תנועה לא ציונית לא יכולה לעבוד עם מפלגה ציונית במצב הנוכחי. אם מישהו ישאל למה - תזכירו לו את תקנות יו"ש.

בסופו של דבר, התברר שמחנה "רק לא ביבי" לא הצליח להחזיק בשלטון. הם עסקו בהישרדות ולא במשילות. בדבר אחד מחנה "רק לא ביבי" דווקא כן הצליח: להכתיר את בנימין נתניהו כמנהיג הימין.