זו תפנית חיובית מבחינת ישראל, מפני שפוטין אינו רוצה התלקחות בגולן. לכן, הוא דואג שקציניו בשטח, רבים מהם מוסלמים מהקווקז, יהיו בעלי הבית בצד הסורי ויפעילו כוחות מקומיים, העוינים בגלוי גם את אירן וגם את המשטר בדמשק. לא מעט מהמתגייסים ל"צבא החורן" הם מורדים, שנהנו בעבר מעזרה ישראלית - ולא רק בתרופות ובמזון.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

כעת הם מצרים את צעדי החיזבאללה בכפרים ומפרקים מחסומי דרכים של יחידות הצבא הסורי. קצינים רוסים עוסקים בארגון סולחה רבתי בין הדרוזים לבין שכניהם-יריביהם המוסלמים החורנים. לאחרונה הם אף החלו לכונן מעין ממשל מקומי אזרחי עצמאי שאינו כפוף לשלטונות הסורים (אגב בימים האחרונים שולחים הרוסים כוחות גם למרחב העיר דיר דיר א-זור שעל הפרת למאמץ לכווץ גם שם את הנוכחות האירנית שנועדה להגן על הגשר היבשתי מעירק).

המנהיג שבו בחרו - אחמד אל-עוודה - הוא מפקד כריזמטי מהעיירה השיעית אבל אנטי-אירנית בוסרא-א-שאם, בוצרה המקראית, ממזרח לדרעא. שם נמצא בסיס כוחו. שלושת אחיו חוסלו על ידי הצבא הסורי והוא עצמו נתמך בעבר על ידי הסי.איי.אי מחדר המבצעים שלהם בעמאן עד שהחליטו לחדול מלסייע, ועוודה סיכם עם הגנרלים הרוסים על הפסקת הלחימה.

הוא עומד בראש כ-3,000 אנשי מיליציה, המכונה "חטיבה 8". חלק מ"הגיס החמישי" שהקימו הרוסים עוד לפני שנתיים כדי לקלוט מורדים שנכנעו ולמנוע מהם להצטרף לאחת הזרועות של דיביזיה 4 תחת מרותו של מאהר אסד, אחיו הצעיר של הנשיא. עוודה שולט ברוב חלקי העיר דרעא ובמרחב הכפרי סביבה, ועכשיו מובילים אותו הרוסים לכונן בריתות גם עם גורמים מקומיים בגזרת קוניטרה. שם, הם שואפים להפעיל כוח בשם "יחידה 220".

אחמד אל-עוודה
אחמד אל-עוודה

לא מעטים מראשי ההתקוממות נגד אסד בדרום סוריה מותחים בימים אלה ביקורת על שיתוף הפעולה עם הרוסים, אבל נדמה שאלה נתפסים היום אצל רוב התושבים כהגנה מפני השלטון. הרוסים, שהפציצו בלא רחמים את הדרום ב-2018, הפכו עכשיו למושיעים.

קשה מאד להעריך כיצד יתפתח הניסוי המרתק הזה. הרוסים עלולים להגיע למסקנה שהעניין יקר ומסובך מידי. עוודה עלול להיות מטרה להתנקשות, כשרציחות באזור מתקיימות כמעט מדי יום. לא חסרים מתחים בין תושבי הדרום המפוצלים בין שבטים, עדות ועיירות ומסוכסכים בינם לבין עצמם. אבל,בכל זאת, יש סיכוי: כולם, גם הדרוזים ברובם, אינם מתגעגעים למגפיו של אסד. כולם אינם רוצים חדירה של אירנים ושלוחי נסראללה למקומותיהם.

יכול מאד ורצוי שישראל תעשה בשקט לחיזוק הסיכוי הזה.