זה היה צפוי, זה לא בא בהפתעה, וזה קרה: איחוד האמירויות נמצאת תחת אש ועלולה למצוא את עצמה מעורבת במלחמה כבר בזמן הקרוב. כלי טיס בלתי מאוישים תקפו אתמול (שני) בפעם הראשונה את בירת האמירויות אבו-דאבי, העיר העשירה ביותר במפרץ הפרסי, והתקפות כאלו יכולות להישנות כמובן גם נגד דובאי. הכוחות החות'ים בתימן, הנתמכים על ידי האירנים, היכו כפי שאיימו במרחק של 1,200 קילומטרים והצליחו לפגוע במשאיות, מרחק לא גדול מהבסיס הענק של חיל האוויר האמריקני בזפרה.

כאשר החלו מנהיגי האמירויות בשיחות ישירות עם אירן להפחתת המתח באזור המפרץ הפרסי, היו בישראל לא מעטים ששגו להעריך כי תיגזר מזה התקררות בקשרים עם ישראל - ולא כך. גם סעודיה, שמנהלת מגעים דומים עם אירן, איננה עושה זאת על חשבון היחסים השקטים עם ישראל. סעודיה סובלת כבר כמה שנים ממתקפות שהפכו לשגרה, כשהחות'ים משגרים טילים עד לבירה ריאד, מכים בנמלי תעופה ובסיסי צבא, ובמהלך ראווה שעליו בחר הנשיא טראמפ לא להגיב הסבו נזק גדול למתקן הנפט הגדול ביותר בעולם באבקייק.

המורדים החות'ים (צילום: סעיף 27א לחוק זכויות יוצרים)
החות'ים ספגו הפסדים - ומנסים להרתיע את האמירויות, ארכיון | צילום: סעיף 27א לחוק זכויות יוצרים

עד עכשיו, האמירויות, שמשתתפות מאז 2015 במתקפה הסעודית נגד החות'ים בתימן, לא סבלו מפגיעות ישירות בארצם. עכשיו המציאות הזאת השתנתה לחלוטין. החות'ים, שעד עכשיו הטרידו מדי פעם ספינות של האמירויות בים האדום, מודיעים בפה מלא שכל עוד תימשך המעורבות הצבאית של האמירתים בלחימה, הם יכוונו כטב"מים וכשיוכלו גם טילים לעבר האמירויות כדי לזרוע בהלה, שתביא לעזיבת זרים את המדינה ולהאטת התנופה הכלכלית שלה. אין צורך להזכיר, החות'ים מקבלים לא רק ציוד צבאי וייעוץ מאירן, אלא גם הדרכה על ידי קצינים של חיזבאללה.

ההתקפה על אבו-דאבי היא תגובה ישירה להצלחה שנחלה "חטיבת הענקים" התימנית, הממומנת ומפוקחת על ידי האמירויות. לאחר שהאמירויות הסיגו את הכוחות המקומיים שהם מפעילים מחוף הים האדום, הם ריכזו מאמץ במתקפת נגד מרשימה למדי שהדפה את החות'ים במחוז שבווה - השער לדרום תימן - ומאיימת להכשיל את המבצע המתמשך של החות'ים, שתכליתו לכבוש את מחוז מארב על שדות הנפט הגדולים שלו. החות'ים סבלו יותר מעשרת אלפי אבידות בקרבות של השבועות האחרונים שם, ולכן אין פלא שהם נזעקים לנסות להרתיע את האמירתים מהמשך המהלכים שלהם.

מוחמד בן זאיד אאל נהיאן (צילום: רויטרס, שי פרנקו)
מתקפה ראשונה על אדמת האמירויות, שליט האמירויות בפועל מוחמד בן-זאיד | צילום: רויטרס, שי פרנקו

נראה שיש כעת חלוקת עבודה בין סעודיה ולאמירויות, על אף חילוקי הדעת המרובים ביניהם לגבי ניהול המלחמה: חיל האוויר הסעודי הכפיל ואף שילש את מספר גיחות התקיפה שלו נגד החות'ים והחל לפגוע בבסיסיהם גם בתוך הבירה צנעא. האמירתים, מצידם, פועלים עם כוחות על הקרקע לכיוון דרום. האמירתים - וזה סוד גלוי זה מכבר - תומכים בהפרדתם של מחוזות דרום תימן משאר חלקי המדינה, ונותנים גיבוי לתנועות הבדלניות המקומיות. ייתכן שהסעודים איבדו תקווה להכריע את החות'ים והם מוכנים לתת לזה יד.

הסכנה שהמלחמה בתימן תתרחב עכשיו גם אל איחוד האמירויות מחייבת את ארצות הברית להכיר בכך שהניסיונות להביא למשא ומתן רציני עם החות'ים נחלו כישלון חרוץ. שעל כן, עולה על הפרק השאלה אם ממשל ביידן יחזור ויכריז על החות'ים כארגון טרור, כפי שעשה טראמפ.

חמושים חות'ים בהפגנת כוח נגד סעודיה (צילום: רויטרס, חדשות)
ארה"ב תמשיך להגדיר אותם כארגון טרור?, החות'ים המגובים ע"י אירן | צילום: רויטרס, חדשות

ישראל תישאל בוודאי על ידי שליטי האמירויות במה יש בכוחה לעזור בבלימת כטב"מים תוקפים. כדאי שישראל תפנים את הברור מאליו: זו רק שאלה של זמן עד שהחות'ים ישיגו יכולת להגיע גם לתחומי ישראל.

הטורים של אהוד יערי ב-N12: