ארגוני טרור רבים ובכלל זה חמאס וחיזבאללה אוחזים באידיאולוגיה כזו או אחרת אבל הם מונעים בעיקר מכסף ומתקציבים שזורמים אליהם. כך גם באופן מובהק חיזבאללה שסובל מקשיים כלכליים, והאירנים - שהם בעלי עניין מובהק בחיזוקו של חיזבאללה - מחפשים דרכים "יצירתיות" לתמוך בו כלכלית.

לאירן היו כמה וכמה נתיבים להעביר אמצעי לחימה לחמאס או לחיזבאללה. במטוסים, ובדרכי המדבר שבין סודן, סיני ובואכה רצועת עזה. צה"ל קטע במידה רבה (אין כאן הצלחות מוחלטות) את הנתיבים הללו, וכאן נכנסות לתמונה אותן ספינות נפט שעל פי הוול סטריט ג'ורנל נפגעו בים סוף או בים התיכון.

המערכת הבנקאית העולמית מפוקחת. לא באופן מוחלט אבל במידת הצלחה רבה ועל כן האירנים מחפשים דרך עקיפה. על פי האמברגו שהוטל עליהם על ידי ממשל טראמפ אסורה אספקת כסף לסוריה, והדרך לסייע לחיזבאללה הופכת להיות אפוא מורכבת יותר. הפתרון שנמצא הוא אספקת דלק. המשטר הסורי מקבל אליו את הדלק – מדובר בהיקפים של מיליארדי דולרים – והוא מעביר את הכספים הללו לפחות בחלקם לידי חיזבאללה.

מיכלית אירנית‎ (צילום: רויטרס)
מיכלית אירנית | צילום: רויטרס

הרמטכ"ל כוכבי, עוד כשהיה ראש אגף המודיעין, הצביע על המלחמה הכלכלית כרכיב חיוני בצמצום היכולות של חיזבאללה. המלחמה הזו אכן מתנהלת בהצלחה גם אם לא מוחלטת.

אז מה היה לנו כאן? על פי הדיווח מארה"ב, ספינת נפט נפגעה ולא הגיעה ליעדה, מן הסתם נמל טרטוס שבסוריה. כל ספינה כזו מרגע שנפגעה אינה יכולה להמשיך בשיוטה. לא מדובר בפגיעה כזו ששופכת לים טונות של נפט גולמי אלא פשוט בפגיעה שמונעת ממנה להמשיך. כל פגיעה כזו מעכבת את קצב הגעת הנפט ובהמשך את קצב קבלת הכספים עבור הנפט הזה. עד היום החוב הסורי בהקשרי הנפט מגיע למיליוני דולרים והמלחמה עוד בעיצומה.

הספינה שאחראית לזיהום הזפת בחופי ישראל‎ (צילום: מתוך האתר Marine Traffic)
הספינה שאחראית לזיהום הזפת בחופי ישראל‎ | צילום: מתוך האתר Marine Traffic

לאחר שספינת נפט כזו נפגעת או משותקת בים סוף, היא יכולה בשיוט איטי לחזור לנמל המוצא שלה, בתימן או בסודן. אם זה קורה בים התיכון – ולשם מכוונים הפרסומים – הספינה הזו תקועה במשך שבועות ארוכים בלב ים בלי יכולת לזוז. איך משתקים ספינה כזו? יש כבר עניין שאנחנו מנועים מלספר עליו, אבל זה בוודאי קוטע את קצב האספקה של הנפט ובהמשך תרגומו לדולרים שמסייעים לחיזבאללה.

ישראל נאבקת באירנים ובחיזבאללה בשורה של פעולות שקטות, אלימות. אף אחד מכל שיטות הפעולה האלה לא נותן הצלחה של 100% אבל כולן במצטבר מאיטות את קצב השיקום של חיזבאללה וגם זה בעל ערך לא מבוטל.

כל ספינה כזו שנפגעת תצא מן הסתם לחודשים של טיפולים, של שיקום הפגיעות בטרם תוכל לשוב לשיוטים האלה שלה. גם זה הישג חשוב, וחיזבאללה שסובל ממחסור תקציבי מתבונן מן הסתם בעיניים כלות על הים והספינות שמבוששות לבוא.