החיטוט בנסיבות בניסיון לפתור את הסוגיה – מה גרם לפיצוץ האדיר בנמל בביירות – נראית בשלב הזה מיותרת או לפחות לא ממש מעניינת. המציאות בלבנון מלמדת שחקירות בנסיבות הללו לא מניב תוצאות. לדוגמה, חיסולו של רפיק אל-חרירי: על אף שכולם יודעים מי חיסל אותו, עד היום התהליך הזה לא הסתיים ובוודאי לא הופנתה אצבע מוסמכת לעבר המבצעים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

מה שמעניין ומשמעותי יותר זו השאלה מה יקרה מכאן ואילך. יותר ויותר אצבעות או הערכות מובילות לכיוונו של החיזבאללה. במובן הזה, הארגון צבר במקום שהתפוצץ הרבה מאוד אמצעי פיצוץ והדף לצרכיו, בעיקר מול ישראל. האם עכשיו חיזבאללה יפעל תחת לחץ של ביקורת פנימית?

נראה שהחיזבאללה היום נמצא תחת לחץ כבד. לא במקרה נסראללה ביטל את הנאום המתוכנן שלו. הוא מזהה את הביקורת שמתחילה להיות מופנית אליו. הארגון מבין את גודל הבעיה שניצבת עכשיו מולו אם וכאשר תיפתח חקירה בלבנון. עם זאת, ספק רב אם היא תביא לתובנה חדה, בייחוד אם הממצאים יצביעו על חיזבאללה. הממשל הלבנוני יירתע מלהצביע על חיזבאללה כמי שאגר שם אמצעים רבים ואחסן אותם באופן מאוד לא בטיחותי.

אסון בנמל בירות בלבנון (צילום: AP)
אסון בנמל ביירות, אתמול | צילום: AP
נסראללה  (צילום: AP)
תחת לחץ פנימי, חסן נסראללה | צילום: AP

חיזבאללה ייכנס לתקופה של איפוק ורגיעה

איך זה ישפיע עלינו? בהפרזה מסוימת אפשר להגיד – הכוננות והחשש מתגובה של חיזבאללה על סדרה האירועים שהייתה בגבול הצפון ובסוריה, הכוננות הזאת יכולה להירגע. אפשר להוציא חיילים לחופשות, עדיין לפקוח עין אך רף הסיכון נמוך מאוד. במצב העניינים הזה ונוכח הפגיעה הכול כך רחבה, חיזבאללה לא יצא לשום מהלך של גביית מחיר מישראל. פעם אחת ספק אם יצליח, פעם שנייה הביקורת כלפיו בתוך לבנון תגבר באופן משמעותי. זה מצב שנסראללה מאוד לא רוצה בו.

בלבנון ובמקומות רבים יש כמויות אדירות של חומרי נפץ ואמצעי לחימה, כשפיצוץ שלהם יכול להסב נזק גדול. לא בטוח שמה שהתפוצץ שם זה חומרי נפץ. ייתכן שמדובר בחומרים דו-שימושיים, אבל זה פחות חשוב. חיזבאללה ייכנס עכשיו לפרק זמן של איפוק ורגיעה. זה יימשך תקופה ארוכה, בה לא ירצה ליזום עוד התכתשויות עם ישראל.

פיצוץ בביירות לבנון (צילום: רויטרס)
"אזור אסון", ההרס בביירות | צילום: רויטרס

יכול להיות שמן הפיצוץ הקשה הזה, לפחות מבחינתה של ישראל, תצא תקופה רגועה יותר, על אף שלכולם ברור שלא מדובר בתקופה נצחית. חיזבאללה והאירנים ישובו לפעילות השוטפת שלהם גם בהקשר של ישראל. עכשיו, לפחות לפרק זמן מסוים, הם יהיו מאוד זהירים ויתרחקו מפרסומים שקושרים אותם למעשים כאלה ואחרים – עד יחלוף זעם. כל זה ייקח עוד הרבה זמן.