כן, החרדים חייבים לערוך חשבון נפש. התמונות מהאירועים ההמוניים לא נעימות גם לעין חרדית. את חשבון הנפש הזה אנחנו יודעים לעשות היטב בתוך המגזר, ורואים את השינוי בימים האחרונים. רוב כלי התקשורת החרדיים, בהובלת "כיכר השבת", החלו לדבר על הפיל שבחדר. השינוי מתבטא גם בהנהגה החרדית, כדוגמת ההודעה החריגה של אריה דרעי נגד החתונה ההמונית בבני ברק.

לצד הביקורת, כדאי לא להסתיר עובדה נוספת. יש בישראל לא מעט גורמים, פוליטיים ותקשורתיים, שנוח להם להאשים את החרדים במגפת הקורונה. הם רוצים להאשים אותנו בתחלואה, להפוך אותנו לשעירים לעזאזל. נוח להם, למרות שהם יודעים שהם מפלגים את העם בשעת מלחמה עם בדיות ושקרים. צריך באמת להודות להם שעד לרגע זה הם לא טענו שאנחנו, החרדים, הנדסנו את נגיף הקורונה במאה שערים ואת המוטציה הבריטית בבני ברק.

הרב קנייבסקי, הרב קניבסקי, חרדי (צילום: דוד כהן, פלאש 90)
"מה מפריע שנתניהו מדבר עם קנייבסקי?", ארכיון | צילום: דוד כהן, פלאש 90

כמו שפתחתי וכתבתי, גם החרדים חייבים לעשות חשבון נפש. למרות הטענות המוצדקות נגד ההסתה והשנאה, את העובדה ש-37% מהתחלואה בישראל מגיעה מהחברה החרדית - לא התקשורת המציאה. כך גם את המאושפזים קשה, היולדות מהמגזר שנמצאות במצב קריטי וכמובן המתים הרבים.

אך לא החרדים בלבד צריכים לעשות חשבון נפש, הציבור הישראלי כולו חייב חשבון נפש שכזה. אתם - העיתונאים, הפרשנים והפוליטיקאים, אתם עושים את הנזק הגדול ביותר להסברה בחברה החרדית. כשאתם יושבים באולפנים ומאשימים את החרדים בתחלואה במדינה כולה, כאילו הם אלו שמייבאים את הקורונה מדובאי וטורקיה, אתם מסבירים לצופה שהוא נמצא בסגר בגלל החרדים. בדיוק בנקודה הזו נכנסים מכחישי הקורונה במגזר, אלו המנסים לשכנע שאין קשר בין ההנחיות לבריאות, הכול מלחמת דת.

חרדי, קורונה, משטרה, שוטרים, חרדים, שוטר (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
"אומרים שהסגר בגלל החרדים, זה לא נכון", אילוסטרציה | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

רוצים דוגמה לדיון חסר מקצועיות באולפנים? קחו את סוגיית תלמודי התורה והוראת מרן הרב חיים קניבסקי. אתם הקוראים, ככל הנראה אלו שצופים במהדורות מדי ערב, בטוחים שרוב תלמודי התורה במגזר פתוחים. אבל, הנה העובדות - 85% מהמוסדות סגורים. אלו שפתחו הם בעיקר קיצוניים, כאלה שלאיש במגזר אין עליהם שליטה.

כל העיסוק ברב קניבסקי התעורר לצורך אחד בלבד - שוב לחפש את האשם, שוב לגרור את הדיון למאבק נגד המגזר החרדי בחסות הקורונה. הרי מה "אתם" רוצים? שתלמודי התורה יהיו סגורים כמו בכל המדינה? זה בדיוק מה שהורה הרב קניבסקי. זו הסיבה ש-85% ממוסדות החינוך סגורים.

דעת התורה קובעת, לא המדינה

למבקרי החרדים יש בעיה אחרת, והיא לא הקורונה. הם לא מסוגלים לקבל את העובדה שיש בישראל ציבור שמבחינתו 'דעת תורה' היא הקובעת. ראש הממשלה בנימין נתניהו הבין זאת היטב, מה שבשמאל ובמרכז הפוליטי לא הבינו. זו אחת הסיבות שהם לא מצליחים לחזור לשלטון. 

נתניהו משוחח עם בית הרב קניבסקי, מסביר מדוע נחוץ לסגור את הדבר הקדוש ביותר ליהודי מאמין. הרב מבין - ומורה לסגור. קיבלתם את התוצאה, המוסדות סגורים, למה עכשיו זה אמור לעניין אתכם שנתניהו משוחח עם בית הרב? לא הקורונה מטרידה אתכם, אורח החיים היהודי-חרדי מטריד אתכם.

ישי כהן (צילום: כיכר השבת)
ישי כהן | צילום: כיכר השבת

מספיק לראות את הטור האחרון של אלדד יניב, שקרא "לעצור את הרב קניבסקי". הטיעון: "הרב ממריד את החרדים". כמה ניתוק וחוסר ידע בטור אחד. העובדות הרי אחרות לחלוטין, כל המוסדות שתחת הרב - סגורים. אבל למה לדבר על האמת אם אפשר לייצר עוד קצת שיח של שנאה והאשמה.

ישי כהן הוא פרשן ומגיש באתר החרדי 'כיכר השבת'.