תל אביב הייתה שקטה הבוקר. שוממה. המומה. הרחובות שידרו את ההיפך המוחלט להתלהמות שקצפה באולפנים או לניסוחים השטניים שהפריחו אבירי הרשת. פתקים כתובים בכתב יד, שהודבקו בפתח אחד הבתים בצפון הישן, הזמינו את העוברים ושבים להשתמש במקלט הפרטי, במידת הצורך, ולצד האותיות שורבט גם לב. בשמלת בטון ומלט עמדה העיר הגדולה בישראל, לא יחידה וכבר לא תמה, ושאלה - למה?

גלים גלים שוגרו הרקטות מעזה לתל אביב. אזעקה, 90 שניות, בום. שוב ושוב ושוב. מעט מאוד פגיעות נרשמו, יחסית, במטחים הללו למרכז הארץ. גם בגוף וגם ברכוש. מדינת ישראל מוגנת היטב. במיגון סביל, פסיבי. כבר שנים שמערך כיפת ברזל מעניק לישראלים הגנה מפגיעת הרקטות. גם מערכת לגילוי והתראה של פיקוד העורף שופרה פלאים. היא מאפשרת להמשיך לשתות בירה במתחם באזל, בזמן שתושבי רמת אביב נקראים להיכנס למרחבים המוגנים כי מסלול הטיל מוביל לשם. גם זה ליתר ביטחון, כי סביר מאוד שטילי היירוט שתשגר מערכת כיפת ברזל יהרסו אותו בעודו באוויר.

פגיעה ישירה של רקטה ברכב באשקלון (צילום: שי פרנקו,רויטרס)
כמה זמן היינו מחזיקים ללא כיפת ברזל? | צילום: שי פרנקו,רויטרס

בואו ננסה לתאר לעצמנו את העימות בין חמאס לישראל, בלי מערכות האזעקה וההגנה המתוחכמות שמגינות עלינו מפגיעת הרקטות. כל שיגור גורר אזעקה לא ממוקדת ובלי כיפת ברזל. מה היה עלינו אז? אזרחי ישראל היו נקראים לשהות ימים בתוך המקלטים. בתי העסק היו נסגרים. היה מוכרז איסור מוחלט להסתובב ברחובות, פרט לצרכים חיוניים. אולי היה אפילו מי שיציע שחיילים יעברו בין הבתים ויחלקו מנות קרב, כדי שאזרחים לא יסכנו את עצמם בדרך למכולת. הממשלה הייתה מכריזה על עוצר כללי, סגר כמו בימי הקורונה. במקביל, הייתה פועלת כדי לפתור את המשבר, כפי שעשו המדענים שחיפשו אחרי תרופה או חיסון שיעצור את פגיעת הנגיף. כי הרי לא ניתן לנהל חיים סדירים תחת אש.

12 שנים ברציפות עומד נתניהו בראש ממשלת ישראל. הוא חזר לבלפור כשהוא נישא, בין השאר, על הבטחות למגר את חמאס, שהשתלט על עזה אחרי שמדינת ישראל הורתה למתנחלים לעזוב את הבתים שהקימו והוציאה משם את חייליה. בחלק מהשנים הללו עמד בראש הקואליציה הימנית ביותר שניתן היה להעלות על הדעת. בצלאל סמוטריץ' היה שר (התחבורה) בממשלה. הוא מינה את שרי הביטחון המיליטנטים ביותר: אביגדור, 48 שעות לחיסול הנייה, ליברמן, ונפתלי, לחסל את הנהגת חמאס, בנט.

נתניהו בהתייעצות ביטחונית בקריה  (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)
הכרעה בכוח? אם זה היה אפשרי, זה כבר היה קורה | צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון

רמטכ"לים באו והלכו, אמצעי הלחימה של צה"ל השתפרו. סביר להניח שלו ניתן היה להכניע את חמאס בכוח, זה היה קורה. אלא שממשלות נתניהו קנו זמן באמצעות מזוודות הכסף שקטר העבירו לראשי ארגון הטרור. בעזה ניצלו את הזמן הזה לשיפור יכולות והתעצמות.

אחרי ששלח נתניהו את לוחמינו האמיצים לקצוות תבל להביא מכונות הנשמה לחולי הקורונה ואירגן משלוחי ענק של תרופות, שלא הוכח יעילותן, הבין ראש הממשלה שחיסון יעיל ובטוח הוא הפתרון היחיד שיאפשר לישראל למגר את המגפה. לשם כך, העיד, התקשר עשרות פעמים, באובססיביות, לד"ר אלברט בורלא מנכ"ל פייזר, שאצלו היה המפתח. נתניהו לא בחל בטריקים ובשטיקים עד שקיבל את מבוקשו והביא לאזרחי ישראל את החיסון שיביא את סוף המגפה. כמה שיחות טלפון או אחרים קיים ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו עם מחזיקי המפתח לסכסוך המתמשך כדי להגן על אזרחי ישראל מהמשך פיגועי הטרור הפלסטיני?