צריך להניח שחרף הטווח הגדול - כ-2,000 ק"מ - עשויים החותים לקבל טילי שיוט ואולי גם מל"טים תוקפים, שייתנו להם אפשרות לפגוע בישראל בנוסח שיגורי הטילים שהם מבצעים לעומק שטחה של סעודיה, וההתנפלות האירנית על מתקן הנפט הגדול בעולם באבקייק. הם מאותתים, לסירוגין, שהם שואפים להגיע ליכולת כזו. לבד מזה, הם מאיימים לפגוע בשיט לישראל וממנה בים האדום ובתדירות גבוהה הם מפזרים מוקשים ימיים (מסוג "סדף" האירני) שביצעו פיגועים בספינות.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

לאחרונה החותים מפמפמים את הטענה שישראל מסייעת בפועל - ולא רק במודיעין - למאמץ המלחמתי הסעודי המבוסס כבר שש שנים בלחימה כושלת למדי נגד החותים. הנשיא ביידן, אגב, ילחץ לסיום המלחמה בפשרה מהירה. אחד מראשי ההנהגה מוחמד סאלח א-נועימי טען השבוע כי "מן היום הראשון פעלה ישראל לצד סעודיה".

מוחמד סאלח א-נועימי
מוחמד סאלח א-נועימי

כדאי להזכיר נשכחות: ישראל הייתה מעורבת בשנות ה-60 בהצנחת משלוחי סיוע לאותם שבטים שהצטרפו אל משפחת חותי, שהתניעה תנועת התחדשות רוחנית של הזיידים בהרי צפון תימן. אז הם לחמו בשורות המלוכנים נגד חיל המשלוח המצרי, שבא לגונן על הרפובליקה שהוקמה לאחר הדחת האימאם הזיידי. הזיידים הם שיעים מזרם שונה לגמרי מזה של הערבים האחרים.

הם אינם גרורים של אירן וכוחותיהם אינם בגדר מיליציות מהזן שכוננו משמרות המהפכה בלבנון, סוריה ועירק. זו תנועה הנטועה עמוק בהוויה התימנית והיא מקבלת בשמחה עזרה מאירן (כולל בהפעלת טלוויזיה מביירות), אבל אינה משועבדת לטהרן. החותים שולטים עכשיו בחלקים גדולים של המדינה, לרבות צנעא הבירה, וכעת הם נאבקים על השליטה בבארות הנפט של מחוז מאריב. בינתיים ללא הכרעה.

לוחמים חותים בצנעא
לוחמים חותים בצנעא

לאירן נוח מאוד אם תבוא נקמה על קאסם סולימאני ופחריזאדה מתימן. הם חושבים גם על תקיפה מעירק, והעבירו לבסיסי המיליציות שלהם שם מל"טים וטילי שיוט. אבל בעוד שמעירק הם יכולים לפעול בלא רשותה של הממשלה בבגדד, אזי בתימן עליהם לשכנע את החותים שכדאי להם להסתבך עם צה"ל. מה שנזהרו מאוד מפניו עד כה.

המנהיג הנוכחי שלהם עבד אל-מאלכ אל-חותי אימץ לעצמו זה מכבר את הסיסמאות של הרפובליקה האסלאמית ואת כל גינוניו של חסן נסראללה. "מוות לישראל" שואגים בעצרות שלו. אבל הדיפלומטים של "אנסאר אללה" - זה שמם הרשמי - מבטיחים בעומן לבני שיחם המערביים שהתנגשות עם ישראל אינה על סדר היום שלהם.

עבד-אל-מאלכ אל—חותי
עבד-אל-מאלכ אל—חותי

כעת עשוי טראמפ בערוב ימיו בבית הלבן להטיל על החותים סנקציות ולהכריז עליהם כארגון טרור. הסעודים דוחקים בו. ואולם מהלך כזה רק ידחוף את החותים לחיבוק אמיץ יותר עם האירנים. ככל שיישרפו את הגשרים להסדר כלשהו בתימן - ובכלל זה חלוקתה - כך תגדל התלות של החותים באירן. והתוצאה עלולה להיות שאירן, שלא היה לה כל חלק בעליית החותים לשלטון, תרוויח משטר שבהדרגה ילך ויירתם לצרכיה.

רצוי לשתף את האמריקנים בסכנה זו. בד בבד, יש אמצעים להבהיר לחותים שישראל אינה מתערבת במלחמה בתימן ואם יפעלו נגדנו - יינזקו באופנים שהטייסים הסעודיים אינם מכירים.