בעוד האזרחים בסוריה שוקעים לתוך מדמנה של עוני, מספר אתר חדשות אחד שאסד רכש בעילום שם ציור בלא פחות מ-30 מיליון דולר: מתנה לרעייתו אסמה שהתאוששה מהטיפולים שעברה אחרי שלקתה בסרטן השד. הציור "המתז הגדול" מתאר פרץ מים ניתזים מבריכת שחיה בחצר וילה בקליפורניה, פרי מכחולו של האמן האנגלי דיוויד הוקני. הציור הועמד למכירה פומבית ב"סאותבי" ונקנה בידי אדם שלא הזדהה בשמו.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

פרסומים אחרים מתארים את אסד כאדם חלש, שאינו מסוגל לטפל בשחיתות ואיבד לגמרי את אמון קהיליית העסקים בארצו. מביאים שם תוצאות סקר דעת קהל שערך מכון רוסי ולפיו רק 32 אחוזים מאזרחי סוריה יצביעו בעד אסד בבחירות בשנה הבאה. את ראש ממשלתו, עימאד חמיס, מאשימים העיתונים הרוסיים בגניבת מוצרי נפט בשווי מיליונים רבים, שנשלחו מאירן, והברחתם לטורקיה בעזרת בנו הידוע לשמצה של הנשיא ארדואן, נצמטין. 

אסד ופוטין נפגשו בסוריה
לא לעולם חוסן? אסד ופוטין בימים "יפים" יותר

פרשנים רוסים החלו לעסוק בניחושים לגבי החלפתו של אסד בנשיא אחר. הם מזכירים את חביבם של הגנרלים הרוסים בסוריה קולונל סוהיל חסן, מפקד מיליציית "הנמרים" שכבר קיבל מדליה מפוטין. שם אחר שהם מעלים הוא זה של אחמד ג'רבה, בעבר ראש האופוזיציה, המתואר כ"מועמד טוב של פשרה" בין פוטין וטראמפ. דיפלומט רוסי ידוע שיצא זה מקרוב לגמלאות, מותח ביקורת על עקשנותו של אסד שמסכלת כל הסדר פוליטי. 

המסר של פוטין לאסד: אם לא תציית - תודח 

בקצרה: אסד חוטף מטחי עלבונות מפטרונו - והוא ודאי נתן את דעתו לכך שחלק מן הביקורת באה מכלי תקשורת שבבעלותו של מי שמכונה "הטבח של פוטין", האוליגרך המיליארדר ייבגני פריגוז'ין, שמספק שירותי הסעדה לקרמלין וגם מחזיק בחברות "ייעוץ אבטחה" ששלחו שכירי חרב להילחם בסוריה ובלוב.

אז מה קרה? מדוע מפגין פוטין בדרכו הנפתלת איבה כזו לאסד? התשובה כנראה פשוטה להפליא: פוטין מבהיר לאסד שעליו להקפיד לציית לו, שאם לא כן - יועף מארמונו. עליו להעניק לחברות רוסיות את כל הזיכיונות שיחשקו. עליו למלא אחר התכתיבים למסור את האחריות לסוכנויות המודיעין לידי הקצינים שמקורבים לרוסים ולא לשותפיה של אירן. סילוקו של אסד בהחלט עומד על הפרק - אם יהיה לפוטין רווח מזה.

פוטין ואסד (ארכיון) (צילום: רויטרס, חדשות)
פוטין עשוי להוביל להדחת אסד? | צילום: רויטרס, חדשות

כדאי לישראל לעקוב אחר הדינמיקה המשונה שמתפתחת לנגד עינינו. יש גורמים רציניים אצלנו שחולמים על עסקה עם אסד שתביא אותו לגרש את חיזבאללה והאירנים, אבל אם יש סיכוי לעסקה כזו אזי פוטין הוא הכתובת ולא הדחליל שהוא משמיץ במלוא גרון.