הדינמיקה הפוליטית של השבועיים האחרונים הייתה לא פחות ממדהימה. במקביל לדיווחים הבלתי פוסקים על התפרקותה הקרבה של הממשלה ולטרור שהרים את ראשו, קרה דבר מעניין שמשום מה חמק מעיני הרדאר התקשורתי: ראש הממשלה בנט מתחזק בסקרים.

לכאורה, המוזיקה שמתנגנת והאווירה הציבורית שנוצרה הייתה אמורה להחליש מאוד את בנט, שכבר ליחך את אחוז החסימה לא מזמן בכלל, אבל משום מה - קרה ההפך. הדרמה היא שגם בנט בעצמו לא קלט את האירוע ולפי הפרסומים החל להתכונן לבחירות.

באופן די מוזר, הדיבור ההולך ומתגבר על הליכה קרובה לבחירות, העניק לבנט עוד מנדט או שניים בסקר האחרון שפורסם. הזמזום הבלתי פוסק על סופה הקרוב של הממשלה הכניס את כל חבריה ל"מוד בחירות" וגרם להם להתחיל לדחוף לציבור בכל הכוח את כל ההישגים שלהם תחת כל עץ רענן. גם בנט. כולם מרגישים שהכיסא שלהם מתנדנד, ועל משקל "כלכלת בחירות" - החלו ב"הסברת בחירות". הדרייב הזה, לספר לכמה שיותר מצביעים פוטנציאליים מה הספקנו בתשעת החודשים בהם הממשלה קיימת, חיזק מבלי משים את העומד בראשה.

הרי זה היה הנרטיב שהדהד בראש של בנט ואנשיו כל הזמן – נעשה טוב, יראו את זה ונתחזק. כל זה, רק בלי להתפרק לפני הרוטציה.

כשבוחנים את הדברים לגופם, ומתנתקים מכל מיני קמפיינים פוליטיים וכישלונות בגזרת הדוברות של בנט, יש בהחלט עשייה בממשלה הזאת. נגד כל הסיכויים, עם קואליציה הטרוגנית שמתחילה במפלגות שנשענות על מועצת השורא ונגמרת במפלגות שנשענות על מועצת יש"ע, הצליחו בממשלת בנט-לפיד להעביר תקציב, להקטין גירעון, להעלות שכר חיילים, לעשות שתי רפורמות ענקיות בחינוך ועוד ועוד. הכול בפחות משנה. הפער המדהים בין הישגי השרים לבין התדמית הרעועה של הבוס שלהם, הוא תופעה מדהימה שכדאי שבנט יתחקר לאחור ולעומק.

כרגע, באופן פרדוקסלי, הדבר היחיד שבנט צריך זה שימשיכו לדבר על בחירות, אך שהממשלה שלו תמשיך לרוץ קדימה. מצד אחד, זו אווירת לחץ שתכניס את כל הממשלה לדריכות ועשייה. מצד שני, תהיה עבודה חזקה מאוד על מניעת עריקים ומיזעור נזקים מהיר.

ישיבת ממשלה (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
למרות הקשיים - המכונה ממשיכה לעבוד, ישיבת ממשלה | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בכל הקשור לחלק הראשון, אין שום בעיה. נתניהו ואנשיו עושים לו את העבודה והזמזום על הבחירות שבפתח חי וקיים. הגלגל מסתובב ומכוח האינרציה של הפוביה מבחירות שקרבות ובאות, כולם בממשלה מדוושים הרבה יותר מהר. בקשר לצד השני, זה שצריך לדאוג לתימרון הפוליטי המסובך ולאיזונים העדינים שישמרו על הממשלה הזאת, פה כבר העסק יותר מסובך, אבל לא לגמרי בלתי אפשרי, בוודאי כשיש אדם שיש לו גם אמצעי וגם כוונה, כמו יאיר לפיד. הוא כבר יעשה הכל כדי שהעסק לא יתפרק. תוסיפו לזה את מנסור עבאס, שהסתבר השבוע שהוא שולט במועצת השורא לא פחות מאשר שהיא שולטת בו, ותגלו כוחות תת-קרקעיים מאוד חזקים שפועלים כדי שהמבנה הזה לא יתפרק כל כך מהר.

גם נפתלי בנט צריך להפנים שזה האירוע שהוא מנהל עכשיו, ולהיזהר שלא ליפול לתוכו. הפגישות שלו עם יועצים אסטרטגיים אצלו בבית, כשבמקביל הוא מוציא סרטוני טיקטוק עם לפיד על כמה שהממשלה שלהם יציבה, זה לא רעיון כל כך מוצלח. אם אתה משדר שאתה מאמין בממשלה שלך ובוטח בכוח שלך, אז אל תעשה מהלכים שמצביעים על ההפך. יש זמן לכל דבר.

נפתלי בנט ואיילת שקד בכנסת (צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90)
על בנט לשדר שהממשלה יציבה גם לשותפיו, ארכיון | צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

בהסתכלות רחבה יותר, מתגלה שלאורגניזם הזה, שנקרא "ממשלת בנט–לפיד", יש כושר הישרדות לא רע בכלל. בניגוד לממשלות קודמות, האורגניזם הזה לא ממהר לקרוס לתוך עצמו, ומסתבר שיש לו נשמות כמו לחתול. על הנייר, המבנה הזה, לפי כל ההערכות, היה אמור להתפרק רק מעצם מה שהוא. כשזה לא קרה, הגיעה הפרישה של סילמן שלפי כל התחזיות הייתה האות לתחילת הקריסה. גם אז, הגלגלים המשיכו להסתובב. אחר כך קיבלנו גל טרור שלא מפסיק, מתיחות סביב הר הבית ולא מעט עניינים מול האמריקנים. למרות כל סדרת השבי הזאת, האורגניזם שורד. חלקים בו נחלשים, יוצאים לנבצרות וחוזרים בסוף, ממשיכים להפעיל את המכונה. המכונה, בלא מעט תחומים, עובדת לא רע בכלל, למרות הכול.

>>> שיר שגיא היא מומחית להסברה ועיצוב מסרים ציבוריים, שימשה בעברה כיועצת תקשורת של נבחרי ציבור, בהם נפתלי בנט וגלעד ארדן, סמנכל"ית התוכן של פיד החדשות הפרו-ישראלי NEWSRAEL