הסעודים בחרו תפאורה מרהיבה לפסגה של שש מדינות המפרץ - העיר אל-עולא, שבה שרידים מפוארים של עיר נבטית עשירה, כמו פטרה המוכרת לנו. יוזם המצור יורש העצר הסעודי מוחמד בין סלמאן ניהל את האירוע ביד רמה, כאילו הסכסוך המר, שגלש לא אחת לגידופים ועלבונות, לא התרחש מעולם. בשדה התעופה המדברי הקטן הושיט לו השייח תמים, שליט קטר, בירידתו מהמטוס את ידו, אבל הנסיך הסעודי התנפל עליו, לתדהמתו, בחיבוק ונשיקות. הפגנה של חיבה למי שעד שלשום נחשב אויב מסוכן.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

הודעת הסיכום של החלטות הפסגה כוללת לא פחות מ-117 סעיפים(!), אבל אף אחד מהם אינו מבהיר מה באמת קרה. מדובר, כרגיל, על שיתוף פעולה הגנתי. הידוק הקשרים הכלכליים, עמידה מול אירן וכמה סעיפים יוצאים ידי חובת הנאמנות לסוגיה הפלסטינית. את העסקה שרקח בהצלחה ראויה לשבח ג'ארד קושנר, מאחורי הקלעים, לא הציגו בקדמת הבמה. את האשראי על איחוי הקרע בחרו להעניק לאמיר החדש של כווית, נוואף.

נזכיר: ביוני 2017 הציגו הסעודים ושותפיהם אולטימטום נוקשה לקטרים ובו 13 דרישות: לסגור את אל-ג'זירה ואת כל שאר העיתונים ואתרי החדשות שהם מממנים, לחסל את הבסיס הטורקי בקטר, לצמצם את הקשרים עם אירן, להפסיק לתמוך ב"אחים המוסלמים", להסגיר "טרוריסטים" ולא להנפיק דרכונים למבקרי המשטרים האחרים במפרץ הפרסי וכן לשלם פיצויים על הנזקים שגרמה קטר לשכנותיה ולמצרים. הקטרים נדרשו להשיב בתוך 10 ימים. הם, מצידם, דחו מייד את האולטימטום והחלו לטוס מעל אירן ולקבל אספקה דרכה. החרם עלה מיליארדים רבים, אבל כסף הרי לא חסר להם.

הפיוס בין יורש העצר הסעודי והאמיר של קטר
הפיוס בין יורש העצר הסעודי והאמיר של קטר
מוחמד בן סלמאן, סעודיה, ערב הסעודית, קטאר, קטר
יורש העצר הסעודי במושב הנהג

לא ברור אילו התחייבויות נתן עכשיו השייח תמים ועד כמה בכוונתו לכבד אותן. קשה להאמין שיתנתק מארדואן ומ"האחים המוסלמים". גם עם אירן ישמור על יחסים טובים למדי, אולם צריך לצפות לשינוי מיידי בהתנהלות מכונת התעמולה של קטר. כדאי לשים לב שתמים הצטרף להגדרת "חיזבאללה" כארגון טרור. על כל פנים, טראמפ מרוצה שהשיג ניצחון דיפלומטי ערב לכתו, ביידן מאושר שאינו צריך לטפל בכאב הראש הזה וכעת אפשר להתפנות לאתגר הבא: סיום המלחמה הכושלת שמנהלת סעודיה בשש השנים האחרונות בתימן.

חוסר נוחות בקרב ישראל ובעלות בריתה

והיכן ישראל בתמונה הזו? המריבה בין קטר ליריביה שיחקה למורת רוחנו לידי האירנים והטורקים. סיום המלחמה בתימן ירחיק, כנראה, את החות'ים מהישענות על אירן ואולי גם יסיר את האיום שלהם על השיט בים האדום. ההבטחה של פסגת המפרץ לעזור לסודן חשובה מפני שהמצב הפנימי שם נפיץ ואין התקדמות במימוש הנורמליזציה עם ישראל. בקצרה: חבל, אולי, שקטר לא אולצה להתכופף יותר. עם זאת, ייתכן שיהיו פירות מן הפיוס המוזר הזה.

אל-עולא - פטרה של סעודיה
אל-עולא - פטרה של סעודיה

ובשורה אחת: חלק מן המינויים של ממשל ביידן לדרג המקצועי שינהל את המדיניות באזורנו אינם מעודדים כלל. גם אצלנו, גם באמירויות וגם בסעודיה יש חוסר נוחות.