אולי תוקם ממשלה. עד אז ינסו להפחיד אתכם, יספרו לכם שזו ממשלת שמאל. היא לא. יש בה אנשי ימין מובהקים, אידיאולוגים שאין לפקפק בתפיסת עולמם כמו גדעון סער ויועז הנדל, כמו בנט שקד. יש בה גם חברים משמאל. מוטלת עליהם החובה לפעול ביחד. זהו צו השעה.

אני מוטרד מהאלימות המילולית. היא פורצת צדדים וגבולות. היא מסוכנת. היא מביאה לידי ביטוי את עוצמת הסכמה שלפתחנו. יחד עם שלושה שרי חינוך נוספים, מימין ומשמאל, פנינו היום (שני) למפכ"ל המשטרה וליו"ר הכנסת לא להשתמט מאחריותם. שעת סכנה לפתחנו. המחאות וההפגנות, סם החיים של הדמוקרטיה, יכולה להפוך לסם מוות.

לקריאת המכתב המלא של תנועת "פנימה", לחצו כאן

בעיני זו בעיקר ממשלת טיהור אוויר(ה). היא נועדה, בראש ובראשונה, לשנות את השיח, את השנאה, את הדורסנות, את שליחת יד איש באחיו. להפוך אותנו מאויבים לכאלה שיודעים לנהל מחלוקות עמוקות, מבלי לפרק את המדינה.

תמכתי בממשלת האחדות מפני שסברתי שסכנת הפיצול גדולה מסכנות אחרות. אכן, ראוי לה למדינה שתהיה לה ממשלה עם מדיניות קוהרנטית. אבל בקרב, בחזית, לוחמים ילדיו של איש ליכוד לצידו של איש מרצ, בן למשפחת מצביעי ימינה לצד בתם של מצביעי העבודה.

הממשלה החדשה, אם תקום, תחייב את כל אחד מהשותפים לכבוש את יצרו. מוטלת עליכם החובה ללמד אותנו שאפשר אחרת. לוותר לזמן מה, לסייע לנו להתאושש, לצאת מהמחלקה לטיפול נמרץ. עוד יהיו מערכות בחירות בהם תוכלו להשליט את עמדותיכם 'על מלא'.

בתוך כל זה, שלושה שותפים ראויים ליחס מיוחד:

יאיר לפיד

ראוי שצעירים בישראל ילמדו משהו מיאיר לפיד. ראוי שילמדו ממנו על דבקות ועקשנות. ראוי שילמדו ממנו מהי עמידה על עקרונות. ישנם כאלו שסבורים שכל מה שמניע את לפיד הוא 'רק לא ביבי', אבל זה לא נכון. המטרה של לפיד היא להשיב לאזרחי ישראל את האמון במנהיגות. לפיד עמד בכל הבטחותיו. הוא מוכיח שאפשר להצליח גם אם אתה דבק באמת שלך. כשיש לך עמדה וערכים, אתה יכול לוותר, לאחוז במידת הענווה. אתה יודע שיש רגעים שבהם השעה גדולה ממך.

יאיר לפיד, יש עתיד (צילום: AP)
אי אפשר לחלוק על אישיותו, יאיר לפיד | צילום: AP

כמי שמכיר את לפיד היטב, אני מבקש להדגיש מה עומד לזכותו של לפיד ברגעים האלה. לא רק ערכיו - עליהם אפשר לחלוק, אלא אישיותו - עליה אי אפשר לחלוק. לפיד צועד תקופה ארוכה עם אותם עוזרים. מעולם לא ראיתי אותו מרים את קולו, סונט בהם. אנושיות עמוקה, מידות טובות ומתוקנות. אתה לא חייב לאהוב אותו, אבל הוא לא ירמה אותך, לא ישפיל אותך.

הדבקות והעקשנות, לצד הערכים והמידות הטובות, עומדות לזכותו של יאיר לפיד. ידעו כל צעיר וצעירה: אפשר להיות בן אדם ולהצליח בפוליטיקה.

נפתלי בנט ואיילת שקד

מעטים מבינים את מה שעובר על חברי סיעת ימינה. מנסים להדביק להם את האשמה על חורבן עתידי של התורה והארץ, על שלטון נוראי של מערכת המשפט. רוב הרבנים שיוצאים נגדכם, לא הצביעו ימינה. הם מאיימים עליכם בחרם בזמן שמעולם לא ראו בכם את נציגיהם.

יש לכם הזדמנות היסטורית. לראשונה, יהיה ראש ממשלה נציג הציונות הדתית. אותי זה מרגש. חניך בני עקיבא, בוגר ישיבה תיכונית, חייל ביחידה מובחרת ומנכ"ל מועצת יש"ע.

ישנם רגעים של פיקוח נפש שבהם אסור להפקיר את המדינה. זהו אחד הרגעים. אולי תהיו שותפים להקמת ממשלה שתתחיל לרפא את ישראל. אפשר לחלוק על בנט, לחשוב שהוא נהג שלא ביושר, פגע בבוחריו. אבל חשוב לדעת שמה שמניע את בנט הוא אמונה אמיתית שהממשלה הזאת נכונה, לעת הזאת.

השרים שפוטרו, בנט ושקד (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90‎, חדשות)
עומדים בפני הזדמנות היסטורית, בנט ושקד | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90‎, חדשות

בנט לא יפקיר את יהדותה של ישראל או את מערכת המשפט. הוא יעביר את ישראל ממצב של 'ניצחון' למצב של 'חיים משותפים'. מ'הכרעה' ל'הסכמה'.

מנסור עבאס

 אינני משוכנע שעבאס מודע להיקף האחריות המוטלת על כתפיו. אחרי האירועים הנוראיים, מערכת היחסים בין יהודים לערבים נמצאת על סף פיצוץ, שחלילה אין ממנו דרך חזרה. אתה יכול להוות גשר על מים סוערים, להיות שותף לתהליך כואב ולא פשוט לריפוי.

אנחנו, הישראלים, מחויבים להבין: עד היום הורגלנו למות יחד. בן למצביעי מרצ לחם כתף אל כתף עם בן למצביעי הציונות הדתית. כשהם מתים, אנחנו רואים אותם כאחים. כשהם מתים, אנחנו רואים אותם כשותפים. הגיעה העת ללמוד לא רק למות ביחד, אלא גם לחיות ביחד.

מנסור עבאס, יאיר לפיד ונפתלי בנט חותמים על הסכם (צילום: נוואף נבארי)
תהליך לא פשוט לריפוי. עבאס, בנט ולפיד | צילום: נוואף נבארי

ממשלת טיהור האוויר אולי תקום. היא תהיה ממשלת מעבר שעיקרה בניית גשר בין חלקים שונים בעם. אני מתפלל שיצטרפו אליה מפלגות נוספות. דווקא בשל כך, יש להזהיר את חברי הממשלה הבאה: אנחנו לא נוכל לסבול עוד אכזבה. לא נקבל שהאגו, ה'אני', ינצח חלילה שוב על ה'אנחנו'.

אנו דורשים מכם להתעלות, להבין את גודל השעה, להוכיח לכלל אזרחי ישראל שפוליטיקה היא לא רק ציניות, אלא גם שליחות.

שי פירון (צילום: Yonatan Sindel Flash90)
שי פירון | צילום: Yonatan Sindel Flash90

>>> הכותב הוא שר החינוך לשעבר, נשיא תנועת "פנימה"