ראש הממשלה נפתלי בנט כבר הכריז הבוקר (ראשון) כי ישראל ניצבת בפני גל חמישי של קורונה, שעיקרו, ככל הנראה, וריאנט אומיקרון. לאור המספרים הגדלים של המאומתים, התייחס אתמול פרופ' ערן סגל ממכון וייצמן לאפשרות שהגל הנוסף ישבור שיאים ומה צפוי להיות לוח הזמנים. צפו בריאיון.

מתי הגל הבא צפוי להגיע ובאיזו עוצמה?

יש עוד הרבה דברים שאנחנו לא יודעים על האומיקרון, אבל כרגע התרחיש הסביר ביותר הוא שאנחנו נראה בקרוב גל תחלואה משמעותי בישראל. אם מה שקורה באירופה יקרה גם כאן, נראה הכפלות בהדבקה ובמספרי המאומתים כל יומיים או שלושה, לעומת כל 10 ימים שראינו במהלך גל הדלתא.

מהרגע שיש 50 מאומתים, כפי שרואים בגרף בכחול, לקח 75 ימים להגיע לשיא של כמעט 10 אלף מאומתים ביממה. לפי קצב הכפלה של כל יומיים או שלושה, כפי שרואים באומיקרון, זה יקרה כאן תוך שבועיים או שלושה מהרגע שתהיה הדבקה בקהילה. אנחנו נוכל לראות שיאי תחלואה מבחינת מאומתים לעומת גל הדלתא.

אנחנו יודעים לומר מה המשמעות של העומס הזה? האם בהכרח זה יהפוך להצפה של מערכת הבריאות?

זאת כמובן שאלת השאלות, מה יהיה בסוף יחס ההמרה בין מאומתים לחולים קשים באומיקרון. יש כרגע נתונים סותרים: לכאורה, הנתונים מדרום אפריקה מעודדים ומראים שהאומיקרון פחות אלים, אך נתונים ראשונים מאנגליה כרגע לא תומכים בזה.

שיבא תל השומר, קורונה, בית חולים, ישראל, מחלקה, אשפוז (צילום: פלאש 90, פלאש/90 )
המאומתים יתורגמו למאושפזים? הנתונים סותרים, אילוסטרציה | צילום: פלאש 90, פלאש/90

בגלל העלייה בתחלואה באירופה, אני חושב שבשבוע-שבועיים הקרובים אנחנו נדע את המצב. עם זאת, גם אם בסוף אנחנו נראה שהאומיקרון הוא אלים פי 2 או 4 פחות, זה משהו שאחרי הכפלה אחת או שתיים אנחנו מאבדים את היתרון הזה. הכפלה אחת או שתיים באומיקרון יכולות להיות עניין של שבוע. לכן, כמו בגלים הקודמים, בסוף אנחנו נצטרך לעצור את העלייה בתחלואה של מאומתים.

זה אומר גם הגבלות בתוך מדינת ישראל?

לגבי הגבלות גם של שמיים וגם בתוך ישראל, צריך להבין שהגבלות זה לא הפתרון, אלא אמצעי שיכול לקנות לנו זמן. בינתיים זה אכן קנה לנו זמן. את הזמן הזה צריך לנצל בשביל להתחסן. זה פתרון ארוך טווח ולמעשה פה אנחנו נכשלים, מבצע החיסון מדשדש עד כדי לא קיים. יש שלושה מיליון ישראלים שצריכים להתחסן, ביניהם כמיליון ילדים שרק עשרה אחוזים מהם התחסנו, מעל מיליון אנשים שעוד צריכים לקבל את חיסון הבוסטר. אנחנו צריכים לראות מאות ניידות חיסונים מנגישות את החיסונים ביישובים ובמסגרות החינוך. את זה כרגע אנחנו לא רואים.

נתב"ג  (צילום: אבשלום ששוני, פלאש/90 )
הגבלות הן לא פתרון, אלא אמצעי (ארכיון) | צילום: אבשלום ששוני, פלאש/90

צריך לומר אישית לאנשים, שאם אכן נראה כזה גל תחלואה אז מספר האנשים שכל אחד יראה מסביבו, שעלולים להדביק אותו, יהיה גדול. הדבר הכי טוב שאדם יכול לעשות כרגע זה להתחסן. כך הוא יגן על עצמו גם מהדבקה ועוד יותר מתחלואה קשה.