ראש הממשלה נתניהו הכריז אתמול (רביעי) בנאומו בנצרת, באופן פומבי, כי הוא מחזר אחרי הקול הערבי בבחירות הקרובות. יש לנתניהו כמה מטרות בפנייה לכיוון הזה, אך גם סיכונים שעלולים להקשות עליו בעתיד.

נתניהו לפני הכול מחפש מנדטים פוטנציאליים כדי להתקרב לרוב המיוחל. כשהקרב בין הגושים צמוד בצורה כזאת, כל מנדט הוא קריטי. נתניהו עצמו שואף להביא 3 מנדטים מהחברה הערבית. הוא זיהה אכזבה בקרב הציבור הערבי מחלק מהמהלכים של הרשימה המשותפת, בעיקר בנושא הסכמי השלום עם מדינות ערב. חברי הכנסת הערבים התנגדו להסכם, אך הציבור הערבי היה בעדן . נתניהו איתר את הסדק הזה בין הבוחרים לנציגיהם וכעת מנסה להיכנס לתוכו.

נתניהו בביקור במתחם החיסונים של כללית בטירה עם מתחסנת (צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ)
נתניהו בביקור בטירה, ארכיון | צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

המסר העיקרי של נתניהו לציבור הערבי יהיה: ניסיתם כבר להצביע למפלגות הערביות, ניסיתם להצביע גם למפלגות שמאל - שתיהן לא קידמו אתכם. תנסו להצביע לי ולליכוד ואני אספק את הסחורה. המסר הזה פונה בעיקר למצביעי הרשימה המשותפת שמעוניינים בשיתוף פעולה והשתלבות בישראל.

ברע"מ הבינו: נתניהו רוצה מצביעים, לא אצבעות

הניסיון הגלוי של נתניהו לקחת מנדטים מהחברה הערבית גורם לליבוי הקרע ברשימה המשותפת, והמסרים של נתניהו מחזקים את הקו של יו"ר רע"מ מנסור עבאס. עם זאת, בעניין הזה נתניהו עלול להשיג דווקא את המטרה ההפוכה: אם ארבע המפלגות שמרכיבות את הרשימה המשותפת יזהו איום משותף, ייתכן מאוד שהן יעדיפו להתאחד כדי למנוע זליגה של מצביעים לליכוד.

מנסור עבאס: "נוכיח לכל מי שמחפש קולות בנצרת שהיה עדיף לו ללכת לנוף הגליל"

סימן ראשון לכך ניתן לראות בתגובה החריגה והחריפה של מנסור עבאס, יו"ר רע"מ, לנאום של נתניהו בנצרת. עבאס הבין שנתניהו לא בהכרח מחפש את האצבעות של רע"מ והרשימה המשותפת, אלא גם את המצביעים שלהם. כתוצאה מכך, חברי הכנסת של הרשימה המשותפת הגיעו להפגין מול המתחם אליו הגיע נתניהו בנצרת, הפגנה שהתפתחה לעימותים אלימים עם המשטרה. בין הח"כים שהפגינו - גם חברי הכנסת של רע"מ. 

זמן קצר לאחר מכן עבאס תקף את נתניהו במילים חריפות: "הציבור הערבי יודע מי עובד עבורו ומי עובד עליו. הוא לא יצביע למי שיפנה לו עורף אחרי הבחירות. רע"מ בהנהגתי הפכה להיות הכתובת לאזרחים הערבים המפוכחים שמסרבים להיות בכיס של השמאל או של הימין. נמשיך בדרכנו ונוכיח לכל מי שמחפש קולות בנצרת שהיה עדיף לו ללכת לנוף הגליל". 

ח"כ מנסור עבאס (צילום: יח"צ)
"זאת רק ההתחלה", ח"כ מנסור עבאס | צילום: יח"צ
הרשימה המשותפת (צילום: Noam Revkin Fenton Flash90, Noam Revkin Fenton/Flash90‏)
יזהו בנתניהו איום משותף? הרשימה המשותפת | צילום: Noam Revkin Fenton Flash90, Noam Revkin Fenton/Flash90‏

ברע"מ הוסיפו: "הצלחנו להציב את הסוגיות הכואבות של החברה הערבית בלב השיח ולשנות את כללי המשחק. זאת רק ההתחלה".

הסוף לקמפיין השנאה?

באמצעות הקמפיין בחברה הערבית, נתניהו עשוי גם להוביל לדיכוי הצבעה וירידה באחוזי ההצבעה. נתניהו נלחם כדי לסתור את הדימוי של הדמון הגדול בקרב הציבור הערבי, כך שבהיעדר "אויב" משותף יהיה למצביעים פחות דחוף לצאת לקלפיות. בנוסף להכול, ולא פחות חשוב, נתניהו ינסה גם להכשיר הישענות על רע"מ אחרי הבחירות במידת הצורך.

על נתניהו לזכור שקמפיין אגרסיבי כזה טומן בחובו גם סיכונים עבורו. בעתיד יהיה לו הרבה יותר קשה לשלוף את קמפיין השנאה נגד חברי הכנסת של הרשימה המשותפת. גם יריביו הפוליטיים כבר ירגישו הרבה יותר נוח בפעם הבאה לשתף פעולה. ממשלה בתמיכת המשותפת היא כבר לא מילה גסה מבחינתם.