גם לאחר הערב הקשה שחווינו אתמול והעימותים בערים המעורבות, אפשר וצריך להיות אופטימיים. בדרך כלל אנחנו נוהגים להביט באירועים כאלו בפריזמה של מה עושים הגורמים הקיצוניים בחברה, ומה אפשר לעשות נגד זה. יש כאן סיפור אמיתי, גדול יותר, שצריך לטפל בו: חוסר משילות, חוסר רתיעה מהמשטרה, מצבורי נשק מאוד גדולים, אובדן שליטה מוחלט - וזה כולל את הצפון, הדרום ובתוך הערים הערביות עצמן.

חוסר המשילות בישראל זועק. את חוסר המשילות ראינו בתקופת הקורונה, מול הנשק במגזר הערבי, מול האירועים בלוד והערים המעורבות ובאופן ברור - חוסר משילות מול רצועת עזה. 12 שנים עברו שבהם ממשלת ישראל, באופן מודע, מחליטה להשאיר את החמאס ברצועה ככתובת, ולאפשר לה לפעול עם כסף קטרי וכמי שמכתיב את התנאים. חוסר המשילות הזה התפוצץ לנו עתה בפנים.

צריך לקוות שהאירועים האחרונים יהיו קריאת השכמה של ממש לכל מקבלי ההחלטות והממשלה. גם היום, אני רוצה לקוות שרוב הציבור היהודי, ורוב הציבור הערבי, ימשיכו לחיות ביחד. אין לנו ברירה אחרת. אף אחד מאיתנו לא מתכוון ללכת לשום מקום. יש למדינת ישראל מספיק איומים מבחוץ. אנחנו, בתקשורת, מציגים את התמונות הקשות הללו וזה בסופו של דבר מה שמנצח - בדעת הקהל, בתודעה הציבורית ובהצגת המציאות.

התמונות שראינו בלוד, רמלה ושאר חלקי הארץ, הן כואבות ומיותרות. עם זאת, עם התעשתות מהירה ואולי בתקווה רגיעה של המערכת הפוליטית, יכול להיות שתתחיל תקופה חדשה. אחרי שנתיים של שיסוי וחיפוש המפריד, נתחיל להתאחד ולטפל בבעיות האמיתיות.

הר הבית, חמאס, ירושלים, מהומות בירושלים, הפגנה (צילום: פלאש 90)
מכתיב את התנאים, חמאס | צילום: פלאש 90

קרב מסוכן על תודעה

צה"ל מבקש זמן לפעול בעזה, בניסיון לנצל את האירועים האחרונים כדי לפרק את חמאס מהיכולות שלו ככל שניתן. להערכתי, בצה"ל רוצים להביא את החיסולים עד לדרגים הגבוהים ביותר בארגוני הטרור ברצועה. הבכירים שחוסלו היום - זה לא צפוי להיגמר שם.

היעד של המבצע הישראלי הוא לגבות מחיר מהחמאס ולצרוב בתודעה של החמאס שמתקיים שינוי בכללי המשחק. להבהיר להם שהם לא יכולים לאיים על ישראל. עם זאת, במסגרת הקרב על התודעה, הניסיון לגבות מחיר ברור מהחמאס הוא עניין שקשה למדוד אותו. לכן, למרות שהחיים בעזה הם גיהינום, לצבא ולמערכת הביטחון קשה לשכנע את הציבור בישראל שכך הם פני הדברים והעזתים אכן סובלים מאוד ונגבה מהם מחיר כבד.

תקיפות צה"ל ברצועה (צילום: רויטרס)
עזה נפגעת קשות, הציבור הישראלי לא מודע | צילום: רויטרס

הדינמיקה הזאת עלולה תוביל אותנו בהכרח להסלמה והידרדרות שתחזיר אותנו לאותה הנקודה בה היינו בדיוק לפני המערכה הנוכחית.

חשוב לטפל בנושא העזתי ולקבל בנושא החלטות ארוכות טווח. המעגל הזה מאפשר לחמאס, מסבב לסבב, להתחזק ולהתעצם. ישראל חייבת להחליט - או שהולכים להולכים להסדרה כלשהי עם חמאס, או שמבצעים שינוי מהותי במציאות. צריכות להתקבל החלטות חשובות, התמונות שראינו אתמול מגוש דן הן קריאת השכמה לכולנו.