המאבק הערכי להשבת סגן הדר גולדין מסיירת גבעתי וסמ"ר אורון שאול מגולני מידי האויב נמשך מעל לשבע שנים. לאורך השנים הקשות והמייסרות הללו הבנו כי אנחנו נלחמים על הערכים המהותיים של מדינת ישראל, שהגדירה את צבאה כ"צבא העם" ומבטיחה לחייליה הקרביים (כעת גם לחיילותיה) כי תביא אותם משדה הקרב - חללים, פצועים וכמובן חיים. ברור לכולם כי מי שלא יביא את החללים משדה הקרב, לא יביא את הפצועים ויפקיר את החיים. מה שאנו רואים בעת האחרונה מוכיח תפיסה ערכית זו מדי שבוע.

לאחרונה ארעו שני אירועים משמעותים מאוד בעניין. הראשון, מדינת ישראל יצאה למערכה נוספת - "שומר חומות", נגד אותו אויב ובאותו תא שטח בו השאירה את שני חייליה בידי האויב. רמטכ"ל מבצע "צוק איתן", בני גנץ, הוא שר הביטחון, ראש אמ"ן של המלחמה ההיא הוא הרמטכ"ל - אביב כוכבי, וראש הממשלה היה עדיין בנימין נתניהו - אותו ראש ממשלה של מבצע "צוק איתן" לפני 7 שנים. הוא זה שהוציא את החיילים לקרב. והנה, הקבוצה הזאת וקצינים בכירים אחרים, תכננו והוציאו לפועל התקפה אך לא תכננו להביא את החיילים חזרה. זו מהלומה ערכית נוראה לצבא, למילואימניקים, למשפחות החיילים והחיילות.

מפגנים בתהלוכת חמאס בגבול עזה‎ (צילום: פלאש 90)
חמאס מבין שדרכו מביאה תוצאות, ההפגנות על גדר הגבול בעזה | צילום: פלאש 90

בנוסף, התחלפה ממשלה בישראל, ממשלה שמגדירה את עצמה כממשלת "שינוי". כל חבריה נושאים בעול הכבד של הפקרת החיילים לפני שבע שנים. תפקידם הוא כעת לשנות את המהלכים הרופסים והכנועים כלפי החמאס בעזה, ולהתחיל את השינוי בהשבת החיילים לפני כל דבר אחר. בעקבות החיילים, הדר ואורון, יש להשיב גם את האזרחים. כך נעצב את התודעה הישראלית לאור הערכים הללו ונקבע תמונת ניצחון נגד החמאס. לאחריה נוכל לפעול תודעתית ולנצח את ארגון הטרור הזה, שהשתלט על התודעה של מנהיגנו וצבאינו ומוריד אותם על הברכיים שוב ושוב.

הדרך הזאת מתחילה בהשבת החיילים. כל פתרון אחר מדרדר אותנו לאחור. לכן, הדרישה שהעלה שר הביטחון, לפיה לא יהיה שיקום ללא השבת השבויים, הוא התחלה נכונה. אלא שמדינת ישראל פועלת הפוך מההכרזה החשובה והתחילה לשקם את עזה מבלי לדרוש את החיילים, ובכך מחריפה את הביזיון ומגדילה את הסכנה.

אורון שאול, הדר גולדין (צילום: חדשות)
7 שנים של מאבק קשה, אורון שאול והדר גולדין | צילום: חדשות

שר החוץ יאיר לפיד פרסם אתמול (ראשון) תוכנית כלכלית לעזה, ונכשל שוב בדיוק באותה הנקודה. השבת החיילים היא השלב הראשון בדרך. ללא השלב ההתחלתי הזה, נאבד שוב את הערך המוסרי, את הכבוד והיוזמה. ברור לכולם, ובמיוחד למי שעסק בנושאים האלה במשך 7 שנים קשות, שאם לא נתחיל בהשבת החיילים - הם לא ישובו. גם השקט לא יגיע, יגיע הרפש. חיילים ואזרחים ימשיכו להיהרג ולהיחטף כי החמאס יודע שדרכו זו שמנצחת.

אני קורא לראש הממשלה בנט להבהיר לשכנינו, לעצמנו ולצבאינו כי הוא משנה התנהגות זו. הפסיקו להיכנע לחמאס, התחילו את השנה החדשה באומץ והביאו את ההדר והאור חזרה לארץ ישראל.