ישראלים כדרכם קצרי רוח ושואלים עד מתי, אלא שהפסקת אש כרגע משרתת קודם כל את החמאס.

בניגוד לכל שלושת המבצעים האחרונים בעזה - עופרת יצוקה, עמוד ענן, צוק איתן, הפעם החמאס נכנס למערכה באופן יזום ומודע. בעופרת יצוקה היה זה צה"ל שפתח במהלומת פתע במטס הפצצה שנשא את השם "עופות דורסים" והרג עשרות שוטרי חמאס במסדר סיום. מאותה נקודה, החמאס החל לשגר רקטות בתגובה, מה שגרר פעולה יבשתית ששר הביטחון והרמטכ"ל ביקשו למצות אותה בסיום השלב הראשון והמוצלח, ולסיים את המבצע.

פלסטינים מתעמתים עם חיילי צה"ל בבית לחם (צילום: AP / FLASH 90, פלאש/90 )
אסור להיענות לדרישות חמאס בנושא ירושלים | צילום: AP / FLASH 90, פלאש/90

בעמוד ענן, היה זה צה"ל שפתח בחיסול רמטכ"ל חמאס אמחד ג'עברי. מאותה נקודה חמאס בתגובה פתח במהלומת רקטות. המבצע נסגר תוך פחות משבוע בהתערבות נשיא מצרים מורסי. הוא דאג, כאיש האחים המוסלמים, להביא לסיום מהיר של המבצע בטרם יסבלו חמאס מכות נוספות. 

בצוק איתן חמאס אמנם שיגר רקטות כהרגלו בציפייה לאירוע מוגבל בהיקפו, אך המצב הידרדר שלא ברצונו של חמאס למלחמה. מרגע שנכנס צה"ל ללחימה, חמאס פעל מתוך האמונה שגם אם לא בחרו בעת הזו במלחמה, אם זה רצון האל, הם יתמסרו לו במלוא ההקרבה. בהיגיון הזה ניגשו למבצע, במאמץ מודע למנוע מצה"ל ומממשלת ישראל את היכולת להביא לסיומו בעיתוי הרצוי לישראל.

את העיקרון האסטרטגי הזה ביטאו בכינוי "מערכא מפתוחא", כלומר מערכה פתוחה בממדי האמל"ח, שיטות הלחימה, הזמן והמרחב. ישראל בסופו של דבר הייתה זו שהסכימה להפסקות אש, שחמאס דאג לפרוץ אותן בחזרה אל הלחימה.

תקיפת צה"ל בעזה (צילום: אייל מרגולין, פלאש/90 )
לצה"ל יש תוכנית להמשך, עזה | צילום: אייל מרגולין, פלאש/90

הפעם, במבצע הזה, חמאס במודע הציב אולטימטום בעניין ירושלים ובחר לפתוח במלחמה. לשבחם של מובילי המערכה במדינת ישראל, שהפעם הם אלו שמשאירים את מועד סיום המערכה פתוח. הצעד הזה לכשעצמו הוא הישג אסטרטגי.

ובכל זאת, כיצד אפשר לסיים? 

לצה"ל תוכנית יעילה להמשך התקיפות, ויש להבהיר כי בכוונתו להמשיך במלוא התנופה. בוודאי שאסור למדינת ישראל לסיים באופן היכול להיראות כהיענות ולו מוגבלת לדרישות חמאס בעניין ירושלים. כל היענות ישראלית, דוגמת כניעה בסוגיית שיח' ג'ארח, יעניק ניצחון לחמאס.

אסור להתעלם מהזיקה העמוקה שנוצרה בין המרד הערבי במדינת ישראל בזירת הפנים לבין הלחימה ברצועת עזה. מדינת ישראל נתונה בהתלקחות פרעות, בדומה למה שהתחולל עם פריצת מלחמת העצמאות. הפעם, הפורעים הם מבחינה פורמלית אזרחי מדינת ישראל, מה שמקשה על המשגת האיום הקיומי על יסודות ריבונותה של מדינת היהודים. בכל צורה בה יסתיים, לפי שעה, הסבב הנוכחי בעזה, אין לנתק את מערכת השיקולים לסיום הסבב מהשלכות הזיקה ההדדית בין זירת הפנים לזירת עזה.

לבסוף, יש להדגיש, גם אם תיכנס לתוקפה הפסקת אש ביממות הבאות, היא זמנית בלבד. כמו ברעידת אדמה שצפויים בה גלים נוספים, כך גם בלחימה עם חמאס ברצועת עזה. במה שהתרחש עד כאן נראה כי עם ישראל מבין היטב את משמעותה של התקופה כצומת דרכים גורלית לעתיד מדינת ישראל.

אלוף במילואים גרשון הכהן (צילום: הביטחוניסטים)
אלוף במילואים גרשון הכהן | צילום: הביטחוניסטים

>>> הכותב הוא אלוף במיל', חבר תנועת "הביטחוניסטים"