ראש הממשלה נפתלי בנט סיפר לכם הערב (והאמת שכבר בשבועיים האחרונים) שאין מנוס מהגל החמישי, שהוא הלכה למעשה כבר כאן. וכפי קראתם פה כבר בעבר - ישראל בדרך למציאות של אלפי מאומתים ביום בשבועות הקרובים. זה קצת מתעתע ומוזר, שהרי מצב התחלואה בישראל טוב ואפילו נמוך - אבל האומיקרון כבר נמצא בקהילה וככל שיהיה בה יותר - כך גם מעגלי ההדבקה של הזן הזה, שמתפשט בקצב מסחרר, יגדלו.

השאלה שנותרה פתוחה והיא החשובה ביותר: כמה הווריאנט הזה אכן "חלש" יותר אל מול הדלתא? האם אכן הוא פחות מביא את נדבקיו לכדי מחלה קשה? ומה זה יעשה לתמונת התחלואה בבתי החולים בשיא של מאומתים ביממה בישראל?

והצהרת בנט מותירה עוד כמה שאלות מפתח: 

1. האם הוא הצליח לחדור את הישראלים שעוד לא התחסנו בבוסטר? לדעתי המסר כאן לא היה מספיק חזק. רהמ צריך לומר ללא מבוסטרים: "חברים, אתם חיים בסרט. באשליות. אתם לא מוגנים". מסר יותר בוטה שימריץ אותם לעשות את מה שעשו כבר פעמיים

חיסון ילדים נגד קורונה (צילום: רויטרס)
חיסון ילדים נגד קורונה | צילום: רויטרס

2. האם הוא הצליח לחדור את ההורים? עד עכשיו רק עשירית מילדי ישראל מחוסנים. זה מספר מביך. האם ההופעה של ראש הממשלה אצלם בסלון שכנעה אותם? האם היא הפיגה את החששות או לכל הפחות הצליחה לטשטש אותם? נדע בימים הקרובים.

3. האם הוא הצליח לשכנע את שריו הסוררים? בממשלה הנוכחית יש כמה שרים שמתקשים בהבנת המונח אקספוננציאלי, עוצמים עיניים אל מול מה שקורה בלונדון ובטוחים ש"לנו זה לא יקרה". הברקס הפופוליסטי שהם לוחצים עליו עכשיו נשחק כבר.

בנט ושקד מצולמים בישיבת ממשלה (צילום: מארק ישראל סלם, לע"מ)
האם בנט יצליח לשכנע את ההורים - והשרים? | צילום: מארק ישראל סלם, לע"מ

אגב, אם בנט מחפש את מי להאשים בכך שהציבור "אדיש", הוא יכול להתחיל שם וגם בבית - ממש בבית - שהרי רק לפני יממה יוני בנט הזכיר לנו באינסטגרם כמה כיף היה במלדיביים בזמן שאבא שלו המליץ לכולנו לא לטוס. אגב בנט נמנע הערב מלהשיב על שאלתו של עופר חדד בנושא, ולא בכדי - הוא מובך משני הדברים גם יחד.