ראש הממשלה הודיע שבמקביל להגבלות התנועה והחסימות בבני ברק, ייערכו צעדים דומים גם בדרום תל אביב, בשכונות שמלאות במבקשי מקלט מאפריקה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

אמנם בניגוד לסיפורים מהחברה החרדית, לא שמענו כמעט על חולים מקרב מבקשי המקלט. אבל ההחלטה הזו לא רק הגיונית, היא ממש מתבקשת. הבעיה הזו, שבמשך שנתיים הייתה נוכחת בסדר היום הישראלי, נדחקה לאחור מפני הפוליטיקה והקורונה - אבל היא לא פחות בוערת, והיא דורשת פתרון דווקא עכשיו.

לכל אלו שצועקים "גירוש עכשיו" רק אומר שמה שלא הצליח (למעשה אפילו לא התקרב לכך) בעולם של טרום-הקורונה, בוודאי לא יקרה בשנים הקרובות. הקרב הזה אבוד, והמגפה פשוט שמה עליו את החותמת הרשמית – הקרב בדרום תל אביב הוכרע, ולא לטובת אזרחי ישראל שגרים באזור.

שוק הכרמל בתל אביב קורונה
שוק הכרמל בתל אביב קורונה | צילום: מרים אלסטר פלאש 90

בין שלושים לארבעים אלף אזרחי אריתריאה וסודן מצטופפים שם, והמצב על סף קטסטרופה אמיתית: אלו אנשים שחיים ממש מהיד לפה – השכר שלהם הוא יומי, ומה שהם מביאים הביתה משמש אותם להוצאות הבסיסיות ביותר. כמובן שרוב מוחלט של כל אותם שוטפי כלים, סבלים ועובדי דחק מצא את עצמו מובטל, ואם אין עבודה אין כסף בכלל.

הוסיפו לכך את העובדה שאותם אנשים גרים בצפיפות בדירות קטנות, ותקבלו מתכון לפצצה בריאותית וחברתית. לא סתם נשמעים מכיוון המשטרה והרשויות דיבורים על אפשרות של מעשי ביזה ואובדן שליטה מוחלט באזור.

במצב כזה אותם מבקשי מקלט בטח היו מעדיפים לחזור למדינות המוצא שלהם, נכון? מה פתאום. הם אפילו לא חושבים בכיוון הזה. אחרי שהמשבר הזה יסתיים, ישראל עדיין תהיה מדינה עם מערכת בריאות וחינוך, עם עבודה ועם חופש ללכת ברחוב – ואף אחד מהם לא יוותר על כך.

אז תרשו לי בבקשה להציע משהו שהוא לא פתרון שלם ובטח שלא מושלם, שבטח הרבה לא יאהבו לשמוע, אבל נראה שהוא גם הוגן וגם ריאלי. בואו נניף דגל לבן ונאמר לעצמנו ביושר שאת המאבק הזה כבר הפסדנו מזמן. הרי ממשלות ישראל לא רוצות כאן את אותם מבקשי מקלט, אבל לא מסוגלות לעשות צעד משמעותי אחד להחזרתם לאפריקה.

נווה שאנן
צילום: עודד קרני

דרום תל אביב תישאר בשנים הקרובות מובלעת אפריקנית, ועם זה צריך להשלים. השאלה היא מה יקרה לאותם תושבים ותיקים של השכונות, שבעקבות המחדלים של הרשויות נאלצים לשלם את המחיר, ושם הממשלה צריכה להתערב: מי מהם שיחליט שהוא לא מסוגל לחיות כך יזכה לסיוע לעבור למקום אחר, מתוך הבנה שהמצב הזה נוצר בידיעה ואחריות מלאות של המדינה.

זה לא נראה טוב, זה לא מאד צודק ואפילו אפשר לומר שזה תבוסתני – אבל תמצאו לי בבקשה תוכנית טובה יותר. ולא כזו ששייכת לעולם הפנטזיה.

ומה עם דרום תל אביב? מה יהיה על האזור הזה אחרי שתושביו הוותיקים יעזבו? הוא ימשיך להיות אזור קשה ובוודאי שהבעיות לא ייפתרו שם בשנה או עשר שנים, אבל לא יהיה מנוס מלטפל באוכלוסייה ולהכניס לשם סדר, כדי שהוא יישאר מובלעת מנותקת - המקרה הראשון מסוגו וגם האחרון.