אין זה סוד שהקהילה הפלסטינית בשכונות מזרח ירושלים עלולה להיות - ואולי כבר הפכה לכזה - מוקד להתפשטות הנגיף בבירה וממנה לשאר חלקי ישראל. אבל מי שרוצה לטפל בשועפאט או בג'בל מוכבר - ומוכרחים לעשות זאת מהר - כדאי שיזכור את העובדות הבאות:

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

תנועת הפת"ח מנסה בשבועות האחרונים באופן מאוד ממוקד לנצל את ההתרכזות של ישראל בבלימת הקורונה כדי לבסס שליטה בלתי פורמלית במזרח ירושלים. פעילי הארגון הקימו "ועדות חירום" בשכונות מזרח העיר, והם עוסקים בחלוקת מזון, הצבת מחסומים והזמנות לאוכלוסייה לקבל "עזרה רפואית". בדרך זו הם מנסים לייצר שלטון אלטרנטיבי בשכונות מזרח העיר. האוכלוסייה איננה יודעת בשלב זה למי להישמע: להנחיות משרד הבריאות ומשטרת ישראל, או ל"עצות" של פעילי הפת"ח הצעירים שמציפים את הרחובות?

המשטרה והשב"כ ערים למה שמתרחש, ועל כן נעצר לכמה שעות השר לענייני ירושלים בממשלת הרשות הפלסטינית, פאדי הידמי, ששוחרר אחרי כמה שעות של אזהרות בתחנת מגרש הרוסים בעיר. גם ראש סניף הפת"ח במזרח ירושלים, אחמד מטור, זכה לטיפול דומה. הקושי המיידי בפעילות הישראלית לעצירת התפרצות המגפה במזרח ירושלים הוא כרגע הפת"ח. אני יודע שכמה מן הקוראים לא ישמחו על המילים האלה.

בתוך כך, ראש הממשלה הפלסטיני החדש, מוחמד שתאיה, הפך את המלחמה בקורונה לקמפיין פרטי שלו לחיזוק מעמדו במאבק על ירושת אבו מאזן. למי שלא שמע על כך: אבו מאזן נמצא כבר יותר משבוע בבידוד בביתו ואיננו מגיע למשרד במוקטעה ברמאללה, אחרי שנפגש עם נכדו שחזר מלונדון. שתאיה מנצל את היעדרותו של אבו מאזן מהמשרד כדי לנהל מסע השמצות נגד ישראל - בו בזמן שאנשיו מבקשים משר האוצר כחלון וממתאם הפעולות בשטחים, האלוף אבו רוקן, להעמיד "רשת ביטחון פיננסית" לרשות הפלסטינית, שהכנסותיה הצטמצמו בימים אלה בכ-60%.

שתאיה מאשים את ישראל, ובעיקר את חיילי צה"ל, בהפצת נגיף הקורונה בגדה המערבית, ומייחס את רוב מקרי ההידבקות לפועלים פלסטיניים ממשחטה בעטרות. בין היתר, הורה לחטא כל דרך בה עוברים חיילי צה"ל במהלך ביצוע המעצרים הליליים של פעילי חמאס.

השילוב הזה, בין השיתוק היחסי של אבו מאזן, המאמץ של פת"ח לבסס נוכחות במזרח עיר והקמפיין של שתאיה, יוצר מחסום של ממש בפני כל מאמץ ישראלי לטפל בסכנת ההתפרצות בירושלים המזרחית.