בני ה-67 ומעלה אינם זכאים על פי החוק לדמי אבטלה משום שהם כבר הגיעו לגיל פרישה. אחרי מאבק תקשורתי החליטה הממשלה הקודמת לתת להם מענק סיוע מיוחד בקורונה, מעין דמי אבטלה מצומצמים. גובה המענק נע בין אלף שקלים ל-4,000 שקלים בהתאם לגובה הפנסיה של העובד. לא מדובר בסכום גבוה, אבל משהו שעזר להם להמשיך להתקיים במהלך התקופה הקשה.

לפי נתונים של הביטוח הלאומי, בחודש אוגוסט קיבלו את המענק כ-19 אלף ישראלים, אזרחים ותיקים שזכאים לסיוע, בהיקף כולל של 58 מיליון שקלים. בתחילת המשבר הוא ניתן לכ-50 אלף ישראלים בני 67 ומעלה שאיבדו את עבודתם. לאורך השנה האחרונה כ-30 אלף הצליחו לחזור לעבוד, אך כמעט 20 אלף עובדים עדיין בבית - ובלי הפרנסה שהם זקוקים לה.

עבור אנשים כמו חנה ודליה, שהופיעו בכתבה ששידרנו אתמול (ראשון) במהדורה המרכזית, משבר התעסוקה של הקורונה עדיין בעיצומו. מדובר על אנשים שלרובם אין הכנסה מפנסיה, הם לא יכולים להתקיים מקצבת זקנה זעומה, והם חייבים לצאת לעבוד. אבל למצוא עבודה בגיל הזה זה לא דבר פשוט עוד לפני המשבר, בטח עכשיו כשהם נחשבים לקבוצת סיכון. המדינה עדיין לא גיבשה תוכנית פרקטית איך לסייע לאותם אזרחים ותיקים שנותרו מובטלים לחזור חזרה לשוק התעסוקה.

מיכל פעילן (צילום: N12)
מיכל פעילן | צילום: N12

למרות המצב שנוצר, החל מעוד שבוע המדינה מבטלת את הסיוע המיוחד שניתן בשל הקורונה. החל מעוד שבוע המדינה בעצם אומרת להם: "בהצלחה - תסתדרו בעצמכם". רבים מהם, אנשים ששילמו במשך כל חייהם ביטוח לאומי ומסים, יהפכו בקרוב, בעל כורחם, לנזקקים.