אף אחד לא יתגעגע במיוחד ל-2020, אבל יש אדם אחד שעבורו זו הייתה שנה קשה במיוחד: יאיר לפיד. 

לעדכונים נוספים ושליחת שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

במרץ נטש אותו בני גנץ לזרועותיו של נתניהו. בספטמבר הטיח עפר שלח מילים קשות בו ובסגנון הניהול הלא דמוקרטי שלו, והוא בדרכו החוצה. אתמול, עם פרוש דצמבר, הגיע יעלון. "ראיתי סקרים", הודיע בשידור חי לצופה יאיר לפיד. "כדי לשבור את הגושים נצטרך לרוץ בנפרד". 

אל מול עיניהם הנדהמות של חברי יש עתיד הבהיר שר הביטחון לשעבר שזה זמן הוא מתכנן את נישואיו הרביעיים בפוליטיקה (אחרי נתניהו, גנץ ולפיד): "גדי איזנקוט הבין את הלקח של בני גנץ, הוא ייכנס תחתיי ואני אוביל. צריך ניסיון פוליטי".

בוגי יעלון, יאיר לפיד וגדי איזנקוט (עיבוד: תומר נויברג ויוסי אלוני, פלאש 90)
בגידה בלתי נסלחת. יעלון, לפיד ואייזנקוט | עיבוד: תומר נויברג ויוסי אלוני, פלאש 90

ובכן, ספק אם ניסיון פוליטי היה מוביל לצעד שנראה כה אובדני. מאז פרש בטריקת דלת מהליכוד, לא עבר יעלון לבד את אחוז החסימה. הוא מינף את כוחו בכל זאת לסיעה מכובדת של חמישה מנדטים אצל גנץ, אבל שלושה מהם נשרו במעלה הדרך: האוזר, הנדל ויברקן.

לפיד, כמו לפיד, הקפיד בכבודו, גם כי זה סגנונו וגם כי הבין שרמטכ"ל כמספר 2 הוא נכס למי שלא נהנה מניסיון בטחוני או מדיני משמעותי. לפני כמה שבועות החמיא לו בפייסבוק במילים חמות: "בסוף, אחרי כל השנה הזו, הרווחתי את בוגי. רק בשביל זה היה שווה. כי הוא חכם, כי הוא הגון באופן שאין בפוליטיקה".

אבל מסתבר שליעלון לא היו כל תכניות להישאר מספר 2 של מישהו. בעיני רוחו הוא עדיין מגנט קולות ימני (לפי כל סקר הוא לא); וכמו שאמר ביום שבו ניאות להיכנס תחת גנץ: הוא הבחיר - אבל אני הבכיר.

עופר שלח ויאיר לפיד (צילום: פלאש 90)
בדרך החוצה. לפיד ושלח | צילום: פלאש 90

עם הגיעו לגיל 70, דומה שהוא רואה עצמו גם בחיר וגם בכיר. פעם צנחן תמיד צנחן: בוגי קופץ עכשיו ממטוס בטוח ועתיר מנדטים אל הרפתקה. ולא בטוח שיש לו מצנח. איזנקוט אמנם טירון פוליטי, אבל נשמע תמוה מאוד שבעוד כולם מדברים בו נכבדות הוא יסכים לשמש סגנו של פוליטיקאי לא פופולרי במיוחד.

למרות העסקים כרגיל שהתאמצו הצדדים להפגין, ספק אם על הבגידה הזו לפיד יסלח. במקום להסתער על נתניהו, הוא נאלץ שוב ושוב להתמודד עם אופוזיציה פנימית שמביעה חוסר אמון ביכולתו להנהיג. במקום לאחד כוחות, נושרים ממנו בכיריו.

יאיר לפיד ובני גנץ בכנסת (צילום: הדס פרוש, פלאש 90)
לפיד וגנץ. נטש אותו לטובת נתניהו | צילום: הדס פרוש, פלאש 90

אסטרטגית, אם יוכרזו בחירות, הסודוקו הקרוי השמאל-מרכז רק מסתבך: גנץ לא מוכן לשבת תחת לפיד שרוצה את איזנקוט, שמנהל מו"מ עם יעלון, שלא ירוץ עם שלח, שמחפש חיבורים בשמאל, שמאל שבו מרצ והעבודה לא מוכנים לרוץ זו עם זו. וכל זה על מכסת מנדטים שמתכרסמת בעקביות מסקר לסקר. הרבה גנרלים, מעט מדי חיילים.