בשעה 01:00 בלילה צלצל הטלפון הנייד של ראש הממשלה נפתלי בנט. על הקו: ראש שירותי בריאות הציבור, ד"ר שרון אלרעי-פרייס, ובפיה "בשורה": אותר מקרה ראשון בישראל של הזן הדרום אפריקני החדש, וריאנט מעורר דאגה שבחלבון הספייק שלו למעלה מ-30 מוטציות, בערך חצי מהן בלתי מוכרות.

בשעות הבוקר המוקדמות כבר יצא זימון דחוף לכל הגורמים הרלוונטיים, חלקם שרים בכירים, לעלות לשיחה דחופה עם בנט. השר לביטחון פנים, לדוגמה, עלה לשיחה מעכשיו לעכשיו במסעדה בתל אביב, שיושביה ראו את ראש הממשלה מבעד למסך הטלפון של בר לב. מי שרצה שקיפות - קיבל אותה היישר לצלחת.

נפתלי בנט  (צילום: לע"מ)
בנט, הורוביץ ובכירי משרד הבריאות במסיבת העיתונאים, היום | צילום: לע"מהשיחה הדחופה הבוקר, שבסופה התקבלו החלטות דרמטיות וזימון קבינט מחר כדי לדון בסגירת השמיים כליל, הגיעה אחרי שני דיונים שקיים בנט חצי יממה לפני כן. הראשון הוגדר כ"התייעצות", ניסיון לכונן סוג של צעדי מנע כדי לסכל את כניסתו של הזן החדש של נגיף הקורונה שהתגלה בחו"ל - B.1.1529. כבר התרגלנו גם למספרי הרישוי האלה בשנתיים האחרונות. למרבה הצער, זה לא מספר פריט בעגלת הקניות של ה"בלאק פריידיי".

בדיון הזה קיבל בנט את ההמלצה המפורשת של בכירי משרד הבריאות להגדיר את מדינות דרום אפריקה כאדומות. בדיון השני, דיון ההמשך, כבר התקבלו החלטות ספציפיות יותר.

מוטציית קורונה, מוטציה, וריאנט, זן (צילום: 123rf)
כללי המשחק משתנים. הזן הדרום-אפריקני שהתגלה בישראל | צילום: 123rf

ועדיין, עם הימצאות הנגיף החדש בישראל - כללי המשחק משתנים. רק לפני שבועיים תרגלה הממשלה את תרגיל נגיף "אומגה", זן קטלני שפוגע בילדים או עוקף חיסון ודורך את כל המערכת, תוך כדי שהוא מטיל סגר כולל על כולנו פעם נוספת. כרגע, לא ברור אם אנחנו שם - אבל זו נקודת המוצא. בימים הקרובים נדע אם זו הייתה תרגולת נוספת בלבד או מציאות חדשה. למי שהיה ספק, הקורונה עדיין כאן, והיא תתעתע בנו עוד ועוד.

ירון אברהם (צילום: חדשות)
ירון אברהם | צילום: חדשות