מאז שהחלו מטחי הרקטות לעבר ישראל אתמול בשעות אחר הצהריים, תקף צה"ל יותר מ-140 מטרות טרור של ארגון חמאס ברצועת עזה. בין היעדים שהותקפו: ביתו של מפקד גדוד בארגון חמאס, מבנה המודיעין של הארגון, שני משגרי רקטות, שתי עמדות צבאיות ושמונה פעילי טרור של חמאס ברצועת עזה. כתוצאה מכך, בעזה מדווחים נכון לשעה זו על 20 הרוגים ועשרות פצועים.

תיעוד תקיפות צה"ל בעזה
תיעוד מתקיפת צה"ל הלילה

ועדיין, ברשות צה"ל נמצאים כלים הרבה יותר משמעותיים שהוא עדיין נמנע מלהשתמש בהם. התקיפות האחרונות של חיל האוויר די דומות לתקיפות שראינו בסבבי הסלמה קודמים. ההבדל העיקרי נעוץ באיכות היעדים שהותקפו באופן יחסית מהיר, כמו מתקנים לייצור רקטות של החמאס ומנהרות - אך עדיין אין שינוי באופן מהותי. בעוד שצה"ל הבטיח לילה של תקיפות מסיביות ברצועה, התעוררנו למציאות שלא השתנתה.

בסבבי הלחימה הקודמים, היו מדרגות הסלמה - ככל שחמאס החריף את תקיפותיו, צה"ל הסלים את תגובותיו. האסטרטגיה הזו לא מספיקה כדי לשנות את המשוואה מול חמאס, ובמידה רבה מאפשרת לו לשלוט בגובה הלהבות.

לאחר שאבו מאזן ביטל את הבחירות ברשות הפלסטינית, חמאס זיהה הזדמנות - והוא מעוניין להיות "האחראי" על ירושלים ועזה בטווח הארוך. אם לא תוחזר ההרתעה וארגון הטרור יבין שהוא עשה טעות בהסלמה האחרונה - בכל פעם שתהיה מתיחות בירושלים או באל-אקצא בפרט, חמאס לא יחשוש להתערב ויאיים בהסלמת המצב.

ניר דבורי (צילום: חדשות)
צילום: חדשות