אנחנו נמצאים בעיתוי מבולבל. הימים האחרונים וגם הימים שיבואו, ובהם החגים, הם ימים שקשה מאוד ללמוד מהם מה באמת קורה עם התחלואה. הנתון היחיד שבאמת יציב הוא מספר החולים הקשים. הנתונים מבלבלים כי מקדם ההדבקה החל לעלות שוב, מספר החולים קשה יציב וחלק מהמומחים מודאגים מפני שמספר המאומתים ליום מטריד מאוד. אני, באופן אישי, אופטימי שהחיסון יעשה את העבודה, בתנאי שרבים יתחסנו. ככל שיתחסנו יותר, ככה נקבל תוצאות יותר טובות.

גל הקורונה הרביעי - סיקור N12:

אם מסתכלים על כלל החולים הקשים שמאושפזים בבית החולים, שליש מהחולים קשה אלו חולים שאינם מחוסנים מעל גיל 60. שליש נוסף זה אנשים מתחת לגיל 60 שאינם מחוסנים. רבע מהחולים קשה הם כאלה שמחוסנים בשתי מנות וכ-10% אלו אנשים שקיבלו את הבוסטר השלישי ועוד לא עבר שבוע מאז החיסון. יש לשים לב: שליש מהחולים במצב קשה הם בני יותר מ-60 לא מחוסנים, 250 איש. הם מגיעים מאוכלוסייה מאוד מוגדרת – מתוך 80 אלף איש מעל גיל 60 שלא התחסנו בחיסון הראשון.

זה קל מאוד לקופות החולים לקרוא לאנשים לבוא למרכזי חיסון, אבל חשוב לזכור שלא כולם הזויים. חלקם פשוט לא הלכו להתחסן ולא מתוך איזו אידיאולוגיה. צריך להגיע אליהם. ההשקעה שנשקיע, וגם אם זה יצריך מתן עוד כסף לקופות החולים או מד"א שיעשו את זה, בחיסון של לפחות חלק מאותם 80 אלף, תחזיר לנו אחר כך ברווח גדול מאוד בחולים הקשים.

במערכת החינוך יש קצת בלאגן, הרבה מאוד בעיות ואני לא מקל ראש בבידודים של מאה אלף ילדים שנמצאים בבית עם ההורים שלהם. עם זאת, כולנו ידענו לאן אנחנו הולכים. פתיחת מערכת החינוך עם תחלואה ברמה כזאת צפויה ואמורה להביא עמה הרבה מאוד בידודים. זה המחיר, לדעתי הראוי, שאנחנו משלמים על ההחלטה לפתוח את מערכת החינוך.

פתיחת שנת הלימודים בצל הקורונה (צילום: אוליבר פיטוסי, פלאש 90)
לפתיחת בתי הספר יש מחיר ברור - והוא בידודים המוניים, אילוסטרציה | צילום: אוליבר פיטוסי, פלאש 90

אז נכון, יש בעיות. יש בעיות ביישום ההנחיות ועוד ידברו הרבה על אם לעשות בדיקות מהירות בבתי הספר או לא. אבל חשוב לזכור – המטרה הייתה לאפשר למערכת החינוך להיות פתוחה גם בנוכחות רמת תחלואה גבוהה, ויש לזה מחירים.

ישנם דיווחים על הורים, שבגלל ייאוש מהבדיקות והבידודים החליטו להדביק את הילדים שלהם בכוונה. אני חושב שזה מאוד לא חכם. אני לא הייתי רוצה להיות במקומו של אף הורה ליד מיטת הילד שלו בבית חולים, אם אחרי שחלה בקורונה או בזמן המחלה, אחרי שהוא לקח אותו למסיבת הדבקה. תאמינו לי – זה לא שווה את זה.