אחרי שמנהיג הארגון ברצועה, יחיא סינוואר, הצהיר כי הם מוכנים למשא ומתן על חילופי שבויים – פורסם אמש (ראשון) תיעוד חדש של גלעד שליט מהשבי והקלטה של חייל ישראלי לכאורה שנמצא אצל חמאס. כחלק מהמשא ומתן שמתנהל בתיווך מצרי, בארגון הטרור מנסים להשפיע על דעת הקהל בישראל וכחלק מהלחץ, שוחררו החומרים. בישראל בודקים את ההקלטות, אך בשלב הזה לא מוכנים לתנאים שחמאס הציב במו"מ.

"אני חייל ישראלי", כך נפתחה ההקלטה של חמאס ששודרה אמש ברשת אל גז'ירה, ובה נטען שמדובר בחייל צה"ל שנמצא בשבי. ישראל בודקת את הנושא ומנסה להבין אם מדובר באברה מנגיסטו או בהישאם אל סייד, אך בשלב הזה לא יודעים לומר אם מדובר באחד מהם. דקות אחרי פרסום ההקלטה, הודיעה אימו של אברה, אגרנש מנגיסטו, כי לא מדובר בקולו של בנה. "שמעתי את ההקלטה ולמרות שלא ראיתי אותו שנים רבות – אני יכולה לומר באופן חד משמעי שלא מדובר בבני", אמרה. גם שעבאן א-סייד, אביו של הישאם א-סייד, אזרח ישראלי נוסף המצוי בעזה, שמע את ההקלטה ואמר: "זה לא הבן שלי, הוא לא היה חייל וזה לא הוא".

מלבד האמירות של ההורים של א-סייד ומנגיסטו, גם מתאם השבויים והנעדרים, ירון בלום, התייחס להקלטות ואמר: "ישראל מודעת היטב למצבם של הבנים הדר גולדין ואורון שאול זכרם לברכה, ושל שני האזרחים אברה מנגיסטו והישאם א-סייד שחצו את הגבול בעודם בחיים". כלומר לישראל יש מודיעין והיא מודעת למצבם של הארבעה.

במקביל לפרסום, מתנהל משא ומתן בין ישראל לחמאס בתיווך מצרי. כחלק ממנו, בישראל מתנים את שיקום הרצועה אחרי מבצע "שומר החומות" בהתקדמות במו"מ על השבויים. עם זאת, בחמאס רוצים לקבל את שחרורם של 450 אסירים, רובם נחשבים ל"כבדים", ואף דורשים שחלקם יישארו ביהודה ושומרון ולא יגורשו – בצד הישראלי לא מוכנים לתנאים האלו.

כחלק מהפעלת הלחצים הרגילה, שבה משתמש חמאס לאורך כל ניסיונות המשא ומתן עם ישראל לאורך השנים, שוחררו התיעוד של שליט מהשבי וההקלטה ברצון להשפיע על דעת הקהל בישראל דרך המשפחות השכולות. בחמאס מתייחסים לזה כאל לוחמה פסיכולוגית שהם מנהלים.