העורך והעיתונאי שלום רוזנפלד ז"ל כתב פעם שכל עם מקבל את ההנהגה הראויה לו - אלא שבמקרה שלנו העונש כבד מדי. מאז עברו כמה עשרות שנים, והעונש הוחמר עד מאד. העונש הזה הוא קולקטיבי, משותף לכולנו: ליהודים ולערבים, לחילוניים, לדתיים ולחרדים. החברה הישראלית טובה בהרבה מהפוליטיקאים שלה ומעסקניה, זה הוכח בעבר בעת מלחמות ופגעי טבע. זה מוכח כעת מול הקורונה עם ההתנדבות, ההתגייסות, פתיחת הלב והכיס.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

תהיו אנושיים, ותחשבו לרגע על אנשים עניים בימים אלה - על החרדים למשל: שבע-שמונה-תשע נפשות כלואות בתוך שלושה חדרים, בלי אפשרות לצאת ובלי כסף להזמין משלוחים, מתקיימים על לחם צר ומים לחץ. בלי מדרך כף רגל ובלי אלכוג'ל לידיים ומסכה לפנים. זה דוקר את העין וקורע את הלב, אם העין איננה עיוורת והלב איננו אטום.

ההיסטוריה מלמדת שישנן הנהגות פוליטיות ומרבצי עסקנים גדולים וענפים, שיש להם עניין להותיר את האלקטורט שלהם עני, חסר ידע ונטול השכלה כללית. כל הקרב על הגיוס לצבא, למשל, שנמשך עשרות שנים, איננו על הרחבת השורות בצבא - אלא על שימור השורות בישיבות והרחבתן. צה"ל יכול לוותר על תלמידי הישיבות; לפוליטיקאים החרדים ולממסדים הרבניים אין קיום בלעדיהם.

תהיו פוליטיים ותחשבו לרגע על מה שקרוי בקואליציה הישראלית "הבלוק". הרבנים של אגודת-ישראל ויהדות התורה, גם חברי הכנסת שלהם, הרבה יותר קרובים בתפיסתם המדינית למרצ מאשר לליכוד. עמדתו המדינית של הרב עובדיה יוסף זצ"ל ידועה ואיננה מצריכה תזכורת, מתמיכתו בהחזרת שטחים ועד התנגדותו הנחרצת לתקיפה באירן. שיתוף הפעולה ההדוק ביותר בכנסת, לאורך שנים, הוא בין החרדים לבין הסיעות הערביות. זו ברית המיעוטים. מי יצא בשבוע שעבר באופן התקיף ביותר נגד השתלחות בחרדים ונגד ההסתה נגדם? חה"כ לשעבר ג'מאל זחאלקה.    

בבחירות 2015 התמודד יצחק (בוז'י) הרצוג נגד נתניהו. הרצוג הוא נכד של הרב הראשי לישראל, הוא מנהל חיי משפחה יהודית מופתיים: שומר כשרות, שומר שבת, פוקד את בית הכנסת מדי שבת, חג ומועד. נתניהו נישא שלוש פעמים, באחת מהן לנוצריה שעברה גיור קונסרבטיבי ולא אורתודוכסי, אוכל במופגן פירות ים ושרצים, לא רק שאיננו שומר שבת, אלא שבביתו אף לא שומרים את יום כיפור, כפי שעלה בחקירת המעונות. "אתם בטח תתמכו בהרצוג", אמרתי לשני פוליטיקאים חרדים. "מה פתאום", הם אמרו, "בחיים לא נקבל מבוז'י חצי ממה שאנחנו מקבלים מביבי".

התשובה הזו הכילה את הבעיה כולה. זו לא הדת, טמבל, זה הכסף. את צינור הכסף הזה חייבים לנתק, כי הוא משמש את הפוליטיקה החרדית ואת עסקניה להשאיר את החרדים עניים ומנותקים מהחיים המודרניים, כדי שלא יוכלו להתקיים אלא באמצעות פוליטיקאים ועסקנים.