פיצוץ אדיר החריד הערב את רציף מספר 12 בנמל ביירות וגרם לעשרות הרוגים, אלפי פצועים ומצב חירום שהוכרז בבתי החולים. נסיבות האירוע לא ברורות ויש הרבה סימני שאלה לגבי הסיבות לפיצוץ וממה הוא נגרם. במערכת הביטחון מיהרו להבהיר שלישראל אין נגיעה לפיצוץ בנמל בביירות, אך באסון הלבנוני טמונים בעבורנו סיכונים לצד הזדמנויות.

עידכונים נוספים על האסון בלבנון בN12:

בשלב זה עומדים על הפרק שני תרחישים אפשריים שקשה להעריך איזה מהם יתממש. הראשון הוא שהאסון העצום שגבה מחיר כה גבוה ממדינת לבנון לא יאפשר לחיזבאללה לממש את איומיו לנקום בישראל ובכך להסתכן בעימות צבאי.

הגרסה השנייה סוברת שאירוע טראגי כזה שמערער את לבנון, מדינה מעורערת ממילא, עלול להגביר באופן קיצוני את חוסר היציבות בארץ הארזים. חוסר יציבות שכזה יכול להתנפץ על ישראל - החל מחיזבאללה שינסה להסיט את תשומת הלב מהאסון ולהפנות את הקיטור כלפינו, ועד אזרחים לבנונים שיגיעו לגבול עם ישראל ויבקשו עזרה.

שעות לאחר הפיצוץ שהרעיד את ביירות, פנתה ממשלת ישראל ללבנון דרך גורמים בין-לאומיים והציעה להעניק לה סיוע הומניטרי. אם ההצעה תתקבל, הדבר עשוי ליצור שינוי דרמטי ביחסים בין המדינות ולחייב את חיזבאללה לרדת מהעץ.

מרחב נמל ביירות הוא אזור שגורמי ביון נושאים את עיניהם אליו כבר שנים ללא שום קשר לפיצוץ שהתרחש שם היום. רק באוקטובר 2018 חשפה ישראל כמהלך יזום ניסיונות של חיזבאללה להקים מפעלים להרכבת טילים מדויקים במרחב ביירות: אחד באצטדיון כדורגל, השני סמוך לנמל התעופה והשלישי בנמל ביירות.

צעדה של חיזבאללה (צילום: Salah Malkawi/Getty Images)
ינסה להסיט את האש? נסראללה | צילום: Salah Malkawi/Getty Images

ניתוח של תמונות הלוויין שהוצגו אז על ידי ישראל אל מול אתר הפיצוץ היום מראים שיש מרחק בין שני המקומות הללו. לאחר חשיפת המפעלים הזמין חיזבאללה את כלי תקשורת אחרי שניקה את המרחב כדי להראות שלא היה בו כלום. מאז אין עדויות שהוא חזר להציב שם אמצעי לחימה או רקטות.

התמונות שמגיעות מלבנון מעידות כי ככל הנראה מדובר בהתלקחות כתוצאה מקצר חשמלי של חומרים דליקים שהיו במחסן אחד. הדבר הוביל לפיצוצים של מכלי דלק במחסן סמוך. הערכה זו חופפת גם לעדויות שמגיעות מלבנון על שני פיצוצים - מרכזי ומשני. איך הפיצוץ האדיר הזה ישפיע על ישראל? הימים הקרובים יקבעו.