מה שעשתה גל גברעם אחת הוא לא פחות ממדהים. שנים שארגוני הסיוע לנפגעי ונפגעות תקיפה מינית, שדולת הנשים, פוליטיקאיות, חברות כנסת, פרקליטות ופרקליטים ואנחנו העיתונאים והעיתונאיות, מציפים את יחס המשטרה לאזרחים המתלוננים - ולמתלוננות בעבירות מין בפרט.

פרשת הסוכן שי אביטל - סיקור N12:

כבר כמה שנים שאנחנו מתעדים בסדרת "הנוכלים" את היחס המזלזל, עייפות החומר וסגירת התיקים מבלי לבצע פעולות חקירה בסיסיות בכל הנוגע לעבירות מרמה, רכוש ועבירות מין. בתחילת הדרך, במשטרה היו מכחישים. בעקבות זאת התחלנו לתעד במצלמות נסתרות.

ראינו כיצד אומרים לחנה שטמל, ניצולת שואה בת 90, "מחרטטים אותך" וסוגרים את התיק, איך מעלים ומורידים קומות את ניצולי השואה רחל ואברהם הקשישים שנעקצו על ידי עורך דין, ובכך נותנים לו רישיון להמשיך לפגוע, איך מנפנפים את מנשה הפנסיונר שאיבד את כל חסכונותיו - רק כי רצה לקנות דירה, ואיך, ממש ממש עכשיו מטלטלים, רומסים ועוצרים את חייה של קים שנאנסה על ידי הפסיכולוג שלה יובל כרמי. טרם הוגש כתב אישום בפרשה, אגב.

מה כן אפשר לעשות? תביעה אזרחית. אל תפחדו לתבוע, הרבה פעמים בהליכים האזרחיים בבית המשפט הצדק כן יוצא אל האור, ולפוגע יש אינטרס לסיים את ההליך בתשלום פיצויים ובלי פרסומים.

הבוקר, כולם נעמדו על הרגליים. השר לביטחון פנים והמפכ"ל מוציאים הודעת התנצלות ומבטיחים שהשירות ישתפר. מפכ"ל המשטרה, רנ"צ קובי שבתאי, אף הרחיב ומסר: "עם כניסתי לתפקיד שמתי את נושא השירות לאזרח בראש סדר העדיפויות ולא אסבול חוסר רגישות כלפי מי שמגיע לתחנת המשטרה בכדי להגיש תלונה. נבדוק ברצינות את האירוע ונתקן במהרה את הליקויים".

ואני שואלת - כמה פעמים הבטחתם את זה? הרי כל מפכ"ל, בנאום הכניסה לתפקידו, אומר שהשירות לאזרח הוא הדבר החשוב ביותר והוא יעשה הכול על מנת לשפר אותו. לפני כחצי שנה הגענו לוועדת הפנים בכנסת בדיוק בנושא הזה: שיפור יחס המשטרה למתלוננים.

 

נציג המשטרה הבטיח שהם מתחקרים את עצמם, שיוסיפו תקנים, שיכשירו אנשים במיוחד לצורך הזה, אבל דיבורים לחוד ומעשים לחוד. היחס היה ועודנו מזעזע. כפי שזה נראה כרגע, ההבטחות וההצהרות הן תרגיל ביחסי ציבור של המשטרה בניסיון לבלום את הביקורת. גם הם יודעים שכרגע - הם לא מקדמים שום שינוי. לכן, כדאי לא להתרגש מהסיסמאות - כולי תקווה שההבטחות יהיו אמיתיות ושוויוניות כלפי כל המתלוננות והמתלוננים.

ולמרות שאלו לא העבירות היחידות בהן האזרח שמגיע להתלונן במשטרה לא מקבל מענה ראוי, הגיע הזמן שבנושא הזה לפחות יטפלו בכפפות של משי. למשל, שתקום יחידה מיוחדת במשטרה לטיפול בעבירות מין. כמה וכמה הצעות חוק כאלו הונחו על שולחנה של הכנסת בעבר ודבר לא קרה. עד שזה יקרה, דבר נוסף שאפשר לעשות במיידי זה להעביר הכשרה מיוחדת בעניין, לתת מענה ראשוני ואחר כך להעביר לחוקרות ייעודיות לנושא. את אותו הדבר צריך לעשות גם בפרקליטות - גם שם המתלוננות לא אחת חוות עגמת נפש, חוסר רגישות וגרירת רגליים.

 

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by GG (@gal_gvaram)

 

אני חושבת על המתלוננות שאין להן חצי מיליון עוקבים ועל כמות הפעמים שזה קרה מבלי שנשמע על כך. כל אלו שלא רצו להיחשף ולא היה להן את הכוחות לבוא אלינו ולפרסם את המקרה בתקשורת, או חששו מהפוגע. תחשבו על קטינים וקטינות שלא יודעים בכלל מי צריך להגן עליהם. משטרת ישראל - תתביישו לכם.

נשים (וגברים), אנחנו בחדשות 12 כאן למענכם. נחשוף ונציף את הסיפורים שלכן ושלכם, ואת אוזלת ידן של המשטרה והפרקליטות.

אדוה דדון
אדוה דדון

זה לא צריך להיות ככה, אני יודעת. עם זאת, אני מאמינה שככל שהנוכלים והפוגעים יחששו שנחשוף אותם, והמשטרה תחשוש שנתפוס אותם עם המכנסיים למטה - כך השינוי יגיע. אני בטוחה. בינתיים, יישר כוח גל. מבלי שהתכוונת, בהמון אומץ, טלטלת את המערכת.