שר הביטחון בני גנץ מתכוון לאתגר את סיעת הליכוד ולמלכד אותה. גנץ יביא ביום ראשון לישיבת ממשלה שורת חוקים לטובת נכי צה"ל וחיילי צה"ל. מדובר בחוקים עליהם עבדו זמן רב במשרד הביטחון בשיתוף עם משרדי האוצר, המשפטים, ועדת חוץ וביטחון וארגון נכי צה"ל.

ההצעות הללו הם חלק מהרפורמה הקרויה "נפש אחת". כמו כן, ובלי קשר לרפורמה זו, מתכוון השר לעלות להצבעה לאישור בכנסת הצעה, שמטרתה למנוע עיקול מענקים עבור חיילים עולים, חיילים בודדים, אותה גיבש עם שרת העלייה והקליטה פנינה תמנו-שאטה. כך גם עם הצעה לעיגון מעמדם של אחים שכולים.

ישיבת סיעת הליכוד, ארכיון (צילום: יונתן סינדל, flash90)
הצעות החוק שנועדו לאתגר את הליכוד | צילום: יונתן סינדל, flash90

להצעות החוק הללו דחיפות מיוחדת בעיקר נוכח החשש לפיזור הכנסת. אך יש להן גם מטרה פוליטית: הן ימלכדו את סיעת הליכוד המתנגדת לכל הצעת חוק של הקואליציה. אם סיעת הליכוד תמשיך בהתנגדותה ותצביע נגד – היא תעלה את כעסם של נכי צה"ל, חיילי צה"ל ומשפחות שכולות. במקרה כזה צפויות נגדה מחאות והפגנות זועמות.

אמנון אברמוביץ', פרשנות (צילום: אייל בן יעיש, חדשות 12)
אמנון אברמוביץ', פרשנות | צילום: אייל בן יעיש, חדשות 12

אם סיעת הליכוד, או חברים בתוכה, יתמכו בהצעות החוק הללו – קשה לראות אותם מתנגדים – תתמקד לאחר מכן תשומת הלב בתקנות יהודה ושומרון. או אז יאלצו ראשי הליכוד להסביר למתנחלי יו"ש מדוע במקרה אחד תמכו ואילו במקרה אחר הם מתנגדים.

הצעות חוק ממשלתיות מובאות להצבעה בכנסת בתוך 7 עד 21 ימים מעת שאושרו בממשלה. גנץ יפנה ליועצת המשפטית לממשלה בבקשה שתאשר להביא את ההצעות בפני הכנסת בלוח זמנים מקוצר של שבוע ימים בלבד.