בלי מסכות על הפנים. כך קיבלו אותי הבוקר כל העובדים במאפיה השכונתית. את פלג הפנים התחתון של חלקם כלל לא היכרתי. מהבוקר אין חובת עטיית מסכות במדינת ישראל. מבצע החיסונים כאן הוכתר בהצלחה רבה, וזה זמן שמגפת הקורונה חזרה לתחום חדשות החוץ. אפשר לטעון שההחלטה לאפשר לציבור לחזור לחיים נורמליים היו צריכות להתקבל בישראל הרבה קודם. אפשר גם לטעון שחלק מהגזרות והפרוצדורות שנכפו על הציבור בימי הקורונה לא היו מבוססות ראיות. אפשר לטעון שהחרדה השתלטה על שיקול הדעת. אפשר גם לטעון שהכול התנהל כראוי ולא הייתה ברירה אחרת.

כך או כך, במשך יותר משנה שועבדה מערכת הבריאות של מדינת ישראל למאבק אחד בלבד - נגיף הקורונה החדש. שורה של אתגרים אחרים נדחקו לקרן זווית והוזנחו עוד יותר ממה שהיה קודם לכן. בימים שעל ניהול המשרד שבראשו עמד יעקב ליצמן, הופקד מי שהיה סגן הממונה על התקציבים במשרד האוצר משה בר-סימן טוב, שמינויו הוגדר על ידי שופטי בית המשפט העליון כ"ניסוי שיש בו חידוש".

שיבא תל השומר, קורונה, בית חולים, ישראל, מחלקה, אשפוז (צילום: פלאש 90)
נחזור לעומס בבתי החולים? (אילוסטרציה) | צילום: פלאש 90

בנובמבר 2013 הגדיר משרד הבריאות חמישה אתגרים מרכזיים: הזדקנות האוכלוסייה ועליית היקף התחלואה הכרונית, מחסור במשאבי כוח אדם ותשתיות, עלויות הולכות וגוברות של הטיפול הרפואי, שילוב נכון בין בתי החולים לקהילה, התמהיל הציבורי-פרטי במימון ואספקת שירותים, פערים ואי-שוויון שהולך ומעמיק. לא רק שמאז שפורסם המסמך לא הוגשמו מרבית היעדים הללו, בשנת הקורונה נצפתה צניחה אקספוננציאלית.

מרגלי-על נשלחו על מנת להביא מכונות הנשמה מבלי שהיה בהן צורך, עשרות מיליוני חיסונים נקנו במחיר מופקע, בעוד בתי החולים הציבוריים לא יכולים לשלם לספקים משום שמשרד הבריאות לא העביר להם את הכספים שהובטחו בדין.

שיחה עם ניצן הורוביץ (צילום: ועידת המשפיעים 2021, קשת 12)
הזדמנות להכניס רוח חדשה למשרד. השר החדש הורוביץ | צילום: ועידת המשפיעים 2021, קשת 12

ככל שיחלפו הימים וישראל תשוב לנורמליות, תיאלץ מערכת הבריאות להתמודד עם תוצאות שיעבוד הקשב והאמצעים למטרה אחת בלבד - הקורונה. בתי החולים יתמלאו בחולי סרטן ולב שנמנעו מללכת לבדיקות האיתור המוקדם, בנפגעי עישון יתר, שתייה מופרזת, מחלקות בריאות הנפש יתמודדו עם נפגעי הלחץ ופוסט-טראומה, המחלקות כולן יזדקקו לעוד ועוד אמצעים.

ערד ניר (צילום: החדשות12)
ערד ניר | צילום: החדשות12

שר הבריאות החדש, ניצן הורוביץ, שוקל ובוחן בימים אלה את מי למנות כמנכ"ל המשרד. זה הזמן להודות לכל מי שניהל את משבר הקורונה ולהביא למשרד הבריאות רוח חדשה ורעננה: איש מקצוע שלא יחוש צורך להוכיח את צדקת הטיפול שרשם למדינה כולה בשנת המגפה. מי שידע לקבל החלטות מושכלות, רחבות, מבוססות עובדות, מישהו שלא יהיה מונע מחרדה. דרוש רופא שיראה לנגד עיניו את שיקום בריאות הציבור בישראל שכל כך נפגעה בתקופה האחרונה.