החרדים תומכים בראש האופוזיציה בנימין נתניהו. החרדים רוצים לראות אותו חוזר למעון ראש הממשלה. הם בטוחים שהוא מנהיג הימין המתאים להנהיג את המדינה, הם רוצים להמשיך איתו את הברית ארוכת-השנים. עם זאת, עשרת החודשים האחרונים גרמו לראשי הסיעות החרדיות להתפכח. הם מבינים שאי אפשר ללכת לאופוזיציה ללא סיבה אמיתית הקשורה לבוחרים ששלחו אותם לכנסת. ארבע מערכות בחירות בנימין נתניהו לא מצליח להרכיב ממשלה, ארבע מערכות בחירות הם המשיכו לתמוך בו בכל הכוח, בלי 'אבל'.

סיקור N12:

לפני עשרה חודשים נפתלי בנט ויאיר לפיד הקימו ממשלת שעטנז שאיש לא חלם עליה. הפוליטיקאים החרדים קוראים את הרחוב, מבינים שהציבור סובל, גזירה אחרי גזירה. גזירות דת ומדינה וגזירות כלכליות. היה זה תחילה ח"כ ישראל אייכלר שהדהים את המערכת הפוליטית וקרא לנתניהו לפרוש. "הפקדנו את העתיד באשליות של נתניהו ארבע פעמים. אחרי הבחירות הראשונות שהוא הפסיד, היינו צריכים להגיד לו 'תכיר בעובדה שהפסדת, אתה צריך ללכת'. גם צ'רצ'יל ידע מתי לפרוש", התבטא אייכלר בשיחה עם כותב השורות באולפן 'כיכר השבת' ועורר סערה גדולה.

ראש לשכת נתניהו דאז, אשר חיון, נשלח להרגיע את אייכלר. המערכת הפוליטית סערה, אך אייכלר לא נרתע. יממה לאחר ההתבטאות פגשתי אותו בכנס. "אני אומר את מה שאחרים מפחדים לומר ברבים, הם חושבים בדיוק כמוני", סיפר. לרגע חשבתי שהוא מגזים.

חלפו מספר חודשים, ממשלת בנט-לפיד החלה לקרוס. לטעמי, זאת אחת הממשלות הרעות שהיו ליהדות ולמגזר החרדי. כלי התקשורת בימין ובמגזר החלו לחגוג את מה שנראה כמו תחילת התפרקותה של הממשלה. ברגע הזה הגיע יו"ר 'יהדות התורה', ח"כ משה גפני, והפתיע: "עלינו לעשות חשבון נפש לגבי מי יכול להרכיב ממשלה, בלי בחירות".

משה גפני, אריה דרעי ויעקב ליצמן (צילום: יונתן זינדל, פלאש/90 )
רוב סיעת יהדות התורה בדעתו של גפני, ארכיון | צילום: יונתן זינדל, פלאש/90

גפני יודע היטב שבכנסת הנוכחית לנתניהו אין סיכוי אמיתי להרכיב ממשלה. הוא ידע איזו סערה תתחולל רגע אחרי פרסום דבריו - אבל הוא בחר לצנן את החגיגה. גפני סבור, אמנם, שהחגיגה מוצדקת, שזה בסדר לפתוח שמפניות. עם זאת, צריך להבין מה עושים ביום שאחרי הפלת הממשלה. האם ללכת שוב לבחירות שאיש לא יודע איך יסתיימו? מישהו מבטיח לימין רוב להקמת ממשלה?

"אסור לנו לשלב ידיים ולהגיד 'נפיל את הממשלה ונלך לבחירות', זה לא פתרון. לא לעשות את מה שעשינו בפעם הקודמת. אנחנו נצטרך לשבת וביחד לעשות את החשבון על מנת שלא תחזור הממשלה הרעה הזאת", אמר לי גפני בערב חג פסח. הוא מדגיש שיש עדיפות שנתניהו יעמוד בראשות הממשלה, אבל לא רק נתניהו. גפני מצטרף, גם אם בלשון עדינה יותר, לדברים של אייכלר.

אפשר לומר שב'יהדות התורה' יש רוב מוחלט התומך בעמדת גפני - הקמת ממשלה בכנסת הנוכחית. אם לא בראשות נתניהו, אז בראשות בכיר אחר בליכוד. אפשר גם את שר הביטחון בני גנץ כראש ממשלת ימין-חרדים, העיקר לא ללכת שוב למדבר הפוליטי. היחיד שתומך בהליכה לבחירות הוא ח"כ יעקב ליצמן, הצפוי לפרוש בתום הקדנציה הנוכחית.

