השבעת הממשלה ה-35 הייתה אמורה להתקיים ביום רביעי השבוע, אבל בעקבות התמרמרות מצד בכירים בליכוד על כך שנשארו ללא תפקיד משמעותי - ההשבעה נאלצה להידחות ליום ראשון הקרוב.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

ההגדרה "בכירים בליכוד" זו הגדרה שנתניהו מנסה להגדיר מחדש. ראשית, דיכטר והנגבי הם לא בכירים בליכוד. אמנם זה נכון שדיכטר נמצא בעשירייה הראשונה ברשימת הליכוד, אבל הפריימריז זו תחרות יופי. כבר הרבה מאוד שנים שהמיקומים בפריימריז בליכוד ובמפלגת העבודה הם המלצה בלבד. מה גם שלדיכטר, כמו לרוב בכירי הליכוד, אין מעמד עצמאי.

דיכטר: "בחמאס הבינו" (צילום: Yonatan Sindel/Flash90, חדשות)
ח"כ אבי דיכטר: נדחק החוצה מרשימת הבכירים | צילום: Yonatan Sindel/Flash90, חדשות

נתניהו מנסה לעצב את הליכוד כראות עיניו. את מירי רגב הוא קידם עד למשרד החוץ, מה שיביא לכך שבעוד כשנה וחצי דיוני הרביעייה יכללו את נתניהו, גנץ, אשכנזי ורגב. בנוסף, נתניהו לקח את אמיר אוחנה, מקום 21 בליכוד, ושם גם אותו בתפקיד שני משמעותי -  השר לביטחון הפנים, ואילו את גלעד ארדן הוא בחר לשלוח לחו"ל.

אמנם גדעון סער לא קיבל קידום, אך אני לא משוכנע שנראה כאן זעקה גדולה. מה שראינו זה שנתניהו מנסה לפרק את מחנה סער - הוא שולח את יואב קיש להיות סגן שר הבריאות, ואילו את שרן השכל הוא שולח למקום הכי רחוק שאפשר – לאוסטרליה.

גדעון סער (צילום: החדשות 12, החדשות12)
הניסיון של נתניהו לפרק את מחנה גדעון סער | צילום: החדשות 12, החדשות12

זה לא אמור להפתיע אותנו היחס לסער. לנתניהו היו שתי אפשרויות: נתניהו היה יכול לתת לסער תפקיד בכיר ובעצם לתת נשק בידיים של היריב שלו, או שהוא יכול לנסות לפרק לו את המחנה. נתניהו בחר באפשרות השנייה.

הסכסוך הבלתי נגמר בין נתניהו-בנט-שקד

תיק החינוך הוצע לבנט, אך הוא דחה את ההצעה משתי סיבות: גם בגלל שתיק החינוך הוא סמל מפד"לניקי וגם בגלל כאבי גמילה ממשרד הביטחון.

ברור לכולם שמצב שבו ימינה מחוץ לממשלה והיא משליכה בליסטראות על הממשלה מהאופוזיציה הוא דבר שרע לימינה ובוודאי שלא טוב לנתניהו – אין פה משחק סכום אפס.

בנימין נתניהו נפתלי בנט (צילום: רויטרס_)
בנט ונתניהו. שני הצדדים ממתינים שהשני ירים את הטלפון | צילום: רויטרס_

אז למה זה קורה? זה קורה בגלל מצוקת התפקידים בליכוד ובימינה. בנוגע למצוקת התפקידים בימינה, היו בה ארבעה בכירים ועכשיו נותרו שלושה, אחד נטש, ולכן שני תפקידים לא מספיקים.

נכנסו לשבת כשעדיין לא חולקו כל התיקים בליכוד. יש שיחשדו שאולי חלק מהתיקים נשמרים עבור ימינה – אך לפי מה שאני מבין ההכרזה הסופית תהיה במוצאי שבת וביום ראשון תושבע הממשלה. בליכוד אומרים אם בימינה רוצים אז הם מוזמנים להתקשר וננהל משא ומתן, ובימינה אומרים שאם הליכוד רוצה אותנו אז הוא יודע את המספר שלנו.

אומר את זה כך: הסיכוי שימינה תיכנס לממשלה עוד לא התאפס, אבל הוא עדיין דיי נמוך.