מגפת הקורונה היא משבר כלל עולמי - כלכלות קורסות ומטה לחמם של מיליונים ברחבי העולם נשבר. חוסר הוודאות הוא הנורא מכל. התחושה היא כאילו לקחו מתחתינו את הרצפה הבטוחה ואנחנו כמו בחלום, סיוט, מחכים להתעורר, אבל ההשכמה לא מגיעה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

העולם עבר כמה וכמה משברים, מלחמות עולם, התקפות טרור מזוויעות. תחושת סוף העולם היא לא חדשה, אבל הפעם נראה שיש משהו שונה. הפעם אין על מי לכעוס ואין את מי להאשים. נגיף ויראלי קטנטן שמצליח לתזז את העולם כולו ולשנות סדרי בראשית – הוא כתובת בלי שם. והמצב הזה הוא הכי פחות מוכר בהיסטוריה שלנו. אין אויב עם פנים שאפשר לזרוק עליו את כל האמוציות האצורות אצלנו. כולנו מבינים את זה. כולנו יושבים בבתים ספונים עם הילדים ומתפללים שלא יאונה לנו כל רע.

קשיש בבני ברק
הציבור החרדי הפך לשק החבטות | צילום: אוליבר פיטוסי , פלאש 90

אבל בשבוע האחרון משהו לא טוב עובר עלינו כחברה בישראל. הציבור החרדי, משום מקום, הפך לשק החבטות. בלי לשים לב, ואני רוצה להאמין שלא בכוונה רעה, הפכו אותנו לאויב, לפני הקורונה.

הציבור החרדי, האמון על "ונשמרתם לנפשותיכם מאוד", הוא האחרון שאפשר להאשים אותו בזילות בחיי אדם. הידעתם שיותר מ-50 אחוזים מהעובדים בעירייה בראשותי הם מתנדבים בארגוני חירום והצלה? אותנו אתם רוצים להאשים בזילות בחיי אדם?

אנחנו באלעד, כרשות חרדית-דתית, מכירים היטב את המחסור באמצעי תקשורת במגזר שלנו, ולכן עוד הרבה לפני הנחיות משרד הבריאות, הקדמנו רפואה למכה: הפעלנו מערך הודעות טלפוני מיידי לכלל תושבי העיר אלעד, והוצאנו עשרות הודעות עם הנחיות ברורות. במקביל, בודדנו את המבוגרים, והפעלנו מאות מתנדבים שיסייעו להם ברכישות מחוץ לבית, כדי שהם, המבוגרים והמשפחות בסיכון, לא ייחשפו לקהל הרחב.

ישראל פרוש, ראש העיר אלעד
ישראל פרוש, ראש עיריית אלעד | צילום: עיריית אלעד

בחודש האחרון אנחנו פועלים יד ביד עם משטרת ישראל, עם פיקוד העורף ועם כלל גורמי הבריאות בעיר. מול מחסור במידע זמין, אנחנו פועלים במאמץ רב לזהות נדבקים, להקפיד על כללי בידוד ולסייע ככל האפשר למשפחות שצריכות את העזרה.

כדי להשאיר את הילדים בבתים, הפעלנו מספר רב של אטרקציות ממרחק, כמו חוברות פעילות, טלפונים להפעלה וחידונים, ויחד עם הנהלות בתי הספר הקמנו קווי מידע ושיעורים לתלמידים. עקפנו את הניתוק מהחדשות והבאנו את המידעים החשובים אל תוך בתי התושבים. 

ערב פסח הוא אחד הזמנים העמוסים ביותר במרכזי הקניות בערים החרדיות, כמו בציבור הכללי. יחד עם גורמי האכיפה פעלנו על פי הנחיות משרד הבריאות כדי לשמור על המרחקים ועל הפחתת הסיכונים. התרענו רבות על כך שבלי מערך בדיקות נרחב וסידור פינוי זריז לנדבקים, לא נוכל לבודד אנשים מבני משפחותיהם. ההתרעה התבררה כנכונה, משום שההדבקה הפנים משפחתית היא המשמעותית בנתוני התחלואה.

ולמרות זאת, אנחנו לא מחפשים אשמים, אנחנו יודעים שאף אחד לא מוכן למצב חריג כזה. המשימה שלנו היום, לדעתי, היא לחזק את עוצמתנו הפנימית, ולהיאבק יחד, עם הנתונים הקיימים, בהמשך הפצת המגפה.