הפשיעה הגוברת, האלימות, בעיקר במגזר הערבי, מחרידה את הישראלים, ובצדק. השר לביטחון הפנים עמר בר-לב קיבל ירושה נוראה, אולי הקשה מירושות השרים כולם. בעוד אנשי משטרה ולוחמי מג"ב עובדים יום וליל, והשר בר-לב איתם – מפזז השר הקודם אמיר אוחנה ומכרכר בערוצי הטלוויזיה. גילוי נאות: אני פריק של הופעות אוחנה. הניסוחים, הבעות הפנים, הנפות הידיים. המציג הינו שחקן. גילוי נאות נוסף: אני חושב שאוחנה היה השר לביטחון הפנים הגרוע בתולדות המדינה. רק שר המשפטים אוחנה ישווה לו.

קיצור תולדות כהונתו יכול להיקרא כהומורסקה, כקטע משעשע, אלמלא דובר בביטחון האישי של כל אחד ואחת מאיתנו ובביטחון הלאומי של כולנו. קחו לדוגמה את סיפור תחנת המשטרה בג'סר א-זרקא. היא הוקמה ונחנכה פעמיים. בנובמבר 2017 היא נחנכה על-ידי השר גלעד ארדן ברוב הדר ופאר, במעמד ראש-הממשלה דאז נתניהו. היא הוקמה ונחנכה בשנית במרץ 2021 במעמד השר אוחנה. כאשר השר בר-לב ביקש לבקר בה, התברר שהיא לא ממש קיימת. הייתה בה ניידת אחת בלבד וגם זו שהתה שם רק שעות אחדות ביום. בעת מבצע "שומר החומות" התפרעו צעירים בג'סר ופרצו לכביש החוף וחסמוהו. כשאוחנה נכנס למשרד הונחה בפניו רפורמה רוחבית אשר כללה, בין השאר, יצירת מרחב נוסף במחוז חוף, הקמת תחנת משטרה בנשר, מתן תקנים לג'סר וגם הקמת מפלג למניעת שחיתות ציבורית בלהב 433. אוחנה לא חתם עליה ולא מימש אותה. מפלג למניעת שחיתות ציבורית? מה היו אומרים משלחיו מבלפור?

אמיר אוחנה (צילום: Olivier Fitoussi, פלאש/90 )
המציג הינו שחקן, אמיר אוחנה | צילום: Olivier Fitoussi, פלאש/90

בעת ההכרזה על הקמת אגף סיף, לסיכול פשיעה בחברה הערבית, הוא עלה לגבהים רטוריים ודיבר על מכת אגרוף ברזל לפשיעה במגזר. האגף הזה הוקם כאגף מטה, כשיר אולי לפתרון סכסוכים בין חמולות, נטול מסה של לוחמים בשטח. כחודש אחר-כך, במבצע "שומר החומות", נפצעו ברחבי ישראל כ-300 שוטרים ולוחמי מג"ב.

כאשר חשפנו בערוץ 12 שהוועדה החוקרת את אסון מירון תגיש דוח ביניים, שישמש רק מדריך להילולה הבאה, אמרנו גם שלקראת הדוח הסופי יהיו שרים לשעבר שיזדקקו לעורך-דין טוב. אוחנה יזדקק ליותר מאחד.

השר בר-לב איננו מיטיב להופיע בטלוויזיה ולצייץ כיאות בטוויטר, אך הוא וסגנו יואב סגלוביץ' משתדלים לעבוד. שאלתי את אחד הניצבים כיצד השר מתפקד. הוא מתקשר אליי בידיעת המפכ"ל פעם בשבועיים ומתעניין בנושאים מבצעיים ושואל איך אפשר לעזור, אמר הניצב. היה פעם שר, לא אגיד את שמו, סיפר הניצב, שהיה מתקשר אליי מאחורי גבו של המפכ"ל פעמיים בשבוע ומבקש רק לקדם את הקצין ההוא ואת השוטר הזה.

השר לביטחון הפנים עמר בר לב עם משקפיים (צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90)
לא מיטיב לצייץ, משתדל לעבוד, השר בר-לב | צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90

מבקר המדינה מתניהו אנגלמן לא היה עוין את הממשלה הקודמת כידוע. הדוח שלו על אובדן המשילות בנגב בשנים 2013-2020 הוא כתב-אישום קשה ביותר. בשנת 2016 הכריזה הממשלה על הקמת תחנות משטרה חזקות בחורה, בכסייפה ובלקייה. הן טרם קמו. מהיישובים הללו יצאו פורעים ב"שומר החומות". היא הקימה תחנה קטנה בערערה ונקודת משטרה, לא תחנה, בשגב שלום. בשנת 2018 נרשמו אלפי תלונות על ירי, זריקות אבנים ובריונות בכבישי הדרום. בשנים האחרונות של הממשלה הקודמת בוצעו מאות מבצעי אכיפה של רשות המסים בנגב. כמה בפזורה הבדואית? אחד בלבד. בשלוש השנים האחרונות של הממשלה קודמת נרשמו 1,628 אירועים פליליים בשטח בסיס צאלים ובצמידות אליו.

עכשיו הם זורקים הכול על ממשלה בשלב הינקות, שזה עתה מלאו לה שישה חודשים, גיל שבו מתאמצים לפתח יכולות קוגניטיביות.