אביב כוכבי עשה את שנות שירותו הראשונות בצה"ל בחטיבת הצנחנים. הצנחנים, כידוע, מתנדבים לשירותם בחטיבה. ההתנדבות היא ערך חשוב ומכריע בקרב. בהמשך שירותו היה כוכבי, בין השאר, ראש אמ"ן, שיא התפקידים המתכננים והמנהלים את הפעילות החשאית של צה"ל. אתמול התנדב הרמטכ"ל כוכבי להיות ראשון הישראלים המתרה בממשל ביידן, לבל ייערך להקל על האירנים. במילים אחרות, הרמטכ"ל הוא הישראלי הבכיר הראשון המאתגר את ממשל ביידן. כדי שהכול ידעו על כך, הוא עשה זאת בהרצאה פומבית.

הרמטכ"ל אביב כוכבי דיבר אתמול בכנס INSS והזהיר מפני שאיפותיה הגרעיניות של אירן. לדבריו, יש לפעול נמרצות כדי למנוע מהמדינה לאחוז בפצצה גרעינית, ועל כך עובד צה"ל בהנחייתו: "אין ספק שאירן שואפת להיות מדינת גרעין צבאי ולעשות בו שימוש כשהיא מקבלת החלטה. אם הסכם הגרעין ב-2015 היה מתממש, אירן הייתה יכולה להשיג לעצמה פצצה כי הוא לא כלל הגבלות שימנעו את זה" .עוד הבהיר כוכבי את עמדתו ביחס לכוונתה של אירן לשוב לתנאי ההסכם: "דבר רע ולא נכון".

מה ההיגיון לומר בפומבי את מה שאמר כוכבי? מה ההיגיון לשגר את לובש המדים הבכיר ביותר אל החזית, שמהעבר האחר מצוי הגורם שאיתו צריך עכשיו לשדרג את היחסים, להפוך אותו לשותף, לעמית, ולא לאתגר אותו, לא ליצור מתיחות פומבית של מחלוקת והיפוך אינטרסים.

בשנותיו באמ"ן למד כוכבי דבר אחד או שניים על תכנון חשאי, על שיתוף פעולה עם אחרים מתחת לרדאר, על שיח מסווג. מה שעשה אתמול, בהרצאתו במכון למחקרי ביטחון לאומי, היה ההפך הגמור של כל מה שלמד. ההתנדבות להיות ראשון המאיימים והמאתגרים אולי משרתת גורמים פוליטיים בבית פנימה, אבל לא מעידה על תבונה מדינית.

עודד בן עמי (צילום: חדשות)
עודד בן עמי | צילום: חדשות

כוכבי מתגאה, ובצדק, ביחסים האישיים הקרובים שלו עם עמיתו, ראש המטות המשולבים של צבא ארצות הברית, הגנרל מארק מילי. הגנרל מילי הבהיר לאחרונה לנשיא טראמפ שהוא נאמן אך ורק לחוקה האמריקנית ולא לאינטרס האישי של אף אחד. את השיעור הזה היה צריך כוכבי ללמוד היטב מידידו.