קריסתה של לבנון, כפי שתוארה באתר זה בשבועות האחרונים, נכנסת עכשיו לסחרור. עוד מעט "קט" – ואפשר שלא תהיה בה מראית עין של ממשלה, וכבר עכשיו אין בעצם מי שמטפל שם ברוב הפצועים מן הפיצוץ האדיר אמש, אין מי שמתחיל בפינוי עיי החורבות - ואין מי שנחפז לסייע. חיזבאללה למשל, הוציא הודעה רשמית עלובה שבה הוא מביע צער על הקורבנות, אך איננו מציע לגייס את אנשיו לסייע, כפי שעשה בקול תרועה גדול מול מגפת הקורונה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

איש מאנשי העילית הפוליטית בלבנון, שותפיו ואויביו של חיזבאללה גם יחד, איננו מתעקש לחטט יותר מדי בשאלה כיצד הוחזקו במשך שנים 2,700 טונות של אמוניום חנקתי במחסנים מיושנים בנמל ביירות. עוד לפני הפיצוץ, התפטר בטריקת דלת שר החוץ הלבנוני נאסיף חיתי באומרו שאינו יכול לשבת עוד בממשלה שכולה אין-אונות וכי לבנון חייבת לשמור מרחק – הן מטורקיה שמנסה לפרוס חסות על הסונים בצפון המדינה, והן מאירן הנותנת את חסותה לחיזבאללה.

פיצוץ בביירות לבנון (צילום: AP)
ביירות לאחר האסון: "אין מי שנחפז לסייע" | צילום: AP

כל הניסיונות לשכנע את חיתי לחזור בו כדי לא להביך את הממשלה השרויה במצוקה קשה במילא לא עלו יפה – ואלמוני הובא להחליף אותו במשרד החוץ. חסן נסראללה פוחד מאוד שהממשלה שעליו להרכיב עומדת ליפול בכל רגע - ואז יעמוד מול הסכנה שיריבו המר סעד חרירי אולי יחזור לראשות הממשלה. נזכיר כאן שבית הדין הבינלאומי בהאג עומד לפרסום בימים הקרובים את החלטותיו לגבי בכירי חיזבאללה שביצעו את הרצח של רפיק אל-חרירי, אביו של סעד.

לפתע נשמע אופטימי. אל-חרירי (צילום: רויטרס)
בחיזבאללה חוששים: סעד אל-חרירי | צילום: רויטרס

התפוצצויות אדירות של מחסני אמוניום חנקתי כבר קרו בעבר, כמו בטקסס סיטי שבארה"ב שכמעט נחרבה לחלוטין וגם בטיינג'ין שבסין. החומר הזה משמש כידוע גם את תעשיית הדשנים בחקלאות, אבל גם לחומרי נפץ תעשייתיים. ניתן להשתמש באמוניום חנקתי גם לייצור מאולתר של דלק לטילים. הכמות הענקית הזו הגיעה לביירות בדרך מוזרה: הספינה "רוסוס" המניפה את דגלה של מולדובה, הובילה את המטען מנמל באטומי שבגיאורגיה כשיעדה הוא נמל ביירה במוזמביק. הקברניט הודיע כי בשל תקלה טכנית עליו להיכנס לנמל ביירות - ואז נתגלה לכאורה טבעו של המטען, ונאסר על הספינה להמשיך בדרכה. סופה שבעליה זנחו אותה ואיש לא תבע את מטען האמוניה החנקתי שנשאר במחסן. ניסיונות להעמיד את החומר למכירה פומבית לא צלחו. את הפרטים האלה מסר עו"ד לבנוני שארל דאגר, שטוען כי טיפל בעצמו בפרשה.

איננו יודעים האם הסיפור כולו נועד לכסות על תכסיס של חיזבאללה לייבא החומר למדינה

אין זה מקרה שהלבנונים – הן הממשלה והן חיזבאללה – אינם מאשימים איש באחריות לפיצוץ. חרף דברי האיוולת של הנשיא טראמפ על מה שכביכול שמע מהגנרלים שלו. חיזבאללה איננו פנוי מעתה ולעוד לזמן רב קדימה להתחשבנויות מול ישראל. הוא בצרה צרורה מבית שהפיצוץ רק החריף, הואיל וחשף את הרשלנות הפושעת של עילית פוליטית מושחתת שמנהלת את המדינה.

חסן נסראללה בנאום מצולם (צילום: חדשות)
חיזבאללה במצוקה קשה, נסראללה | צילום: חדשות

על פי החשבון, צריכה לבנון 100 מיליארד דולר כדי להתחיל לטפס החוצה מתחתית בור פשיטת הרגל שאליו הגיעה. הכסף הזה איננו זמין - וגם 5 מיליארד הדולרים שמוכנה קרן המטבע הבינלאומית להעמיד לזכות האוצר הלבנוני לא יגיעו משום שאין הסכמה על התנאים. היום מתחוללים בהרי לבנון מקרי שוד של אבות שפורצים לבתי מרקחת כדי להשיג חיתולים לילידיהם, של אימהות ששולחות את בנותיהם לגנוב חלב מחנויות המכולות.

פיצוץ בביירות לבנון (צילום: רויטרס)
לבנון בבור פשיטת רגל | צילום: רויטרס

פעילה לבנונית חישבה הבוקר ב"ניו יורק טיימס" ששלושה ורבע מיליון לבנונים ממעמדות הביניים צללו עמוק אל מתחת לקו העוני - ואלה שהיו שם במילא מגיעים אל סף רעב. תמונת הדברים הזו נותנת משנה תוקף לקריאתו של הפטריארך המארוני ראעי להכריז במהירות על ניטרליות של לבנון, הינתקות ממאבקי האזור - וחיפוש ארובות בינלאומיות לניטרליות הזאת.