ש"ס רוצים נתניהו שמביא שלטון

מנגד, בש"ס לא משנים עמדה. יושב הראש אריה דרעי מחדד לחברי הכנסת את המסר: נתניהו, נתניהו ושוב פעם נתניהו. דרעי מבין שהסיכוי להרכיב ממשלה בכנסת הנוכחית קלוש, להערכתו ישראל הולכת לבחירות. לכן, אומר דרעי, אין סיבה שנאבד את המצביעים הלא-חרדים שרוצים את ש"ס כמפלגה מסורתית, אך לא פחות רוצים הבטחה של תמיכה בנתניהו לאחר הבחירות. למרות העמדה הזאת, אם תשאלו את דרעי בחדר סגור - גם הוא מבין שנתניהו צריך לעשות חשבון נפש.

בנימין נתניהו, משה גפני ואריה דרעי (צילום: פלאש/90 )
גם דרעי מבין - נתניהו צריך לעשות חשבון נפש, ארכיון | צילום: פלאש/90
בצלאל סמוטריץ', יעקב ליצמן ומשה גפני בכנסת (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
סמוטריץ' סוחף את צעירי המגזר, ארכיון | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

"אם אכן נלך לבחירות ונתניהו שוב לא יצליח להרכיב ממשלה, אין ספק שהוא יצטרך להיכנס לחדר סגור ולהבין שאי אפשר שכל מחנה הימין ילך אחריו לאופוזיציה פעם נוספת כשיש סיכוי אמיתי להקים ממשלת ימין בלעדיו", את הציטוט הזה אמר לי בסוף השבוע אחד מחברי הכנסת של ש"ס, שדאג לוודא פעמיים שלא אצטט אותו. "אל תסבך אותי, זה הנושא הכי רגיש, אבל זו גם עמדת היו"ר, הבהיר בשיחה.

עד כמה הנאמנות של ש"ס לנתניהו חזקה, לפחות כלפי חוץ? היה ניתן לראות את זה בריאיון של חבר הכנסת מיכאל מלכיאלי, יו"ר סיעת ש"ס, לכותב שורות אלה. מלכיאלי תקף בחריפות את ראש הממשלה, נפתלי בנט, בשל פרשת המעון ברעננה והזמנות האוכל לבני המשפחה, על חשבון המדינה. מלכיאלי טען ש"בנט גנב". רגע אחרי, כשנשאל אם הוא מצפה שנתניהו ינהג כמו בנט ויממן את ארוחות משפחתו מכיסו האישי, הוא הגיב: "שנתניהו יעשה מה שהוא רוצה". דהיינו, הביקורת על הזמנות האוכל למשפחת ראש הממשלה רלוונטית רק לבנט. לא לנתניהו, אליו אנחנו נאמנים.

במקביל לרצון להקים ממשלה בכנסת הנוכחית, ב'יהדות התורה' נערכים גם לאופציית הבחירות. יריית הפתיחה החלה בדבריו של יו"ר המפלגה לכותב שורות אלו בריאיון חג ב'כיכר השבת'. גפני בחר לפתוח במתקפה ישירה נגד יו"ר 'הציונות הדתית', ח"כ בצלאל סמוטריץ'. "נתניהו עמד להקים ממשלה, סמוטריץ' לא איפשר לו. הוא מנע מהליכוד להקים ממשלה. הוא גרם לכך שהממשלה הרעה הזאת נמצאת. ההיסטוריה תשפוט אותו", אמר ח"כ גפני.

גם בנושא הזה, ח"כ אייכלר היה חריף יותר: "בגלל סמוטריץ' הממשלה פגעה בילדים החרדים. הוא לא סובל מהממשלה, רק החרדים סובלים וחוטפים".

מאחורי המתקפה של גפני ואייכלר עומדת הדאגה ב'יהדות התורה' מפני חרדים המצביעים ל'ציונות הדתית', חרדים מזדהים גם עם ח"כ איתמר בן-גביר. על פי ההערכה, המבוססת על סקרים, בבחירות האחרונות סמוטריץ' ובן-גביר קיבלו מנדט מהמגזר החרדי. גפני ואייכלר כאן כדי להבהיר לציבור החרדי: כל הגזירות של עשרת החודשים האחרונים - על ראשו של סמוטריץ'. הוא זה שמנע הקמת ממשלת ימין הנשענת על מנסור עבאס. תחשבו שוב לפני שתבחרו שוב בצמד בן-גביר וסמוטריץ'.

ספק אם המסר של גפני ואייכלר יעבוד. הצמד סמוטריץ' ובן-גביר זוכים לתמיכה גדולה בקרב צעירי המגזר. מספיק היה לראות את צעדת הדגלים של בן-גביר לשער שכם: אחוזים גבוהים מהמשתתפים היו דווקא צעירים חרדים, תמונות שלא זכורות בישראל בשנים האחרונות.

ישי כהן תמונת פרשנות (צילום: חיים גולדברג, כיכר השבת)
ישי כהן | צילום: חיים גולדברג, כיכר השבת

>>> הכותב הוא פרשן ומגיש בכיר באתר החרדי "כיכר השבת"